Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 32 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 32 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Ukidanje vojne obaveze-jos jedna u nizu gluposti...
Danas u 2:29 am od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Juče u 11:35 pm od PatakPrvi

» Ana Brnabić
Juče u 10:29 pm od laza

» Putin ponudio Srbiji da povrati suverenitet i snagu
Juče u 3:59 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Juče u 12:53 pm od Svarog

» Peščanik - analiza dnevnih događanja
Sub Okt 21, 2017 6:56 pm od Brave Heart

» Vesti iz oblasti klasične muzike...
Sub Okt 21, 2017 6:55 pm od Brave Heart

» Filmske novosti...
Sub Okt 21, 2017 6:53 pm od Brave Heart

» Vesti - književnost...
Sub Okt 21, 2017 6:51 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta umetnosti
Sub Okt 21, 2017 6:43 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)
Sub Okt 21, 2017 6:37 pm od Brave Heart

» Sve o "pametnim" telefonima i sličnim čudima tehnike...
Sub Okt 21, 2017 6:22 pm od Brave Heart

» Corax - slika današnjice
Sub Okt 21, 2017 5:44 pm od Brave Heart

http://https://s23.postimg.org/jq15wtlp7/vostok.png
https://s28.postimg.org/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
http://https://s23.postimg.org/jq15wtlp7/vostok.png
https://s26.postimg.org/vwdqtqr5l/biogen_DVA.png
https://s26.postimg.org/4ohd5ry7t/Art_CENTAR-header.png
https://s23.postimg.org/tipvwi28r/ruska_kultura_u_srbiji.png
https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Vijetnamski sindrom ili PTSD

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Vijetnamski sindrom

Počalji od jobkir taj Sre Maj 17, 2017 11:41 pm

"'Vijetnamski sindrom' je bolest koju imaju najcesce ljudi koji su prosli ratne strahote I sl. Tako se naziva jer je tek otkrivena kod ljudi u Americi koji su bili u ratu u Vijetnamu. Drugi naziv je Post traumatski stresni poremecaj. Vrlo ozbiljna bolest koja dovodi u opasnost I bolesnika I okolinu ukoliko se ne preduzmu potrebne terapije. Ovo sam nasla da citiram:

SIMPTOMI VIJETNAMSKOG SINDROMA
- košmarni snovi
- flešbekovi sa ratišta
- razdražljivost
- prenadraženost
- osećaj socijalne izolacije
- lupanje srca
- preznojavanje
- bol u želucu
- gušenje
- stezanje u grudima
- vrtoglavica

ŠTA DOVODI DO VIJETNAMSKOG SINDROMA
- rat
- prirodne katastrofe
- porodične tragedije

Profesor Kliničkog centra Kragujevac Dragan Ravanić koji istražuje vijetnamski sindrom objašnjava za Press da se radi o veoma specifičnom poremećaju, čiji se prvi simptomi pojavljuju šest meseci posle preživele tragedije. "

Lazo Druže, neznam šta si po vokaciji ali i da si doktor medicine nikako se ne može dovesti u vezu "razlozi koji dovode do Vijetnamskog sindroma - navedeni gore: rat, prirodna katastrofa ili porodična tragedija.
U vezu sa pojmom Vijetnam, mišljenjem se bavim 40 godina i nisam video vezu izmedju ovih pojmova da ona nije izvitoperena retorika ili bolesni KONFABULACIJA. Ajde da ne drvimo drvce bez potrebe pročitaj i kaži mi da shvatim KAKO porodična tragedija izaziva konflikt u ličnosti i on se naziva po Vijetnamu.
Da to bude jasnije: ja sam psihodinamski objasnio nastanak i netačnost ovakvog spoja imena i postraumatskog sindroma. I šta ako je tema ozbiljna ja sam ozbiljan stručnjak i ne mogu da se složim sa tvojom Lazo konstatacijom da ti znaš šta je to ili to je rekao Marks ili Frojd. Dakle konflikt opisan gore mogli ste da prepišete iz bilo kog priručnika a objašnjenje je za stručnjake a ne za laike. Haval Patku!

ZAKLJUČAK: Vijetnamski sindrom se ne može dijagnostifikovati kod Srba koji su branili svoje domove, čak se i ne pojavljuje u ovakvim simptomima. Mogu ga imati samo psi rata koji ratuju za pare u Vijetnamu i tačka!
jobkir
Novi član
Novi član

Broj poruka : 6
Datum upisa : 15.01.2017

Nazad na vrh Ići dole

Re: Vijetnamski sindrom ili PTSD

Počalji od Davidova taj Čet Maj 18, 2017 1:40 am

Mala digresija: interesuje me da li se i kod nas, nakon građanskog rata devedesetih pojavio/definisao neki drugi sindrom imajući u vidu one koji su ratovali za pare i one koji nisu želeli u rat ali su morali, a jasno je da je poslednji rat na prostirima ex-YU planiran odavno. Možda će Vijetnamski sindrom biti jasniji.

The Deer Hunter (1978) - Russian roulette

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Davidova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 576
Datum upisa : 18.05.2017

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jobkir taj Čet Maj 18, 2017 7:57 pm

Ukoliko je zadovoljen uslov da u ličnosti postoji konlikt da u rat ide da zaradi pare a da ne izgubi život a nakon toga pati zbog posttraumatskog sresa, apsolutno mu se može  pripisati "navedeni X sindrom" npr. mudžahedini koji ratuju u Bosni makar to bilo i iz verskih ubedjenja ili Holandjani , Nemci naravno u ratu EX YU. To je sve.
Danas sam pregledao MKB10 - Tamo ne postoji niti jedan sindrom zvani Vijetnamski - ne znam odakle ste ga prepisali u uvodu!
jobkir
Novi član
Novi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jobkir taj Čet Maj 18, 2017 8:10 pm

Nadam se da ste mogli zaključiti još nešto iz nevedenog: svako ko ima svest ili predstavu da u rat ide da odbrani golu egzistenciju, ne može imati gore navedene simptome. A oni strašni leševi se kod njih ne pojavljuju. Stog što ti strašni fleševi proizilaze iz osećanja krivice za učinjene loše stvari prema drugima ili iz koristoljublja. TAKVIMA da oprosti žrtva, bog, sud ali njegov super-ego mu neće oprostiti. Stoga ne vidim etičku činjenicu da ovakvoj vrsti ljudi pomažem psihoterapijom po ma kojoj ceni!
jobkir
Novi član
Novi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Davidova taj Čet Maj 18, 2017 8:11 pm

Zar ratni profiteri mogu imati nakon "završenog posla" bilo kakav posttraumatski sindrom? Vrlo je verovatno da su se našli u opasnosti ali, ako im je cilj bio nešto drugo a ne ono što bi bilo uslovno rečeno normalno u ratu, onda mi to ne ide zajedno.

Uvod je postavila članica Istina a odakle, ne znam mada je lako proveriti.

Hvala na pojašnjenju.

Dodatak: U poslednjem postu ste napisali otprilike ono što i ja mislim i što sam na moj način napisala u ovom postu.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Davidova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Davidova taj Čet Maj 18, 2017 8:21 pm

Mislim da je ovo izvor iz koga je članica izvadila fragmente.

Πάντα ῥεῖ
Davidova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jobkir taj Pet Maj 19, 2017 11:11 pm

poštovana Admin, pročitao sam izvor i moja pretpostavka je bila uredna da ovo nije stručna analiza već novinarski pamflet, opis ili slično. Nigde nije data šira "Vijetnamski sindrom" već postraumatski sindrom i niko nije pokušao da objasni psihodinamiku ili stručno rečeno nastanak sindroma i vrsua konflikta koji je u centru problema. Toga nema u MKB10. A onak ko je pažljivo čitao moje komentare može jednostavno da zaključi da taj amozni "V.S" ne može da swe pronadje na EX YU prostoru osim kod onih koji su išli u Vijetnam i borili se za pare uništavajući Vijetkogovce. Sindrom ove vrste ne može se dijagnostifikovati kod ljudi koji su u ratu mučeni, zlostavljani u bilo kojem obimu a imaju čistu savest za šta su stradali. Tako i tretman kod njih nije istovetan sindromu "psi rata". Razočaran sam u znanje  psihijatara na celom Balkanu koji su prihvatili zdravo za gotovo etikete koje idu u prilog poistovećivanja ratnika "Milosrdni andjeo" sa onima koji su od njih potlačeni. Hvala Vam što ste mi dozvolili da dam svoje mišljenje.
jobkir
Novi član
Novi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Davidova taj Pet Maj 19, 2017 11:38 pm

Moram priznati da se nisam bavila ovom materijaom pa stoga i moji površni komentari s početka teme.

Pretpostavljam da ste u toj materiji stručni pa utokoliko je vaše mišljenje uvek dobrodošlo.

Πάντα ῥεῖ
Davidova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sini_do taj Ned Maj 28, 2017 5:48 pm

Ova prića je veoma slozena, ali i pored veoma slozene price, ovde osobe ulaze sa nekim čudnim teorijama... Vijetnamski sindrom je značajan jer se nauka počela bavit tad sa odredjenim psiho problemima osoba koje su bile izlozene posebnim uslovima zivota. tad ratnim uslovima.... Taj sindrom nije vezan samo za rat, tako i osobe koje su bile zlostavljane u ratu, ali i u miru, mogu imati slične posledice... To znači, osobe koje su zivjele u odredjenim uslovima zivota, kad su izolovane, zlostavljane, ratovale i prezivljavale razne ratne traume. jednostavno rečeno osobe koje su zivele u uslovima koje nisu normalne, i to je ostavilo posledice na psihu osoba koje su to dozivele...
sini_do
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2644
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od jobkir taj Pon Maj 29, 2017 5:02 pm

sini_do ::Ova prića je veoma slozena, ali i pored veoma slozene price, ovde osobe ulaze sa nekim čudnim teorijama... Vijetnamski sindrom je značajan jer se nauka počela bavit tad sa odredjenim psiho problemima osoba koje su bile izlozene posebnim uslovima zivota. tad ratnim uslovima.... Taj sindrom nije vezan samo za rat, tako i osobe koje su bile zlostavljane u ratu, ali i u miru, mogu imati slične posledice... To znači, osobe koje su zivjele u odredjenim uslovima zivota, kad su izolovane, zlostavljane, ratovale i prezivljavale razne ratne traume. jednostavno rečeno osobe koje su zivele u uslovima koje nisu normalne, i to je ostavilo posledice na psihu osoba koje su to dozivele...

Ja neznam koliko je tvoje poznavanje psihodinamike i psihoterapije psihosomatskih poremećaja, neuroza i psihoza ali samim tim što ih nazivaš čudnim može se zaključiti da nikada nisi ni čuo za psihoanalizu te je svaki tvoj komentar pokriven rečima složena priča a to su tvoje racionalizacije usled nepoznavanja problema. To ti ne daje za pravo da zamajavaš one koji prate ovu problematiku jedino te može opravdati da na ovo gledaš kroz naočare manipulatorske politike koja se stalno nameće narodima na ovom području. Ja sam magistrirao na psihodinamici i psihoterapiji psihosomatskih poremećaja i ne možete mi pružiti niti jedan argument da je tzv Vijetnamski sindrom isto što i postraumatski sindrom čini mi se pokušavaš da nekim narodima na balkanu prikačiš ovu dijagnozu ili nadješ opravdanje nekim psima rata koji su pravili zločine na ovom području. Samo mi recite gde to piše Vijetnamski sindrom u MKB10. I u pravu si 100%
jobkir
Novi član
Novi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh