Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 49 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 48 Gosta :: 3 Provajderi

Avramova

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Lepota dolazi iznutra
Danas u 10:54 am od Храст

» Tajne koje žene ne žele da otkriju
Danas u 10:11 am od Avramova

» Brak kao institucija sve nepopularniji
Danas u 10:06 am od Avramova

» Ogledalo
Danas u 9:55 am od Avramova

» Seljačka politika...
Juče u 10:31 pm od laza

» Dvorci i tvrđave
Juče u 7:53 pm od Poli

» Phantasy Photos
Juče u 7:45 pm od Poli

» Sve o "pametnim" telefonima i sličnim čudima tehnike...
Juče u 6:54 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)
Juče u 6:29 pm od Brave Heart

» Filmske novosti...
Juče u 6:04 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta umetnosti
Juče u 6:02 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta astronomije...
Juče u 5:44 pm od Brave Heart

» Josip Broz Tito
Juče u 5:41 pm od laza

http://s16.postimg.org/a3qjjtmrl/biogen_DVA.png
Пројекат руске културе у Србији
http://s21.postimg.org/43y2a3nav/ruska_kultura_u_srbiji1.png
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Mudrost

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Mudrost

Počalji od Korovjev taj Sub Jul 27, 2013 11:33 pm

Iako ne postoji, koliko ja znam, neka standardna, precizna ili opšte prihvaćena definicija mudrosti, mudrost postoji kao izuzetno dragocena, ali i retka osobina, koja je u osnovi (još) neobjašnjiva. Mudrost se prepliće sa inteligencijom i duhovnošću, ali se i razlikuje od njih.

Kada sam razmišljao o ovoj temi, nekako nisam mislio na filozofiju, filozofe, niti na poznate svetske mudrace koji su se već javljali kroz ljudsku istoriju, nego na mudrost u našoj svakodnevnici, zapravo nama samima i ljudima koji nas okružuju, pitajući se koliko smo mi u stvari mudri i šta bi to moglo biti nedvosmislena potvrda naše moguće mudrosti, ili mudrosti nekoga koga poznajemo.

Da li sebe smatrate (dovoljno) mudrim i da li ima mudrih osoba u vašem okruženju? Koji su kriterijumi kojima ste se rukovodili pri vašem zaključivanju da li je neko mudar, ili ne i koji su to razlozi koji sprečavaju ljude da budu mudriji nego što jesu?

Korovjev
Član
Član

Broj poruka : 28
Datum upisa : 27.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Re: Mudrost

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 7:02 am

Mudrost je urođeni oprez od duševnog poraza koja radi u korist mudrog čoveka ali i onih oko njega. Mudar čovek nije kalkulant, u njemu je situirana prilična doza intuitivnosti, pa čak i moć da predstavi sebi situaciju u što je moguće racionalnijim okvirima.

Mudrost se stiče ali su neophodne predispozicije i osobina je višeg stepena intelektualne moći. Biti mudar donosi dobit bez trikova, bez ijedne prljave mentalne predradnje. U protivnom to ne bi bila mudrost već lukavost, dve u potpunosti suprotne odlike čovečijeg karaktera.

Mudrac će odustati od mudrovanja ako ne vidi svrhu ili, s druge strane, ako vidi da bi time nekoga porazio i naneo mu teskobu koju ovaj nikada neće razumeti kao osećaj koji je moguće izbeći. Ali... šta je to do opet mudrost jer, mudraci najbolje mudruju ćuteći.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)

Avramova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 67334
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od MisisM taj Ned Jul 28, 2013 2:29 pm

Izvinite nova sam.
Strah od Boga je početak mudrosti. Tako piše u SZ.
To je dakle preduslov za početak puta k mudrosti.
Šta to znači.
Imati zdravu meru i sliku o stvarima većim i manjim od tebe i gde se ti nalaziš.
pa tako i strah o sigurnost u pravoj meri.
Kao što je znanje suprotnost neznanju tako je mudrost suprotnost bezumlju.
Kao što ludost ima svoje odlike ima ih i mudrost.
Mudrac stekavši te odlike koje odlikuju mudrost upotrebom znanja dela i menja svet oko sebe.
nadam se da sam malo pomogla u potrazi za odgovorom
Odlike mudrosti su druga tema pa da ne preteram...

MisisM
Član
Član

Broj poruka : 851

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 2:40 pm

Nema potrebe da se izvinjavaš, ravnopravni si učesnik na temi.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Korovjev taj Ned Jul 28, 2013 5:35 pm

Verujem da ćemo se složiti da mudrost možemo posmatrati i kao način, ili put ka dosezanju lične sreće. Siguran sam da je zahvaljujući sopstvenoj mudrosti moguće biti konačno srećan bez obzira na naš pol, rasu, godine, socijalni status, pa i to famozno (formalno) obrazovanje.

Naime, postoje izvori sreće koji ne zavise ni od čega gore navedenog. I siromah može da uživa u odrastanju svog zdravog i naprednog deteta, baš kao i multimilioner. Radnik iz predgrađa može voleti svoju suprugu (recimo domaćicu) i uživati u braku isto kao i neki pripadnik džet seta, a možda još i više. Meni je sataraš tako ukusan ovih dana, da uopšte ne zavidim onima koji sada jedu lastina gnezda, jastoge, ostrige i šta ti ja znam već. Pošto oduvek rano ustajem (u nekim periodima godine i pre izlaska sunca) ne verujem da neko može od mene više uživati u rađanju novog dana nad ovom mojom ravnicom. Da ne pominjem da je svima nama dostupan, recimo, trezor najvećih književnih dela i da i neko ko je siromašan može uživati u knjigama koje su napisali najumniji ljudi u istoriji...

Dakle, bitno je uočiti da je ono što je zaista važno na ovom svetu gotovo svima nama dostupno. Na nama je samo da napravimo pravilan izbor. To je, naravno, lako reći i u tome je suštinska mudrost koju svako od nas može materijalizovati dostizanjem stanja lične sreće i unutrašnje ravnoteže i zadovoljstva. To je suštinski naš izbor. Ko to ne uočava teško da će biti ikada mudar pa samim tim i srećan.

Zbog svega ovoga se slažem sa mišljenjima da većina nas može biti srećna onoliko koliko to odluči biti, jer čovekova mudrost je, pa i ona zbog koje sam i pokrenuo ovu temu, u sposobnosti u korišćenju i uživanju u stvarima, pojavama, ličnostima... koje nas okružuju i koje su nam dostupne, ali i deljenju tog zadovoljstva sa nama dragim i bliskim osobama...

Korovjev
Član
Član

Broj poruka : 28

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 5:52 pm

Ovde nema opcije za automatski lajk ali to ne menja stvar, zar ne? Svakako sam sa zadovoljstvom čitala vaš post s kojim se u celosti slažem. Very Happy

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Miško taj Ned Jul 28, 2013 6:20 pm

Mudrost je umijeće upotrebe znanja .

Ljudi su srećni samo ako im se želje ostvaruju. Mudar čovek zna  koje duhovne zakone mora poštovati i poznavati da bi mu se želje lakše ostvarivale. Sreća je trenutno ili trajno stanje duševne udobnosti. Biti mudar nije isto što i biti obrazovan u nekoj oblasti...

Miško
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 1847
Datum upisa : 19.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 6:24 pm

Zar sreća nije kratkotrajno osećanje a zatim, više takvih osećanja dovodi do zadovoljstva, kao dugotrajnijeg stanja.

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Ned Jul 28, 2013 6:28 pm

Miško ::Mudrost je umijeće upotrebe znanja .

Ljudi su srećni samo ako im se želje ostvaruju. Mudar čovek zna  koje duhovne zakone mora poštovati i poznavati da bi mu se želje lakše ostvarivale. Sreća je trenutno ili trajno stanje duševne udobnosti. Biti mudar nije isto što i biti obrazovan u nekoj oblasti...

U velikoj mudrosti zelje ne postoje...

Marea
Član
Član

Broj poruka : 12493
Datum upisa : 04.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Ned Jul 28, 2013 6:31 pm

Avramova ::Zar sreća nije kratkotrajno osećanje a zatim, više takvih osećanja dovodi do zadovoljstva, kao dugotrajnijeg stanja.

Sreca je osjecanje, ali ne i kratkotrajno, i nema tu pravila a jos manje definicije...Najveca je kada za to razloga nema a osjecas je....

Marea
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 6:37 pm

@Marea

Hoćeš da kažeš da mudri ljudi ne osećaju sreću, zadovoljstvo; da im to nije potrebno?

Sreca je osjecanje, ali ne i kratkotrajno, i nema tu pravila a jos manje definicije...Najveca je kada za to razloga nema a osjecas je....

Upravo si definisala sreću (po tebi).  

Opiši stanje sreće a da ne znaš uzrok istoj.

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Ned Jul 28, 2013 6:42 pm

Hocu da kazem da mudri ljudi nemaju zelja, sto nikako ne znaci da nisu srecni...hej, naprotiv, razmisli malo...

Stanje srece bez razloga je neopisivo stanje....Za godina svog zivota nadam se da si shvatila da sve sto je predivno a ono je i neopisivo..??

Marea
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 7:00 pm

@Marea
Nije poenta u neopisivosti jer ni jedno osećanje se ne može opisati, čak ni najobičnije (uslovno rečeno). Interesuje me stanje sreće bez znanog povoda, kako si već pisala.

Mudri ljudi imaju želja kao i ostali samo što su njihove želje prilično drugačije od nemudrih. Za sve nas nemudre, mudre, premudre... postoji želja za zadovoljstvom i srećom jer ne govorimo o podvižnicima ili mudracima već o mudrim ljudima.

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Ned Jul 28, 2013 7:03 pm

Mudri ljudi zive, dok nemudri ljudi pate ako im je zelja "otputovala" na Novi Zeland...

Nemoj mi samo reci da nisi osjecala srecu a da uzrok nije postojao???

Marea
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Miško taj Ned Jul 28, 2013 7:16 pm

Marea ::Hocu da kazem da mudri ljudi nemaju zelja, sto nikako ne znaci da nisu srecni...hej, naprotiv, razmisli malo...

Stanje srece bez razloga je neopisivo stanje....Za godina svog zivota nadam se da si shvatila da sve sto je predivno a ono je i neopisivo..??
Mudar čovek nije MRTAV čovek, samo mrtvi nemaju želja- Ako si ti medij za duše umrlih onda se sa tobom slažem ...

Miško
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 1847
Datum upisa : 19.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Ned Jul 28, 2013 7:23 pm

Naprotiv, mudar covjek je ZIV covjek. I jako je svjestan da horizont nikada nece "dotaci", a nemudar covjek "trci" ka istom, misleci da mu se priblizava, a rastojanje je uvijek isto, koliko god "zurio"....

Voljela bih biti MEDIJ za duse umrlih, jer tamo je moj tata...

Marea
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 7:29 pm

Marea :: Nemoj mi samo reci da nisi osjecala srecu a da uzrok nije postojao???
Naravno da ti neću reći ali si zato ti rekla pa sam te zamolila da objasniš:

(Moj bold)

Marea :: Sreca je osjecanje, ali ne i kratkotrajno, i nema tu pravila a jos manje definicije...Najveca je kada za to razloga nema a osjecas je....

Marea ::Stanje srece bez razloga je neopisivo stanje..

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Ned Jul 28, 2013 7:34 pm

Ovakva tvoja pitanja mogu da ZATVORE  forum jer tvoje USKO misljenje jeste da nijedno stanje nije opisivo...a ja ti kazem da samo POSEBNO stanje jeste neopisivo...

Marea
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 7:56 pm

Zaboga, o čemu ti? Pitala si me, odgovaram ti. Ti kažeš, ja se ne slažem. Živela sloboda misli ili bolje reći reči.

Ni jedno stanje se ne može opisati rečima kakvo god da je. Što je za tebe posebno za nekoga nije; što je za nekoga obično, za mene je možda posebno. Nema šablona, to je život koji svakome od nas nudi šansu da ga doživimo na različit način ali nema tih reči koje bi opisale bilo kakvo osećanje, stanje... a i nema potrebe više nego što se može. :daj:

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Pon Jul 29, 2013 12:39 am

Zasto onda ponekad opises svoje "obicno" trenutno raspolozenje??

Zaboga ja te nista nisam pitala, samo sam pisala na temu...Cini mi se da si ti ta koja je nesto pitala, sto i ne zamjeram, naravno da je svako prica za sebe..Ja sam samo kazala svoje misljenje i nis' vis'...

Marea
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jul 29, 2013 1:06 am

Ne vidim na oči koliko mi se spava pa ćemo sutra nastaviti.  

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od inspy taj Pon Jul 29, 2013 2:34 am

Мени је мудрац неко нов, различит, ко каже нешто ново, да неко ново решење и савет (испод некe маслине), међ великом групом истомишљеника, јер се кроз проблем одаје осталима, као пао са Марса. Кад станем и кажем види како је овај-ова мудар и мудро збори...Question

inspy
Član
Član

Broj poruka : 3240
Datum upisa : 09.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 29, 2013 4:44 pm

"Kada bi se svi držali ljubavi, ova zemlja bi bila raj. Ali kad bi se svi držali bar onog što je malo manje od ljubavi – jer, ljubav je veza savršenstva – kada bi se makar držali principa „što želite sebi, to činite drugima; što ne želite sebi, to ne činite drugima“, onda bi zemlja, ako ne bi postala baš raj, bila blizu raja."
Patrijarh Pavle

laza
Član
Član

Broj poruka : 12549
Datum upisa : 14.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Johnny-Azra taj Pon Jul 29, 2013 6:12 pm

---------------------------------- mudrost. 

Johnny-Azra
Član
Član

Broj poruka : 6486
Datum upisa : 10.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jul 29, 2013 6:43 pm

Bogme vrca iza linija ko zna kakva skrivena mudrost. Nadam se da ćeš se oglasiti pre petlova. :daj:

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 11:12 am

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh