Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 38 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 38 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Ratovi devedesetih

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Ratovi devedesetih

Počalji od Avramova taj Pon Maj 05, 2014 12:24 am

Ratovi devedesetih već su ušli u istoriju iako se čini da nije bilo tako davno. Mnogo toga još nije jasno i ko zna kada će biti. Ono što se ne zaboravlja i što niko ne beleži nalazi se u sećanjima učesnika ratova, boraca i onih koji su boravili na ratom zahvaćenim teritorijama.

Sećanja ne blede ni kod onih čiji su najdraži ratovali a oni strepeli; neki su dočekali povratak sinova, braće, očeva... neki nikada.

Kakva su vaša sećanja?

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Re: Ratovi devedesetih

Počalji od Mesrine taj Pon Maj 05, 2014 12:29 am

Sećanja su mi,uglavnom,da nisam mogao da shvatim,zašto se ljudi ubijaju i zbog čega. Bio sam mlad. A onda sam odrastao...
I dalje ne znam zašto su se ubijali,iako su mi razlozi jasni. Jasno mi je i ko je i kako izazivao te ratove i zbog čega.
Ali zašto smo mi naseli na to? Nikako da shvatim.

____________________________________________________________________________________
Gnosis,Gnoza e Gnosticum ...  
Mesrine
Moderator
Moderator

Broj poruka : 8725
Datum upisa : 05.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Strelac taj Pon Maj 05, 2014 1:23 am

Avramova ::Ratovi devedesetih već su ušli u istoriju iako se čini da nije bilo tako davno. Mnogo toga još nije jasno i ko zna kada će biti. Ono što se ne zaboravlja i što niko ne beleži nalazi se u sećanjima učesnika ratova, boraca i onih koji su boravili na ratom zahvaćenim teritorijama.

Sećanja ne blede ni kod onih čiji su najdraži ratovali a oni strepeli; neki su dočekali povratak sinova, braće, očeva... neki nikada.

Kakva su vaša sećanja?

Rata u Hrvatskoj i Bosni se secam samo kroz grozne slike koje smo gledali na TV-u, od leseva, prosutih lobanja, neke mrtve dece...zena sto placu za najmilijima...

Secam se i jedno vreme 1991 kada sam isao na trening na kosarkaske terene Zvezde leti na Kalemegdanu, na samom ulasku na Kalish, kod paviljona Cvijeta Zuzoric, skupljali su se dobrovoljci koji su odlazili autobusima u rat... nisam tad znao gde tacno idu, ali isli su u Hrvatsku... mnogi onako pripiti, uz neke junacke pesme... ko zna ko se i kakav posle od njih vratio...

1999. se dobro secam... na srecu ili nesrecu... po dobrom provodu... nikad se vise nismo zezali i provodili dane kao da su nam poslednji... bilo je i jako opasnih situacija, ali druzenje je prvo ono sto pomislim...
Strelac
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2632
Datum upisa : 19.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Maj 05, 2014 1:32 am

Čudna je bila ta 1999. iz današnje perspektive i od pre nekoliko godina. Mnoge asocira na vesele dane a ja nisam bila ni opuštena, niti sam se skrivala po podrumima.

Valjda nismo ni bili svesni da je bombardovanje bilo zapravo biološki rat pa nas je smirivalo to što su najavljivali da će gađati samo vitalne objekte. Zar je to ništa?!

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Strelac taj Pon Maj 05, 2014 1:41 am

Avramova ::Čudna je bila ta 1999. iz današnje perspektive i od pre nekoliko godina. Mnoge asocira na vesele dane a ja nisam bila ni opuštena, niti sam se skrivala po podrumima.

Valjda nismo ni bili svesni da je bombardovanje bilo zapravo biološki rat pa nas je smirivalo to što su najavljivali da će gađati samo vitalne objekte. Zar je to ništa?!

Ma kakvo skrivanje...to nisam ni uradio prve veceri... otisao sam samo jednom sa drugarom u njegovo atomsko skloniste... video sizofrenu atmosveru, neke usrane starce i zene sa decom...izmedju ostalog i neku devojku koja sedi na zemlji i rida... okrenem se drugi put i provalim da je to jedna od sestara Kovac... ona crnka... nisam mogao da verujem u kojoj je paranoji, kao da su bacili hidrogensku bombu... i posle 5 minuta zapalio napolje, i nikad vise nisam usao...

Imao sam 18 godina, nekako nisam mario dal cu preziveti to... to danas izgleda neozbiljno, ali tako je bilo... jurio sam jednu malu koja se neckala i snebivala...i to mi je bila najvaznija zanimacija Smile

Danas kad pogledam i znam koliko i kako su ljudi stradali, posmatram to mnogo drugacije nego tad...
Strelac
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2632
Datum upisa : 19.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Time taj Pon Maj 05, 2014 1:45 am

Ja imam te neke blokove u glavi, kad se nesto ruzno desava ja zaboravim. Secam se da smo praznili zamrzivace i nikad vise rostilja nisam pojeo nego te godine
Secam se i da sam bio kod neke devojke koja mi se pomalo svidjala, taman sam dosao po prvi put kod nje u kucu kad su pocele sirene, to vece oko 20h.

Time
Super član
Super član

Broj poruka : 6053
Datum upisa : 20.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lilith taj Pon Maj 05, 2014 1:47 am

bila sam trudna u vreme bombardovanja, ali nisam se sklanjala i paničila, kontam bolje biti bilo gde napolju nego da ti se sruči nešto na glavu... a ako bude htelo, sručiće se svakako.

jedina trauma je kasnije bila zvuk aviona, mali je klinac bio, histerija. i to samo kada je na otvorenom.
Lilith
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3325
Datum upisa : 02.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Time taj Pon Maj 05, 2014 1:49 am

Te godine sam prvi put radio trecu smenu, dezurao sam pored neke radio stanice zajedno sa portirom, u praznoj upravnoj zgradi.

Time
Super član
Super član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lilith taj Pon Maj 05, 2014 1:49 am

teže sam podnela restrikcije struje nego bombardovanje.
Lilith
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Time taj Pon Maj 05, 2014 1:50 am

Lilith ::teže sam podnela restrikcije struje nego bombardovanje.

Koje su bile posledica bombardovanja grafitnim bombama.

Time
Super član
Super član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Maj 05, 2014 1:51 am

Videla sam prave bombe kako pikiraju na Jugopetrol, kako gori toplana na NBG, avione u zoru kako se vraćaju iz pohoda. Najodvratniji zvuk koji sam ikada čula. Odvratni su mi i gade mi se svi koji su bili za to da nas bombarduju, a o bombarderima da i ne govorim.

Naredne godine sam bila u Parizu i baš 13. jula na Jelisejskim poljima parada, avioni u vazduhu šaraju nebo bojama francuske zastave i ja mirno posmatram, a u meni haos.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lilith taj Pon Maj 05, 2014 2:00 am

Time ::
Lilith ::teže sam podnela restrikcije struje nego bombardovanje.

Koje su bile posledica bombardovanja grafitnim bombama.

nemam pojma, ali me to opasno nerviralo.
zvuk sirene i kad vidim kako ljudi reaguju. nije prijatno, ali još gore kad neko krene da paniči.
Lilith
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Time taj Pon Maj 05, 2014 2:02 am

Da bombardovan je elektro sistem zemlje grafitnim bombama, koje su ispustale neke niti grafita koji bi se kacio za zice dalekovoda i pravio kratak spoj.

Time
Super član
Super član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Maj 05, 2014 2:10 am

Sećam se tih grafitnih bombi. Šta se desilo s tim, kakvo je dejstvo ili je šteta samo ad hoc, bez posledica?

A što se tvog roštiljanja tiče, nasmejala sam se pošteno.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lilith taj Pon Maj 05, 2014 2:11 am

ali i ni su nam isključivali, sad možda ne u to vreme bombardovanja, na 3, 4 sata, sećaš se?

ne možeš kratak spoj da našteluješ i najaviš.
Lilith
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Batista taj Pon Maj 05, 2014 2:18 am

Ja se sjecam da smo kao djeca stalno hodali sa vojskom, igrali se sa oruzjem. Kad dodje stari sa linije ja sam mu cistio pusku. Tada sam znao rasklopiti i sklopiti automatsku skoro zmireci.  Very Happy 
Sjecam se perioda bez struje, znali su trajati mjesecima. Pa preko ljeta nisi nikakvu kvarljivu hranu mogao drzati u kuci jer ne radi zamrzivac. Zimi smo ih pakovali u najlone i stavljali napolju u snijeg.
Nakon par mjeseci prestanes se trzati na eksplozije. :)Sjecam se granatiranja, kada svi polijegamo po zemlji ukoliko se nadjemo napolju. Skrivanje od snajpera, satorskih krila i betonskih cijevi poredanih uz put da ljudi mogu prolaziti a da ih ne vide. Sjecam se voznje nocu bez svjetala, na mjestima koja su otvorena prema liniji i nezasticena.
Sjecam se minskih polja, njih jos uvijek ima. I danas podsvjesno izbjegavam nepoznate travnate povrsine, kad i kada sam van drzave.  Very Happy To mi je postalo nesto kao refleks.
Sjecam se bombardovanja '95, kada su ljudima pucali prozori, iskakali stokovi iz zida, i spadali crijepovi sa krovova zbog siline udara. Jednom su zazdili u magacin pun municije, nekih 200 metara od mene. Stajao sam pored kuce u tom srenutku. Toliki nalet vjetra usled eksplozio je bio da me zakucao za zid, bukvalno. Smile
Jednom me zamalo pregazio transporter...  Very Happy 

Raspisah se pravo, dosta vise....  Very Happy
Batista
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2585
Datum upisa : 03.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Time taj Pon Maj 05, 2014 2:19 am

Pa iskljucivali su da bi svi imali kolikotoliko struje. Raspodelilo se to sto se imalo. Jer je veliki deo elektoenergetskog sistema bio u ispadu.

Time
Super član
Super član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Maj 05, 2014 2:23 am

@Batista
Neka si se ispričao iako je sećanje tužno. Jesi li se nekada našao sa drugom stranom oči u oči, van ratnog terena, ako se tako može reći?

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Batista taj Pon Maj 05, 2014 2:24 am

Lilith ::ali i ni su nam isključivali, sad možda ne u to vreme bombardovanja, na 3, 4 sata, sećaš se?

3,4 sata dnevno??? Kako vas ba nije sramota zaliti se?     
Batista
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Batista taj Pon Maj 05, 2014 2:25 am

Avramova ::@Batista
Neka si se ispričao iako je sećanje tužno. Jesi li se nekada našao sa drugom stranom oči u oči, van ratnog terena, ako se tako može reći?

Naravno da jesam, dugo posle rata. Ali znas kako je, to su osjetljive teme sa mnogo neslaganja i ljudi izbjegavaju da pricaju o tome.
Batista
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lilith taj Pon Maj 05, 2014 2:25 am

Batista ::
Lilith ::ali i ni su nam isključivali, sad možda ne u to vreme bombardovanja, na 3, 4 sata, sećaš se?

a ybg, izvini što mi bomba nije raznela noge.
Lilith
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Time taj Pon Maj 05, 2014 2:26 am

Gledao sam tomahavk uzivo, kad je lupio u radar na planini.
Gledao sam ga kako dolazi kao velika sjajna lopta na nebu i svi su mislili da ide prema nama, tako je izgledalo, onda je nekako skrenuo i zasao za brdo, radara vise nije bilo. Bio je to meteoroloski radar.

Time
Super član
Super član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Maj 05, 2014 2:26 am

Nešto se ne sećam isključenja, valjda sam to potisnula. Znam samo da mi stan nikada nije bio sređeniji. Radili smo svaki drugi dan jer je u zgradi bila stacionirana vojska, policija a do zgrade i pošta.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Batista taj Pon Maj 05, 2014 2:27 am

Lilith ::
Batista ::

a ybg, izvini što mi bomba nije raznela noge.

Mina duso, ona raznosi noge.

Kod vas je bombardovanje trajalo malo manje od 3 mjeseca, a ja sam jednom bio bez struje 6 mjeseci. Pa ti skontaj.  
Batista
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Batista taj Pon Maj 05, 2014 2:30 am

Belaj 1999 sam gledao samo na TV-u. Sjecam se da je bilo dosta izbjeglica ovdje. Tada sam kod njih prvi put vidio mobilni telefon.  Very Happy Ovdje je mobilna tehnologija tada tek pocela da se uvodi a kod vas je vec uveliko trajala. Smile
Batista
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh