Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 20 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 20 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Jugoslav Petrušić, poslednji Mohikanac...
Danas u 12:24 am od Mesrine

» Vesti iz oblasti klasične muzike...
Juče u 7:47 pm od Brave Heart

» Filmske novosti...
Juče u 7:45 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta umetnosti
Juče u 7:33 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta astronomije...
Juče u 7:21 pm od Brave Heart

» Sve o "pametnim" telefonima i sličnim čudima tehnike...
Juče u 6:55 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)
Juče u 6:28 pm od Brave Heart

» Peščanik - analiza dnevnih događanja
Juče u 5:33 pm od Brave Heart

» Pravoslavna duhovna muzika
Sre Dec 13, 2017 9:38 pm od Davidova

» Vesti - književnost...
Sre Dec 13, 2017 9:18 pm od Brave Heart

» Corax - slika današnjice
Sre Dec 13, 2017 6:53 pm od Brave Heart

» Žene za izbegavanje?
Sre Dec 13, 2017 3:54 am od Davidova

» Crtež
Sre Dec 13, 2017 3:33 am od Davidova

https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Pariz

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Pariz

Počalji od Batista taj Pet Apr 11, 2014 2:11 pm

Sto se svi loze na Pariz i Ajfelov toranj. To je toliko medijski eksploatisano da mi vise nije interesantno. Istina nikada nisam bio u Francuskoj, ali kada bih otisao radije bih da vidim neka manja mjesta kao Marselj, Strazbur, Nica...
Batista
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2585
Datum upisa : 03.01.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pet Apr 11, 2014 2:17 pm

Slično sam pričala a kada sam otišla prvi put, shvatila sam da ništa nije preterano. Svaki opis je slab jer ono što se doživi ne može se opisati.

Imala sam tu sreću pa sam posetila i manja mesta, i sever i jug Francuske što je ostavilo na mene takođe snažan utisak.

Ajfelov toranj jeste izvikan, nekada se pravio od drvaca šibica, kao suvenir iz vojske pa je delovalo smešno, kičerski ali toranj to zasigurno nije. Ako ništa drugo, divimo se njegovom tvorcu.

Batista, daleko mi je draža Trijumfalna kapira, istorijski značajnija, ali veruj da ni toranj nije za zaobići.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Cleopatra taj Pet Apr 11, 2014 2:57 pm

Batista ::Sto se svi loze na Pariz i Ajfelov toranj. To je toliko medijski eksploatisano da mi vise nije interesantno. Istina nikada nisam bio u Francuskoj, ali kada bih otisao radije bih da vidim neka manja mjesta kao Marselj, Strazbur, Nica...
Fenomenalan je, nista sto se prica nije prazna prica... Ih da je tu samo toranj, da obidjes sve znamenitosti Pariza treba ti najmanje 7 do 10 dana, i nijednog trena ti nece biti dosadno u Parizu. I ljudi su jako prijatni, mene su odusevili... Imas fenomenalne soping centre, kafice, klubove, cega god da si ljubitelj neces tamo biti jedini.
Sad cu ja da okacim svoje slike, ja sam se zaljubila u Pariz.

____________________________________________________________________________________
Um je samo sluga strasti...
Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 3462
Datum upisa : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pet Apr 11, 2014 3:10 pm

Kažeš 7-10 dana, a ja ti kažem 7-10 godina i da ne uspeš videti sve što vredi.

Sama činjenica da sedim u dvorištu Luvra i čitam, sunčanje na Marsovim poljima pored Ajfelovog tornja sa masom opušenih ljudi koji te neće ni primetiti jeste veliki praznik i ne može ga nadjačati ni jedan osećaj posete kafiću izuzimajući "Casa Nostra".

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od paket taj Pet Apr 11, 2014 4:31 pm

preferiram Saint-Germain-des-Prés Smile
paket
Radoznali član
Radoznali član

Broj poruka : 300
Datum upisa : 07.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pet Apr 11, 2014 6:50 pm

Preferiram francuski mileram i takvoga nalazim još samo na zemunskoj pijaci. Preferiram Pariz ali se uvek vraćam. Grad čine ljudi a ovi moji ludi, ne popuštaju u svojoj ludosti, zavodljivosti, srčanosti pa me okupirali i kada kupujem krišku belog kao da kupujem francuski plavi, zamalo isto koštaju.

Poslednji izmenio Avramova dana Sub Maj 03, 2014 11:00 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sub Maj 03, 2014 10:47 am

Od Trijumfalne kapije na trgu Šarl de Gol grana se 12 ulica.

Veliki kompleks Dom Invalida u kome se nalazi Napoleonov grob.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Cleopatra taj Sub Jun 14, 2014 5:21 pm

Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sub Jun 14, 2014 5:30 pm

Sjajan izbor, treba to "omirisati" i tek onda videti šta je sve u ljudskoj moći.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Cleopatra taj Sub Jun 14, 2014 6:41 pm

Daaaa.

Zaboravih omiljeni shopping mall, Galeries Lafayette

Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Jul 23, 2014 10:40 pm

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sub Nov 15, 2014 9:27 pm

Paris, je t'aime!

Ovo se ne propušta....

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od IceQueen taj Uto Nov 18, 2014 12:20 am

IceQueen
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 7570
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 34

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Davidova taj Pet Okt 06, 2017 1:22 am

Kako je Pariz postao najlepši grad na svetu: DRUGI RIM nekada je bio ruglo Francuske i leglo zaraze

Pariz je danas jedan od najlepših gradova na svetu, adekvatno urbanistički rešen, arhitektonski obogaćen i unapređen i poduprt bogatim istorijskim i kulturnim nasleđem. Međutim, današnji Pariz bi izgledao znatno drugačije da nije bilo dva čoveka koji su uprkos svima i svemu drastično promenili sliku grada.
Autor: M.M. Foto: Pixabay.com
Vreme: 08:30h | 30. januar 2016. - 08:30h | 31. januar 2016.

Foto: Pixabay.com

Pariz je do sredine 19. veka bio opasan srednjevekovnim zidinama i iako je takvo uređenje grada bilo prevaziđeno, vlasti su i dalje obeshrabrivale bilo kakvu gradnju izvan njih. Međutim, Napoleon Bonaparta je označio novu eru u razvoju Pariza, kada je inicirao rekonstrukciju Pariza i sam napravio skice i mapu, sa ambicijom da stvori "novi Rim".

Kako bi ostvario svoje ambicije, Naopleon III je postavio Žorž-Ežen Osmana, prefekta Senske oblasti, koji je imao težak zadatak da sprovede neophodne, ali korenite promene u panorami Pariza. Prepreka je bilo puno, poput troškova, interese pojedinaca - posebno bogate aristokratije, nezainterenovanosti gradskih vlasti, protivnika ovih reformi itd.

Pariz je pre Osmanovih intervencija ličio na sve osim na metropolu koju danas znamo. Broj stanovnika je rastao, a grad se nije širio, pa se sve veći broj ljudi se gomilao u centralnim četvrtima, bez plana, logike i zakonske regulative. Sve to je doprinelo devastaciji urbanističke strukture, širenju bolesti i nehumanim uslovima za boravak, pa je Pariz postao nebezbedno i nepijatno mesto za život.

Pariz nekada, Foto: Wikipedia/Kolaž

Takvo stanje je podstaklo gradske vlasti da prihvate Napoleonove ideje za rekonstrukciju Pariza, predstavljene kroz stručni prikaz Žorž-Ežena Osmana. Plan je bio da se Pariz unutar gradskih zidina rekonstruiše i raščisti, donoseći svetlost i vazduh u centralni deo grada, a zatim da se širi i van prethodno utvrđenih zidina.

Ciljevi su jasno definisani i bilo je neophodno ispuniti ih kako bi Pariz mogao da postane grad ljubavi, svetlosti, umetnosti i kulture, koji svaki stanovnik modernog sveta sanja da poseti. Tako je Osman insistirao da se raskrče prostori oko javnih, velelepnih zgrada, poboljšaju sanitarni uslovi, obezbedi protok vazduha i svetlosti prosecanjem širokih bulevara i da se izgradi adekvatna saobraćajna mreža.

Foto: Wikipedia

Osman je sprovodio planove ne prezajući ni od čega, pa je rušio buržoaske kuće koje su mu se našle na putu, zaduživao se, probijao je originalne planove i rokove i stekao je brojne neprijatelje.

Međutim, u periodu od 17 godina, od 1853. do 1870. godine, koliko je trajala ova reforma, on je uspeo u potpunosti da promeni sliku grada.

Način na koji je Osman pristupio rekonstrukciji Pariza nije do tada viđen i uveo je niz novina u urbanističku i arhitektonsku praksu širom sveta. Dotadašnje principe je smatrao zastarelim, a poznate pariske arhitekte van dodira sa svojim dobom, pa je svojim svežim i revolucionarnim pristupom odgovorio na zahteve koje je urbanizacija donosila gradovima Evrope.

Promena koja je ostavila najveći trag u izgledu centra Pariza je uvođenje bulevara, pravih i dugačkih ulica koje danas dominiraju slikom grada. Tako se u centru ukrštaju Ulica Rivoli i Sevastopoljski bulevar,  a od trga Etoal se radijalno širi 12 avenija koje su dalje oblikovale gradsko tkivo i definisale izvođenje poprečnih ulica.

Foto: Wikipedia

Ozelenjavanje je takođe igralo veliku ulogu u rekonstrukciji Pariza, kako je dokazano da zelenilo mnogostruko poboljšava kvalitet života, a to je upravo ono što je Napoleon želeo. Tako su uređivani trgovi puni zelenila, novi javni parkovi i drvoredi, a posebno se izdvajaju i Bulonjska i Vensenska šuma koje predstavljaju pluća grada.

Osman nije zanemario estetiku, uzimajući u obzir celokupnu sliku grada, pa je uveden koncept jednoobraznosti fasada zgrada kako bi se naglasile dubinske vizure avenija i bulevara. Takođe je sprovedena vertikalna regulacija, kako bi svaka pojedinačna zgrada imala maksimalnu funkcionalnost, tako što se u prizemlju nalazio dućan, na tri glavna sprata stanovi za predstavnike višeg srednjeg sloja i potkrovlja od dva sprata za one koji su skromnije živeli.

Rekonstrukcija Pariza smatra se radikalnom, ali je bila neophodna kako bi Pariz mogao da nosi epitet moderne evropske prestonice. Principi koji su ovde primenjeni su poslužili kao osnova za niz urbanističkih postupaka koji su prihvaćeni i u ostalim gradovima Evrope i koji su potpuno odgovarali zahtevima koje je industrijska ekspanzija donela.

Izvor: http://www.dnevno.rs/istorijski-zabavnik/zanimljivosti-iz-istorije/80261/pariz

Πάντα ῥεῖ
Davidova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 1203
Datum upisa : 18.05.2017

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh