Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 43 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 42 Gosta :: 2 Provajderi

laza

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Etička, zavetna i moralna vrednost Lazareve kletve
Danas u 9:12 pm od Храст

» Sve o "pametnim" telefonima i sličnim čudima tehnike...
Danas u 7:34 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)
Danas u 7:22 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta umetnosti
Danas u 6:16 pm od Brave Heart

» Filmske novosti...
Danas u 6:08 pm od Brave Heart

» Vesti - književnost...
Danas u 6:05 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta astronomije...
Danas u 5:49 pm od Brave Heart

» Corax - slika današnjice
Danas u 5:13 pm od Brave Heart

» Bosanski lonac....
Danas u 4:55 pm od Svarog

» Phantasy Photos
Danas u 4:51 pm od Poli

» Zvornik
Danas u 4:44 pm od Svarog

» Arabeska
Danas u 4:44 pm od Poli

» Crtež
Danas u 4:39 pm od Poli

http://s16.postimg.org/a3qjjtmrl/biogen_DVA.png
Пројекат руске културе у Србији
http://s21.postimg.org/43y2a3nav/ruska_kultura_u_srbiji1.png
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Budizam

Strana 1 od 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Budizam

Počalji od oblica taj Uto Mar 25, 2014 9:35 pm

Theravada budizam

Theravāda znači "učenje starijih monaha" i to je naziv jedine od ranih budističkih škola koja je sačuvana sve do danas. Zato se može smatrati najbližom izvornom Budinom učenju. Posle nestanka budizma u njegovoj postojbini Indiji, theravada je preneta na Šri Lanku i zemlje Indokine (Burmu, Tajland, Kambodžu i Laos) i tu je nastavila da se razvija sve do danas. U naše vreme ova škola hvata sve dublje korene i na Zapadu. Za osnovu svoga učenja uzima ogromnu zbirku Budinih govora, koja se po svojoj kompoziciji naziva Tipitaka (Tri košare), a po jeziku na kojem je zabeležena Pali kanon. Računa se da danas u svetu ima oko 100 miliona theravada budista.

Ukratko o budističkoj školii kojoj pripadam. Naravno, možete pisati i o drugim budističkim
pravcima.

oblica
Član
Član

Broj poruka : 1237
Datum upisa : 25.03.2014

Nazad na vrh Ići dole

Re: Budizam

Počalji od Strelac taj Uto Mar 25, 2014 11:49 pm

Ne znam mnogo o budizmu...

Samo neke nacelne stvari, nisam dublje proucavao tu religiju.

Oblice, ajde budi ljubazna pa za ostatak ekipe priblizi o cemu se tu radi... ako moze da ne bude suvoparno i prepisivacki, vec ono sto je tebe privuklo, i kako praktikujes tu svoju veru...

Strelac
Član
Član

Broj poruka : 2632
Datum upisa : 19.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Sre Mar 26, 2014 7:50 am

Privuklo me je to što nije vera. Budizam jeste religija, vrlo stara i organizovana. Ima monaški red sa veoma strogim pravilima, kanonizovano učenje, manastire i sve ono što uz religiju ide, ali
se od sledbenika ne očekjuje da veruju, već da sve provere i uče
kroz lično iskustvo.
Praktikujemo tri vrste meditacije. Sabranost pažnje na dah (anapanasati), meditacija uvida (vipasana) i meditacija blagonaklonosti
i ljubavi (metta bhavana).

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Čet Mar 27, 2014 7:02 am

Negovanje

Ko oseti slast samoće
i slast spokojstva,
takav, lišen straha i bez zlodela,
nektar Dhamme ispija.

Dhammapada 205

Lekari nam savetuju da negujemo telo tako što ćemo se hraniti zdravo i vežbati redovno. Buda nam savetuje da negujemo srce i to Istinom. Ako sebi dopustimo da postanemo prezauzeti, zaboravljamo koliko nas regeneriše kad provedemo neko vreme u samoći: kada imamo vremena za sebe. Osećaj nezadovoljstva polako raste, sve dok ne poverujemo da nam nešto suštinski nedostaje. Takvo uverenje može obradovati trgovce, ali nam ne daje unutrašnju snagu. Duhovna praksa ponekad uključuje odvažnost da uzimamo manje, a da imamo poverenje u prirodno, neuprljano stanje sopstvenog srca.

S ljubavlju,
Bhikkhu Munindo

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Strelac taj Čet Mar 27, 2014 2:14 pm

Hvala na objasnjenju...

Jel zivis ovde, ili si zbog budizma se otisnula na Istok... jel postoji poziv da se posete sveta mesta kao u islamu, ili se budimaz moze praktikovati ma gde da si... posto ovde kod nas nema budistickih hramova...

Strelac
Član
Član

Broj poruka : 2632
Datum upisa : 19.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Čet Mar 27, 2014 9:54 pm

Ima u Evropi budističkih manastira. Dolaze monasi povremeno i u Srbiju. U planu je i neki manastir...

Ne znam, možda je lepo obići manastire u tradicionalno budističkim zemljama, ali mene nešto ti daleki puti ne vuku.

Kao što u hrišćanstvu možeš da se moliš gde god da si, tako i u budizmu možeš praktikovati meditaciju bilo gde. Naravno, sasvim je individualno da li će neko osetiti neko mesto kao posebno, sa nekom lepom energijom i odlučiti da ga češće posećuje.

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pirat taj Ned Apr 13, 2014 6:37 pm

oblica ::Theravada budizam

Theravāda znači "učenje starijih monaha" ...

Theravada ne znaci "ucenje starijih monaha".

Termini:  „учење старих“ или „старо учење“
nema znacenje: ucenje od matorih ljudi.

P.S.
Ali, sada mi je bar jasno po kom osnovu si sebe nazvala "ateistom".

pirat
Član
Član

Broj poruka : 451
Datum upisa : 18.03.2014
Godina : 53

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Ned Apr 13, 2014 7:06 pm

pali: thera "stari" + vada "reč, učenje"

Za prevod imao smisao, trebalo bi da znaš i da su učenje prenosili monasi, stariji monasi. I danas je u theravada budizmu potrebno da neko bude monah najmanje deset godina, kako bi postao učitelj.

Da ja sam vernik, utoliko što verujem da postoje stari monasi.  

Inače, za theravada budizam se upotrebljava i naziv hinayana, što bi se moglo prevesti
kao malo vozilo.

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od paket taj Ned Apr 13, 2014 7:12 pm

Budizam je nenacionalna religija. Takođe, nije vezan za društvene slojeve. kao i džainizam, i budizam je prvobitno monaška zajednica koja se javlja u kasti kšatrija. Tri su glavne grane budizma: hinajana (južni), mahajana (južni) i lamaizam (tibetski).
Literatura. Literatura je nastajala u dugom vremenskom periodu, na raznim jezicima (sanskrit, pali, kineski, japanski). Grane budizma imaju svoje zasebne kanone.
Južni kanon. Južni budizam je najizvorniji i najpribližniji Budinom učenju. Najvažnije knjige su Tripitaka („tri kotarice“, 3. v. pre Hr.): Vinaja Pitaka (etika, monaška pravila, ceremonijal), Suta-Pitaka (dogmatika) i Abidama (metafizika). Pored toga, veoma su cenjena dela iz 5. v. po Hr: Dipavamza i Mahavamza sadrže istoriju do 300. g. po Hr; teolog Budagoš prokomentarisao je Tripitaku; Milindina pitanja; burmanska i sijamska biografija Bude.
Severni kanon nije tako strogo utvrđen, ali je opširan. Kasnijeg je porekla od južnog. Najvažnije knjige su Pradžaparamita (metafizika) i
Lalita-Vistara (fantazmagorična biografija Bude). Knjige magijskog sadržaja su Tantre i Darana.
Tibetski zbornici su Kadžjur i Tandžjur.
Buda („prosvećeni“), Sidarta Gautama (svetovno ime), Sakja-muni (staleško ime), Tatagata („onaj koji je išao takvim putem“), Bhante („sveti“), Satha („učitelj“). Istorijskih podataka ima veoma malo. Budistički izvori poznog su datuma (čak mnogo poznijeg od Novog zaveta) i puni su legendi.
Živeo je u 6. veku pre Hr. Vladarski sin, oženio se vladarskom kćerkom, dobio sina. U 29. godini života doživljava duboku krizu, shvatajući besmislenost takvog života. Sve je napustio i odao se najstrožoj askezi. Ali, posle šest godina uvideo je besmislenost i takvog načina života. Tada počinje da propoveda srednji put. Dotadašnji učenici su ga napustili zbog odbacivanja askeze, ali je pridobio veliki broj drugih pristalica, sa kojima je 40 godina putujući propovedao. Umro je od svinjskog mesa, ne želeći da odbije i timetime uvredi jednog siromašnog domaćina koji ga je ugostio. Telo mu je spaljeno uz velike počasti.
Budino izvorno učenje. Budino učenje je ateističko ili, u najmanju ruku, agnostičko. Što se tiče bogova, on ne poriče ekplicitno njihovo postojanje, ali u izveštajima o njegovim razgovorima sa bogovima oni ne znaju da mu odgovore na pitanja o smislu postojanja. Buda zaključuje da je postojanje po sebi zlo, jer je stradanje neizbežno. Čovek je zarobljen u samsari, kružnom toku ponovnih rađanja (reinkarnacije). Cilj je osloboditi se samsare i preći u nirvanu. U tom cilju, treba izbegati dve krajnosti – uživanje i preteranu askezu. O samom sebi govorio je da je život Sidarte njegova poslednja reinkarnacija, posle koje odlazi u nirvanu. Nirvana je odsustvo svake želje – želje za radostima, za večnim životom ili večnom smrću.
Budističko učenje o Budi. Makrokosmos čini bezbroj svetova. Svaki svet ima gornji, srednji i donji deo. U sredinji je zemlja, opkoljena morem, sa centrom na svetom brdu Meru. Donji deo čine vreli i ledeni pakao. Nebeski svet ima niz spratova. Prema zakonu karme, bića se iznova rađaju na raznim nivoima. Van svih svetova nalazi se nirvana. Svetovi prolaze kroz veoma duge periode postojanja, uništenja, nepostojanja i ponovnog nastajanja, u večitom kružnom toku.
U mnogim periodima pojavljivale su se bude, propovedajući o prolaznosti sveta. Jedan od njih je Sidarta. Vremenom, naročito u severnoj grani, javlja se učenje o bodisatvama – nebeskim budama. Bodisatve se ne reinkarniraju po zakonu karme, već iz milosrđa prema ljudima.
Gautama Buda je inkarnacija bodisatve Amigate. Dugo se čekalo da se ispune uslovi za njegovu ninkarnaciju – carska porodica sa 60 određenih pozitivnih odlika, i žena sa 32. Amigata je ušao u majčin bok jedne noći kada su se car i carica po dogovoru uzdržavali od polnih odnosa. Začeće, rođenje, detinjstvo i čitav život bili su propraćeni čudesima. (Ovde se vidi veliki uticaj hrišćanstva i islama na pozne budističke pisce). Sa 19 godina oženio se lepom Gopom, pored koje je imao još dve žene i mnoštvo naložnica (po nekim izvorima njih 100.000). U 29. godini života, sreo je nemoćnog starca, zatim bolesnika, i naišao na pokojnika. Tada se povukao u askezu, u monašku zajednicu u Vajsili. Monasi su odmah primetili svetlost koja je iz njega izbijala i prišli mu sa velikim poštovanjem. Posle šest godina napustio je duboku askezu, zbog čega ga napušta pet njegovih učenika. Ispod svetog drveta Bodi posle 49 dana potpunog posta biva prosvećen. Dugo se kolebao da li da ide da propoveda, dok ga i sam Brama nije zamolio. Propoveđu zadobija ponovo starih pet učenika, kao i mnoštvo naroda. Kada je umro, telo se nije moglo spaliti običnim ognjem, već je iz njegovih grudi izbio plamen koji ga je spalio.
Moral. Buda sledbenicima propisuje deset pravila. U kasnijem budizmu svih deset su obavezna za monahe, dok je za mirjane obavezno prvih pet. To su sledeća pravila: ne ubijati ništa živo; ne krasti; ne činiti preljube; ne lagati; ne opijati se; ne klevetati, ne škoditi bližnjem; ne praznosloviti; ne kleti se; izbegavati raskol.
Kult. Prvobitni „kult“ podrazumevao je post i javnu ispovest svakog petnaestog u mesecu. Vrlo rano se javlja ukazivanje poštovanja Budi, isprva kao učitelju, a kasnije kao božanstvu. Čuvaju se ostaci njegovog tela. Hodočasnički centri su Kapilavast (gde se rodio), drvo Bodi, Benares (mesto prve propovedi) i Kusinar (mesto smrti). Vremenom se javljaju raskošni hramovi (pagode) i veoma svečana bogosluženja. Raskošnost i čvrsta organizacija karakterišu najviše tibetanski manastirski budizam sa Dalaj-Lamom na čelu, koji je umnogome nalik na organizaciju Rimokatoličke crkve. Žrtve su isključivo biljne. Molitve imaju mehanički karakter, tako da se lepršanje na vetru papira na kom je molitva ispisana izjednačava sa izgovorenom molitvom. Danas je razvijena i magija (štaviše, u Kini se budistički monasi takmiče sa taoistima). Praznični dani su četiri puta u mesecu, kada se propoveda mirjanima. Jedan dan u godini je posvećen Budi. Zajedno sa indusima imaju praznike početka tri godišnja doba.
Monaštvo. Sa 7 godina može se postati iskušenik, a sa 20 biku (monah). Zavet nije nužno doživotan. Prepreke su: ubistvo roditelja ili svetog čoveka, uvreda Bude, izazivanje raskola, bolest, pravne smetnje. Žive od priloga u naturi, a priloženi novac bacaju. Zabranjen im je fizički rad. Četiri greha povlače isključenje iz zajednice: polno opštenje, krađa, ubistvo, prikazivanje sebe svetim.

paket
Član
Član

Broj poruka : 300
Datum upisa : 07.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pirat taj Ned Apr 13, 2014 7:20 pm

oblica ::pali: thera "stari" + vada "reč, učenje"

Za prevod imao smisao, trebalo bi da znaš i da su učenje prenosili monasi, stariji monasi. ...
Ptoblem savremnoga sveta. verujucih ili ne verujucih, teista ili ateista
je u tome sto ne obracaju paznju na najelementarniji problem sa realnim znanjem.

Stvarno znanje je ogroman fond preciznih podataka,
kojhi ni tehnicki gledano nije lako cuvati,
a politicki posebno!

Oni em se gube, em zabranjuju!
I od njhih ostaju samo bezopasni fragmentici kojima se moglu igrati ti tvoji "monasi".
Jer tim svojim znanjem mogu svirati u prste.

Pa i pored svega toga,
nije da nisi mogla naici na obajnjenja poput:

"Тхеравада школа се надовезује на групу Будиних следбеника чије је учење било познато као вибхађђавāда (или 'аналитичко учење')[4], а она сама је била наставак једне још старије групе назване стхавиравāда (или (на санскриту) 'учење старих'), која је егзистирала у време трећег будистичког сабора око 250. године пре наше ере, у време владавине цара Ашоке у Индији. Вибхађђавадини су себе видели као наставак ортодоксних стхавира и после Трећег сабора наставили су да свју школу називају стхавира/тхера ("стари"), а њихово учење је вероватно било слично старијим стхавирама, ... "

Na zalost, samo u ubedjenju, jer  ...

"али не и потпуно идентично. ..."

I to je kraj!
Sve sto do sada imas na ideoloskoj sceni su SUROGATI!
Imitacioni promasaji znanja koja su bila nekada u upotrebi!

pirat
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Apr 13, 2014 7:50 pm

pirat :: Stvarno znanje je ogroman fond preciznih podataka,
kojhi ni tehnicki gledano nije lako cuvati,
a politicki posebno!

Stvarno znanje nije i stvarno verovanje mada mi sam termin "stvarno" para uši. Ako postoji stvarno onda postoji i nestvarno, a ako je znanje nestvarno, onda nije znanje.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)

Avramova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 67364
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Ned Apr 13, 2014 7:54 pm

Hvala Paket na podacima. Imala bih tu nešto da dodam il pojasnim, ali možda nekom drugom prilikom.

Sad mi je ovaj realni Pirat interesantniji.   

Mile,
Kakvo znanje tražiš, takvo ćeš i naći. Budino učenje ti mogu izlagati
i stari i mladi i oblice i ko god, ali ako nisi sebi postavio pitanja na koja
ono daje odgovor, sve će ti zvučati sasvim beznačajno.
Osim toga, to nije sistem verovanja i učenja na kakvo si ti navikao.
Otvoriš knjigu, pročitaš, ponoviš pročitano i naučio si. Ovde se sve
provarava u praksi, kroz lično iskustvo.

Udobno se smestiš, zatvoriš oči i postaviš sebi pitanje ''Ko/šta sam ja?''
Dok se racio, koji će davati sve glupše i glupše ogdovore ne zabaguje
i dok ga ne nadiđeš, pomaka nema. Niti ti mogu pomoći stari il mladi,
osim ponekad nekim savetom.

E pa tako.. vežbaj...   Sigurno nisi slučajno zalutao na ovu temu.

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pirat taj Ned Apr 13, 2014 9:08 pm

Avramova ::
Stvarno znanje nije i stvarno verovanje mada mi sam termin "stvarno" para uši. Ako postoji stvarno onda postoji i nestvarno, a ako je znanje nestvarno, onda nije znanje.
Stvarno znanje ne para usi.
Stvarno znanje para finansije i politicke moci.

Ko vlada silama on ih primenjuje, i tako ugrozava klasicne drzavne sisteme
i javna mnjenja.

Ako nisi primetila Isus je imao ogromnu organizaciju sirom rimske imperije
(hronike se odnose samo na crkve u maloj aziji, te otuda utisak lokalnoga karaktera).
Ali kako god - ona je svuda bila manjina po broju!
Ali je bila nemerljiva velicina po rezultatima!

Govorim iskljucivo o originalnoj organizaciji u toku I veka i samo pocetku II.

pirat
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pirat taj Ned Apr 13, 2014 9:19 pm

oblica ::... Budino učenje ti mogu izlagati...

Ne mozes ti meni, niti bilo kome izlagati Budino ucenje.
Jer postoji nesto sto se u 21. veku (konacno!) zovu autorska prava!

Ni jedan zakon ijedne civilizovane drzave ti nece priznati
da si naslednik Bude, Isusa, Muhameda ... ili bilo koga!

A ja tebi mogu reci svoj stav,
po kome
je Buda sin vladara, te time obrazovan u sred akademijhe nauka svoga doba,
plus sto je sa sobom poneo osim znanja i dovoljno finansija
da razvije znanje o silama prirode, te i upotrebi zracenja.

A to znaci sledece ... kao lice bez vojnih formacija se morao i mogao
razracunavati sa svojim neprijateljima samo jednim nacinom,
a to je nezainteresovanom mirnocom dok ih je izlagao zracenju
u meri da vidljive posledice postanu ubojite tek naknadno,
pri cemu nije mogao snositi nikakvu odgovornost.

Neko se postaje samo tako sto se unistavaju neprijatelji,
jer je zivot rat!  

* Ili, ... tako "bar" rece onaj koji je izrekao "Πάντα ῥεῖ"
iz potpisa koji koristi Avramnova!  

P.S.
Ne laskaj sebi da mozes meditirati ... i ici stazama moci.

pirat
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Ned Apr 13, 2014 9:30 pm

U skladu sa tadašnjim običajima i verovanjima, kada je Sidarta rođen, učeni ljudi su posetili dete i na osnovu obeležja na telu, predvideli su da će biti veliki vladar ili veliki duhovni vođa. Njegovim roditeljima je, naravno, vise godilo da bude veliki vladar, pa su sve preduzeli da se to i obistini, ali u tome nisu uspeli.
Možda bi ih tvoja interpretacija događaja razveselila.  Question

Ne znam u kom momentu sam rekla da sam Budin naslednik. Očigledno čitaš nešto što ne piše, a napisano ignorišeš.

Pa dobro.. to su tvoje mogućnosti...  

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pirat taj Pon Apr 14, 2014 4:09 am

oblica ::Ne znam u kom momentu sam rekla da sam Budin naslednik. Očigledno čitaš nešto što ne piše, a napisano ignorišeš.

Pa dobro.. to su tvoje mogućnosti...  
Objasnicu ti kako to funkcionise ...

Na primer, ako sada pogledas svoje reci:
oblica ::... kanonizovano učenje, manastire i sve ono što uz religiju ide, ali
se od sledbenika ne očekjuje da veruju, već da sve provere i uče
kroz lično iskustvo. ...

recimo kada tvrdim da je Marija,
zena koja je bila prethodnica Isusa (te otuda utisak da mu je "majka")
bila Aleksandrijski naucnik i izmedju ostaloga nacinila
fuzioni nuklearni reaktor ("rodila malu/dete zvezdu")
to je rezultat moga istrazivanja, a ne meditiranja monaha.

I kolikogod da on zvuci neverovatnim, te se za sada moze nazvati samo licnim stavom,
nuklearni reaktor je jedini nacin za proveru tj. takozvano iskustvo
funkcionisanja sile koja ovoj planeti daje energiju za zivot.
Sto je cinjenica!
Bez obzira da li sam pogresio u vezi procene Marijine moci i uloge!

A kada ti upotrebljavas filozofske interpretacije modernih monaha,
koji ti nisu objasnili ni ono sto sam ti citirao o surogatnoj skoli koju ti prodaju
to je samo verovanje - koje nigde nema ni "p" od provere ili "i" od iskustva,
nego ima samo licne zelje.

Ili cak nije ni to, nego sou biznis 21. veka, u evropskoj varijanti!

pirat
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Pon Apr 14, 2014 8:19 am

Lični stav i lično iskustvo nemaju nikakve veze. Svako ume da zauzme stav. I najveća budala ume da zauzme lični stav, pa i životom da ga brani.

Postoji patnja
Postoji uzrok patnje
Postoji prestanak patnje
Postoji put koji vodi do prestanka patnje

To su četiri plemenite istine. A kako su to istine?
Eto recimo, ti sad čitaš kako oblica veruje modernim monasima, koji zapravo veze sa životom nemaju, umesto da veruje tebi, jer ti čak i kad grešiš ne grešiš.
I naravno da ćeš da patiš. Ne baš toliko da ćeš se od toga razboleti ili rasplakati, ali neka doza nelagode(patnje) postoji.
Za tu patnju postoji i uzrok. Uzrok je tvoja želja da oblica veruje tebi a ne nekim tamo monasima. Uzrok je i neznanje. Konkretno, neznanje da oblica ne veruje monasima, već ima poverenja u Dhammu (Budino učenje) i da to uopšte ne znači da ne veruje tebi, jer ona ima izvesno poverenje i u tvoju teoriju.
Sad kada si uočio da patnja postoji, i kada si shvatio na koji način je nastala, ona može i da prestane. Napusti želju, razvej neznanje.
Put koji vodi do toga je plemeniti osmostruki put: ispravno razumevanje, ispravna misao, ispravan govor, ispravno delovanje, ispravno življenje, ispravan napor, ispravna sabranost, ispravna koncentracija.

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Pon Apr 14, 2014 12:45 pm

paket ::Monaštvo. Sa 7 godina može se postati iskušenik, a sa 20 biku (monah). Zavet nije nužno doživotan. Prepreke su: ubistvo roditelja ili svetog čoveka, uvreda Bude, izazivanje raskola, bolest, pravne smetnje. Žive od priloga u naturi, a priloženi novac bacaju. Zabranjen im je fizički rad. Četiri greha povlače isključenje iz zajednice: polno opštenje, krađa, ubistvo, prikazivanje sebe svetim.

Dok Pirat meditira, da odgovorim ja na ovo... od kraja...

Nije mi jasno ovo za bacanje novca. Prvi put čujem za tako nešto. Da nije u pitanju loš prevod?
Prema pravilima, monasi ne dodiruju novac, stoga ga ne mogu ni baciti.
I to ne zato što je novac nešto prljavo ili nužno loše, već je Buda osnovao monašku zajednicu tako da monasi moraju da budu zavisni od laika. Ukoliko laici ne dobijaju od monaha ono što im je potrebno, prestaće da im daju hranu i odeću i moraće da se razmonaše i potraže sebi posao. Na taj način, nemaju mogućnost da gomilaju novac, pa zaborave svoje obaveze prema laicima, niti mogu od toga da naprave biznis.

A onda i greh. U budizmu je pojam greha potpuno nepoznat. Ili je loš prevod ili je ovo neki pogled na budizam iz hrišćanskog ugla?
Postoji dobro i ispravno i lose i pogrešno, ali u tom smislu, da dobro donosi dobre posledice, a lose lose posledice, samo po onoga ko čini, a ne da se prenosi i na potomstvo. Svako je vlasnik svojih dela.

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Pon Apr 14, 2014 1:08 pm

paket ::
Moral. Buda sledbenicima propisuje deset pravila. U kasnijem budizmu svih deset su obavezna za monahe, dok je za mirjane obavezno prvih pet. To su sledeća pravila: ne ubijati ništa živo; ne krasti; ne činiti preljube; ne lagati; ne opijati se; ne klevetati, ne škoditi bližnjem; ne praznosloviti; ne kleti se; izbegavati raskol.
Kult. Prvobitni „kult“ podrazumevao je post i javnu ispovest svakog petnaestog u mesecu. Vrlo rano se javlja ukazivanje poštovanja Budi, isprva kao učitelju, a kasnije kao božanstvu. Čuvaju se ostaci njegovog tela. Hodočasnički centri su Kapilavast (gde se rodio), drvo Bodi, Benares (mesto prve propovedi) i Kusinar (mesto smrti). Vremenom se javljaju raskošni hramovi (pagode) i veoma svečana bogosluženja. Raskošnost i čvrsta organizacija karakterišu najviše tibetanski manastirski budizam sa Dalaj-Lamom na čelu, koji je umnogome nalik na organizaciju Rimokatoličke crkve. Žrtve su isključivo biljne. Molitve imaju mehanički karakter, tako da se lepršanje na vetru papira na kom je molitva ispisana izjednačava sa izgovorenom molitvom. Danas je razvijena i magija (štaviše, u Kini se budistički monasi takmiče sa taoistima). Praznični dani su četiri puta u mesecu, kada se propoveda mirjanima. Jedan dan u godini je posvećen Budi. Zajedno sa indusima imaju praznike početka tri godišnja doba.

Za ovo ne znam šta da kažem...   ni odakle da počnem...

Post - ne postoji u budizmu.
Barem u Theravada tradiciji, monasi svakog jutra idu da isprose svoj obrok i to im je sve do sledećeg jutra. Kud još i da poste?
Za laike (nezaređenje sledbenike) važi da se pridržavaju pet pravila morala i to:
ne povredi nijedno živo biće,
ne kradi,
ne upuštaj se u nedozvoljene seksualne odnose,
ne laži i
ne uzimaj alkohol ili neka opojna sredstva.
Svake dve nedelje, na mlad i pun mesec, preporučuje se za laike poštovanje osam pravila morala, kad se na ovih pet dodaje
neuzimanje hrane posle podneva, (što monasi inače rade, pa je ovo možda prevedeno kao post?)
uzdržavanje od plesa, pevanja, igranja ili slušanja muzike, stavljanja ukrasa i nakita, kao i šminke,
nekorišćenje visokih i luksuznih sedišta ili kreveta
i treće pravilo se proširuje na potpuno uzdržavanje od seksualnih odnosa.

Od novih monaha, očekuje se da praktikuju deset pravila morala, gde se na ovo prethodno navedeno dodaje
Ne koristi zlato i srebro, odnosno novac.

Inače monasi poštuju 227 pravila koja su sadržana u Patimokkhi. Dva puta mesečno se sastaju da recituju pravila i jedni drugima ispovede prekršaje. Možda se na ovo mislilo kada je pomenuta ispovest, ali ona ne postoji za nezaređene sledbenike, niti je za monahe obavezna potpuna ispovest, već samo za 13 mogućih prekršaja.

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Pon Apr 14, 2014 1:52 pm

Što se tiče velikog uticaja hrišćanstva i islama na pozne budističke pisce, ne mogu a da se ne nasmejem. U Indiji, zemlji čudesa, čekalo se petsto ili hiljadu godina, da bi se čudesa uvezla iz hrišćanstva i islama!
Naravno da je narod izmislio gomilu priča oko Budinog rođenja i života. Jedna od legendi da je rođen na majčin desni bok, možda je zasnovana i na činjenicama. U indiji se znalo za carski rez, ali je bio dostupan samo bogatima. Sasvim je moguće da je Maha Maja bila podvrgnuta carskom rezu i to bi objasnilo njenu smrt nedelju dana nakon porođaja.
I sad nešto što bi Piratu moglo da bude interesantno, i ide u prilog njenogim teorijama..
Buda je znao da je Zemlja sfera, i da se okreće ''poput grnčarevog točka''. Da je jedno od bezbroj tela u univerzumu. Takođe je znao da postoji četiri kontinenata, što je sasvim tačno ako se uzme u obzir da su Evropa i Azija jedna kopnena celina. Govorio je i o ogromnim vremenskim periodima širenja kosmosa, mirovanja i skupljanja. Što bi se moglo objasniti kao period od jednog do drugog velikog praska.
Ali je izbegavao da o tome priča, jer od takvog znanja nema velike koristi. Jednom je jedan učenik bio nezadovoljan time što Buda neće da mu objasni kako je svet nastao. Na to mu je Buda dao sledeće poređenje. Kada bi čovek bio pogođen otrovnom strelom i krenuo da se raspituje ko ga je to pogodio, zašto, kako je taj čovek bio obučen, kakvog je porekla i slično, ne bi stigao da čuje sve odgovore, a već bi umro od otrova koji se širi telom. Ko razume, shvatiće...

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pirat taj Pon Apr 14, 2014 4:59 pm

oblica ::To su četiri plemenite istine. A kako su to istine?

To su "istine" sirotinje koja nije imala finansija za osvajanje drugacijega polozaja u drustvu,
nego da zivi od milostinje.
A zivi tako sto slicnoj sirotinji pruza utehu.

oblica ::Eto recimo, ti sad čitaš kako oblica veruje modernim monasima, koji zapravo veze sa životom nemaju, umesto da veruje tebi, jer ti čak i kad grešiš ne grešiš.
I naravno da ćeš da patiš. Ne baš toliko da ćeš se od toga razboleti ili rasplakati, ali neka doza nelagode(patnje) postoji.

Ponovicu ti ...
Koristim forume da treniram nqajbrze puteve za razjasnjenja,
sa tim sto nije poenta da ti meni verujes,
nego da razumes sta sam ti rekao.

A rekao sam ti da su svi podaci iz proslosti,
bez obzira da li se zovu mitovi, epovi, religije ili vec kako
samo nejasni ostaci fragmenata!

Znanje o postojanju bilo cega nezivog i zivog mora podrazumevati
a) detaljni prodor u mikro strukture materije
b) opstu predstavu najbitnijih makro kretanja/odnosa materije

A znas li kolike finansije su potrebne za tako nesto???!!!
I koliko gigantski moraju biti ti projekti!

Znas li kavi drustveni rezimi su potrebni da im budu zaledjina???!!!

*** To je ono sto sam ti rekao!  

A kazem ti jos nesto:
Svaki klasicni drustveni sistem koji naidje na ostatke o takvim znanjima ih unistava!
Jer oni su svedocanstvo o tome da se do znanja ne moze doci
- ni naslednim putem krvnoga srodstva,  
- ni demokratskim preglasavanjima.

A te manstire, njihove monahe i njihova uverenja ne unistava niko,
jer oni su niko i nista.
I od koristi su svakome ko zamajava covecanstvo,
jer donjim socijalnim slojevima nude utehu i odvracaju im paznju od stvarnosti.

pirat
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pirat taj Pon Apr 14, 2014 5:17 pm

Uzgred, ...   
oblica ::Postoji patnja
Postoji uzrok patnje
Postoji prestanak patnje
Postoji put koji vodi do prestanka patnje

Znas li kako nastaju kosmosi?
Pa, iz previranja materije ... iz "patnje"

O toj patnji on govori !!!

Ne govori on o mojoj patnji ...  Laughing 
Niti ga se tice tvoja ...   

pirat
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Pon Apr 14, 2014 8:17 pm

Opet čitaš nešto što ne piše.   

Prva plemenita istina ne glasi ''Postoji Miletova patnja.'' niti ''Postoji Oblicina patnja''. već - Postoji patnja
Ti i ja je možemo svojatati, ali ona nije naša, već je univerzalna.

Za mene je sticanje bogatstva gubljenje vremena i odvaćanje pažnje od stvarnosti, kao i sticanje znanja koje može poručkati alchajmer.

I šta ima veze što su to istine za sirotinju. Ja i jesam sirotinja.   Možda bi me pokolebao kada bi me ubedio da to nisu istine. Ali neverujem da ti to umeš.
Ne razumem zbog čega tako oštro kritikuješ nešto što ne poznaješ?

Znaš kolike su ti finansije potrebne da bi došao do istine i koliki projekti?
Mirno mesto za meditaciju i jedan obrok dnevno. Eto, ja ću tu tražiti znanje,
a ti traži kud si naumio. Pa se sretnemo za jedno dvadeset godina da vidimo
ko je dokle stigao.  Smile 

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pirat taj Pon Apr 14, 2014 8:36 pm

oblica ::Opet čitaš nešto što ne piše.   
Znaš kolike su ti finansije potrebne da bi došao do istine i koliki projekti?
...
Mirno mesto za meditaciju i jedan obrok dnevno. Eto, ja ću tu tražiti znanje,
a ti traži kud si naumio. Pa se sretnemo za jedno dvadeset godina da vidimo
ko je dokle stigao.  Smile 

Molim te, mozes li shtvatiti sta ti govorim ...

Govorim ti da hronike prate samo VELIKE ljude,
koji su imali DOLOLJNO finansijskih sredstava,
da bi DETEKTOVALI strukturu svega,

izvan cega NEMA istine!

P.S.
U 21. veku, sada preko ove ovde savremene nauke
ja ponovo imam tu strukturu.
Nemam sta da je trazim.

Znanje je najskuplja stvar na svetu!
i najmukotrpnija, inace bi ga svi imali!

Pa ne pokusava ogroman broj fariseja i sadukeja da dohaka Isusu
zato sto je pricao bajkovite pricice,
nego sto je svojim empirijskim znanjem
ugrozio njihove finansije i drustvene polozaje!

pirat
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od oblica taj Pon Apr 14, 2014 8:47 pm

Drago drugo ljucko biće,
Zahvalna sam na tvom naporu da mi otvoriš oči. Pročitala sam pažljivo tvoj sajt i čitam šta pišeš po temama. Razumem te i verujem da si ubeđen da si upravu.

Tema je budizam, pa bih da se vratimo ako je moguće

Koliko god tebi zvučalo neverovatno da je Buda, odnosno Sidarta, ostavio svo bogatstvo, ogrnuo prosjački ogrdač, uzeo prosjačku činiju i krenuo u potragu za istinom, ja mogu da poverujem da je bilo tako.

Ljudski um je čudan i komplikovan, sa težnjom da još više sve iskomplikuje. Znanje nije ni skupo ni nedostupno, već je toliko jednostavno, da je strahovito teško uočiti ga.

Naravno da onima koji bi da nam prodaju šarene laze za skupe novce smeta kada neko kaže koliko je njihova roba šarena i lažna, ali na njihovu sreću ljudskom umu je interesantnija od istine.

oblica
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 10:57 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh