Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 20 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 20 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Jugoslav Petrušić, poslednji Mohikanac...
Danas u 12:24 am od Mesrine

» Vesti iz oblasti klasične muzike...
Juče u 7:47 pm od Brave Heart

» Filmske novosti...
Juče u 7:45 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta umetnosti
Juče u 7:33 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta astronomije...
Juče u 7:21 pm od Brave Heart

» Sve o "pametnim" telefonima i sličnim čudima tehnike...
Juče u 6:55 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)
Juče u 6:28 pm od Brave Heart

» Peščanik - analiza dnevnih događanja
Juče u 5:33 pm od Brave Heart

» Pravoslavna duhovna muzika
Sre Dec 13, 2017 9:38 pm od Davidova

» Vesti - književnost...
Sre Dec 13, 2017 9:18 pm od Brave Heart

» Corax - slika današnjice
Sre Dec 13, 2017 6:53 pm od Brave Heart

» Žene za izbegavanje?
Sre Dec 13, 2017 3:54 am od Davidova

» Crtež
Sre Dec 13, 2017 3:33 am od Davidova

https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Pariz

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Pariz

Počalji od Bass taj Sre Mar 31, 2010 4:27 pm

Pariz (fr. Paris, lat. Lutetia) je glavni i najveći grad Francuske. Nalazi se u centru Pariskog basena, nad rekom Senom (La Seine). Rekom je podeljen na dva dela: na severnu „Desnu obalu“ i na južnu, manju, „Levu obalu“. Grad predstavlja političko, ekonomsko, obrazovno i kulturno središte centralizovane francuske države, a i Evrope.

Pariz je jedan od najznačajnijih svetskih gradova. U njemu su sedišta međunarodnih organizacija UNESKO, OECD i neformalnog Pariskog kluba. Sa svetom je povezan preko 2 velika aerodroma i 6 glavnih železničkih stanica.

U Parizu se nalaze mnoge znamenitosti i turističke atrakcije. Sa istorijom dugom 2 milenijuma, ovaj grad je bio mesto značajnih istorijskih događaja i stecište umetnika. Zbog toga svake godine Pariz poseti do 30 miliona turista. Po broju turista Pariz je najposećenija svetska turistička destinacija. Takođe je poznat po imenu „Grad svetlosti“.

Grad ima preko dva miliona stanovnika (2.138.551, po popisu 2005), a urbana zona preko 10,6 miliona (10.660.000, procena za 2008). Ova neprekinuta urbana zona Pariza (bez satelitskih naselja) je najveća u Evropskoj uniji.

Istorija

Grad je nastao sredinom 3. veka pre naše ere oko keltske trvđave pod imenom Lutecija. Tvrđava se nalazila na ostrvu De la site. Ime Lutecija se po prvi put pominje godine 53. p. n. e. u šestoj knjizi Julija Cezara iz ciklusa O Galskim ratovima (De Bello Gallico).

Pretpostavlja se da je Pariz kasnije ime dobio po keltskom plemenu Parizi (Parisii).

Kada su se rimljani približili ovom naselju 52. godine p. n. e., Parizi su spalili Luteciju i sve mostove. Rimljani su na levoj obali Sene sagradili novi grad na brdu koje će kasnije biti poznato kao brdo Svete Ženevjeve. Tu su sagradili terme, forum i amfiteatar. U rimskoj Galiji ovaj grad se zvao Civitas Parisiorum, ili Parizija, i nije imao veći značaj.
Pariz 1493.
Katedrala Notr Dam

Sveci zaštitnici grada su Sveti Žermen (Saint Germain) i Sveta Ženevjeva (Sainte Geneviève), za koje se veruje da su ubedili hunskog ratnika Atilu da poštedi grad u 5. veku.

Dolazak Merovinga u 5. veku je označio kraj rimske vladavine. Godine 508. Pariz je postao prestonica merovinške države pod kraljem Hlodvogom I. Tokom vladavine Karolinga grad su više puta napadali Normani. Vladari dinastije Kapet su Pariz proglasili prestonicom Francuske. Kralj Filip II Avgust (1165–1223.) je utvrdio grad i sagradio palatu Luvr. U to vreme se na desnoj obali razvilo zanatstvo. Prva natkrivena pijaca je otvorena 1181. Početkom 14. veka iz više manjih škola se razvio Univerzitet Sorbona. Kralj Šarl V je na levoj obali Sene podigao zidine za odbranu grada od Engleza. Godine 1370. podigao je zid i na desnoj obali. Tokom Stogodišnjeg rata, Parizom su od 1420. do 1436. vladali Englezi.

Pariz je bio katolička tvrđava za vreme verskih ratova u Francuskoj u drugoj polovini 16. veka. U Bartolomejskoj noći 24. avgusta 1572. hiljade francuskih protestanata (hugenota) su pobijeni u Parizu. Za vreme vladavine Luja XIV uvedeno je ulično osvetljenje, modernizovano snabdevanje vodom i izgrađene bolnice. On je naredio rušenje gradskih zidina i izgradnju velikih gradskih bulevara. Kraljeva rezidencija se preselila u Versaj. Ipak, Pariz je ostao, bez premca, politički, privredni i demografski centar Francuske.

Francuska revolucija 1789. (pad Bastilje)

Godine 1789. u Parizu je izbila Francuska revolucija koja je utrla put zbacivanju monarhije i osnivanju francuske Republike. Nova gradska utvrđenja su podignuta 1844. na mestu današnjeg Periferijskog bulevara. Sa dužinom od 39 kilometara, sa 94 bastiona i 16 tvrđava, ovo je predstavljalo najveće utvrđenje na svetu.

U drugoj polovini 19. i prvoj polovini 20. veka u Parizu je održano šest Svetskih izložbi (1855, 1867, 1878, 1889, 1900. i 1937.). Ove izložbe su podvukle globalni kulturni i politički značaj Pariza. Nemačke trupe su osvojile Pariz 1871. Usledila je narodna pobuna poznata kao Pariska komuna. Period od 1871. do 1914. se označava kao „Bel epok“ (lepa epoha, belle époque). Grad je u drugoj polovini 19. veka doživeo velike arhitektonske promene po planovima barona Osmana. Celi blokovi krivudavih i uskih srednjevekovnih ulica su srušeni da bi se izgrdile široke avenije, bulevari i neoklasicističke fasade koje su slika Pariza danas. U to doba su izgrađene železnička stanica Lion, zgrada Opere, most Aleksandra III, i prepoznatljive stanice metroa u stilu ove epohe.

Letnje Olimpijske igre su održane u Parizu 1900. i 1924.

Pariz je bio pod nemačkom okupacijom u Drugom svetskom ratu od 1940. do 25. avgusta 1944.

U maju 1968. Pariz je bio centar studentskih demonstracija, masovnih štrajkova i nereda. Godine 2005. neredi su izbili u siromašnim imigrantskim predgrađima i proširili se na druge gradove Francuske.

Znamenitosti i kultura Pariza

Francuska prestonica ima na stotine vrednih istorijskih građevina, crkava, ulica, trgova i parkova, oko 160 muzeja, 200 umetničkih galerija, oko 100 pozorišta, preko 650 bioskopa i više od 10.000 restorana. Stalno postoji bogata ponuda kulturnih događaja, poput koncerata, izložbi, festivala i modnih izložbi. Dvorci Fontenblo i Versaj (oba u predgrađima) i obale Sene su na UNESKO-voj listi svetske baštine. UNESKO ima svoje sedište u Parizu.

Gradska katedrala Notr Dam izgrađena je u gotskom stilu između 1163. i 1235. Druga znamenita crkva je bazilika Sakr ker na brdu Monmartru iz 1914.

Najznačajniji muzeji u Parizu su: Muzej Luvr, Muzej Orsej (posvećen umetnosti 19. veka, naročito umetnosti Impresionizma), Centar Žorž Pompidu (Nacionalni muzej savremene umetnosti), Muzej čoveka (etnologija i antropologija), Pikasov muzej, Rodenov muzej, Pariske katakombe itd.

Mazarenova biblioteka iz 1643. je najstarija javna biblioteka u Francuskoj. Nacionalna biblioteka Francuske se nalazi na dve lokacije. Zgrada „Rišelje“ je u drugom arondismanu, a krilo „Fransoa Miteran“ u 13. Broj knjiga u ovoj biblioteci se procenjuje na 30 miliona. U Parizu postoji 55 javnih biblioteka.

Zbog istorijske politike centralizacije u Francuskoj, sva najbolja pozorišta, opera i balet Francuske su skoncentrisani u Parizu. Najpoznatija pozorišta su Komedi fransez (Comédie-Française, osnovano krajem 17. veka) i Pozorište na Jelisejskim poljima (Théâtre des Champs-Élysées, osnovano početkom 20. veka). Nacionalna opera Pariza nastupa na dve lokacije. Jedna je stara zgrada opere (Opera Garnije, po arhitekti Šarlu Garnijeu), otvorena 1875, koja je sa 11.237 kvadratnih metara najveći svetski teatar. U njoj nastupa i baletska trupa Pariske opere. Druga lokacija je Opera Bastilja, otvorena 1989. Zabavni i revijalni program je reprezentovan u teatrima poput Mulen ruža i Lida.

Poznate građevine, avenije, parkovi i četvrti Pariza su još:

* Monmartr - stecište umetnika i boema.
* Avenija Jelisejska polja - najpoznatija pariska avenija.
* Monparnas - istorijska četvrt umetnika. Danas je tu visoki i kontroverzni oblakoder.
* Trijumfalna kapija - slavoluk posvećen francuskim ratnicima.
* Panteon - bivša crkva, od 19. veka mauzolej zaslužnih francuskih velikana.
* Palata invalida - niz reprezentativnih građevina iz 17. veka namenjenih smeštaju ratnih veterana. Danas je to muzej i grobnica više istorijskih ličnosti, uključujući Napoleona.
* Gran pale - velika izložbena hala iz 1900.
* Ajfelova kula - spomenik arhitekture industrijskog doba iz 1889.
* Trg Konkord - mesto gde se za vreme Francuske revolucije nalazila giljotina. Danas je u središtu trga egipatski obelisk iz Luksora.
* Park Tiljerije - istorijski park pored palate Luvr
* Latinska četvrt - stecište univerzitetske omladine, profesora i intelektualaca.
* Groblje Per Lašez - na njemu su sahranjene mnoge značajne ličnosti (Balzak, Šopen, Oskar Vajld, Edit Pjaf, Marija Kalas, Džim Morison...).
* Defans - moderna četvrt savremene arhitekture sa finansijskim institucijama.

Bass
Radoznali član
Radoznali član

Broj poruka : 484
Datum upisa : 19.03.2010
Godina : 29

Nazad na vrh Ići dole

Re: Pariz

Počalji od Avramova taj Sre Mar 31, 2010 4:55 pm

Šta da kažem nakon ovog iscrpnog teksta osim da je Pariz zaista grad svelosti i to ništa ne znači onome ko tu svetlost nije stvarno i doživeo.

Puno puta sam bila u Parizu i opet ću, uskoro, nadam se. Obišla sam i njegovu okolinu i bila fascinirana.

Uvek čist, prepun stranaca ali i briga da takav i ostane.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bass taj Sre Apr 14, 2010 9:31 pm

Bass
Radoznali član
Radoznali član

Broj poruka : 484
Datum upisa : 19.03.2010
Godina : 29

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Sre Mar 23, 2011 12:10 am

Avramova ::
Uvek čist, prepun stranaca ali i briga da takav i ostane.
A ulice peru tako sto otvore hidrante na Monmartru... Juri voda, lupaju limenke, plivaju kese...
Negde to juri i po trotoarima...
Lep grad su nasledili ali sumnjam da ce takav i ostati...
SKYKING
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1461
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Mar 23, 2011 12:33 am

@SKY

Monmartr, Pigal, Sakre ker... su najposećenija turistička mesta, pa ne treba čuditi što je tako.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Sre Mar 23, 2011 12:36 am

Meni bilo interesantno jer se tako ne peru ulice ni u Uzicu...
A taman sam se smestio u pravi bistro, poceo da uzivam kad... mokre noge...
To je ipak samo jedna epizoda..
SKYKING
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Mar 23, 2011 12:50 am

Da, samo jedna epizoda a ima ih svakakvih, od usisavanja pločnika, haustora i sl.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Sre Mar 23, 2011 12:59 am

Nosenja onih zelenih kesa na dva sata... Moraju necim zaposliti neke slojeve...
Ja sam bio samo dva puta tamo, sve u svemu 15ak dana, video ono sto turisti vide i plus prepesacio pola grada... Nije mi bilo tesko jer je stvarno interesantno.
Neke vecere cu dugo pamtiti... Sve u svemu ...lepo!
SKYKING
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Mar 23, 2011 1:04 am

Negde sam već pisala. Ljudi koji su obišli ceo svet, merodavni da to i kažu, za tri najlepša grada na svetu izdvajaju Rim, Pariz i Rio.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Sre Mar 23, 2011 1:20 am

Meni je Moskva nesto najlepse sto sam doziveo...
Stotine malih crkava, reke a tek ZENE....
SKYKING
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Mar 23, 2011 1:26 am

Kažu da su Ruskinje zaista neodoljive. Kada smo već na Parizu i govorimo o ženama, evo mog zapažanja. Francuskinje nisu naročite i uočila sam da sve imaju prejake listove na nogama ali su nonšalantne.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Sre Mar 23, 2011 1:32 am

Slazem se...
Ja sam tamo stigao sa nekim predrasudama... visoka moda, ovo, ono i nisam video ni jednu jedinu lepu zenu...
Mislio sam uvece se sredjuju pa izlaze ali ni tamo ih nije bilo... Ma ni "one" u Bulonjskoj sumi nisu nista a na Pigalu je gore nego oko nase zeleznicke stanice...
Da ne kudim mnogo, ispasce da su zene nesto mnogo bitne....
SKYKING
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Mar 23, 2011 1:41 am

SKYKING :: Da ne kudim mnogo, ispasce da su zene nesto mnogo bitne....

Svaki arondisman svoja priča. Šta da kažemo za nehigijensko naselje nadomak Interkontinentala u Beogradu, ako ga do sada nisu uklonili? Nisam baš obaveštena.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bella taj Ned Mar 27, 2011 12:53 pm

iako mi se nije usjekao u srce kao neki drugi gradovi,preprepredivan je ❤
Bella
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1145
Datum upisa : 09.08.2010
Godina : 28

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fraya taj Ned Mar 27, 2011 2:12 pm

Avramova ::Negde sam već pisala. Ljudi koji su obišli ceo svet, merodavni da to i kažu, za tri najlepša grada na svetu izdvajaju Rim, Pariz i Rio.

Ajde ovako.

Ja sebe ubrajam u te ljude, a zaista sam obisla ceo svet, neke gradove
i po 5-6 puta pa cu sebe proglasiti merodavnom za lepotu gradova.

Elem, moj prvi susret sa Parizom ( a bilo to jos u vreme dok sam zivela
u YU) mogla bih uporediti sa nekom ljubavnom olujom ( more uragan,orkan)
kao kad nekoga sretnes i odmah znas sve,predivan seks izveceri u
tajnosti incl.

U svakom slucaju Pariz je bio za mene najuzbudljiviji dozivljaj i ne samo
u smislu geografije. Rim sam drugacije dozivela,moj muz je tamo proveo
nekolikogodina,za njega je taj Rim zaista vecni grad,poznaje svako cose,
a i voli ga,zna italijanski,obozava Italijane ( a to sve sa mnom nije slucaj). Vatikan,Mikalandjelo,

Vatikanski muzeji za mene su bili dozivljaj, sam Rim ne toliko.

Za mene je grad nad gradovima ipak i uvek ispocetka Firenca ❤

Volim gradove ( zato i Beograd) gde sve mozes da vidis bez automobila,metroa
ili autobusa.

Inace, postoje nekakve statistike o najlpesim gradovima na svetu,ali
se tu radi iskljucivo o topografiji, sto ce reci kombinacija mora,brda i grada.
Tu je Hong Kong,San Francisko,Rio,Vankuver itd.

Bila sam u sva cetiri grada, u San Francisku valjda i 5-6 puta,uvek ispocetka
i zelim da idem tamo,ali to su savrseno razliciti svetovi sa recimo Parizom
ili Firencom. Nidje veze.

Rio je strava i uzas. Necu svoje utiske o njemu,kasnije cu prepisati utiske
Josifa Brodskog iz tog grada. Savrseno identicnni sa mojim.

Slozicu se sa ovim Kingom oko Francuskinja jer sam dva puta godisnje
u Francuskoj i posmatram zene ,devojke i njihov razvojni put.

Do pre desetak godina tipicna Francuskinja bila je jako vizljasta
(kao Avramova,recimo :cmok: ) jako istancanog ukusa, smelo odevena,
mozda kao i neka evropska avangarda, ne obavezno i lepa,mada je lepota
u ochima posmatraca ( za mene su takve zene jako lepe), ali je danas
savrseno druga prica. Te zene ( koje ja pomenuh u prvj strofi) danas imaju izmedju
60-70 godina, jos uvek deluju jako otmeno i elegantno,ali su mlade zene debele
kao svinje,bezlicne, nemaju nikakve veze sa slikom Modiljanijeve Francuskinje.

Uostalom , svaki treci brak u Francuskoj je meshan brak tako da Francuzi polako
ali sigurno i nestaju.
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Apr 16, 2012 3:10 pm

Malo Pariza, slikano mojom jadnom, istrosenom nokiom. Sve mutno, a toranj fascinantan, bez obzira na gomilu gvozdja. Samo sam jednom bila na vrhu, davno, dalje me nije interesovalo kao pogled ispod nje. Zato i napravih ovih par losih snimaka, to je jedino sto sam mogla i znam da cu ovim "uvrditi" AT.

"Poklopila" me kao bubicu.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jurivaka taj Pon Apr 16, 2012 6:00 pm

Av, i ja sam jednom bio na vrhu i sve vijeme sam se pokušavao prisjetiti koliki je željezu vijek trajanja? :strah:
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Apr 16, 2012 7:06 pm

Traje a i tezi. Fotografisacu samo jedan sraf, sigurno tezi nekoliko kg.

Poslednji izmenio Avramova dana Pon Apr 16, 2012 9:32 pm, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : korektura)

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Vulin taj Pet Maj 04, 2012 9:29 pm

U, jebem ti, pa nisam ni video ove slike.

Ebaću mu kevu ja. Ono jes', sa dvanaest godina zakašnjenja, ali teši me ona naša: Nikad srećan okasnio nije.
Vulin
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 7987
Datum upisa : 28.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pet Maj 04, 2012 9:37 pm

Ако им ово нађу ови наши, што мажњавају шахтове... само једно јутро устану Паризлије, и - нема куле...

Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Čet Jun 14, 2012 6:28 pm

U Ajfelov toranj zavrnuto je dva miliona srafova razlicitih dimenzija.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Mar 17, 2014 9:30 am

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Mar 17, 2014 9:47 am

Avenue des Champs-Élysées in Paris

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pet Apr 11, 2014 1:12 pm

Sjajna fotografija i šteta što je ne mogu postaviti u originalnoj veličini.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pet Apr 11, 2014 1:48 pm

Fragment sa gornje fotografije i Ajfelov toranj

Ajfelov toranj predstavljen je u martu 1889. a mogao se posetiti dva meseca kasnije. Od prvog dana Ajfelov toranj je postao simbol Pariza a tokom niza godina i jedan od najpoznatijih simbola sveta i najčešće fotografisan objekat.

Pogled na Ajfelov toranj je impozantan iz bilo kog dela Pariza da se gleda, ili kada smo tik uz njega, ispod njega, mase gvozdene konstrukcije. Ono što je naročito jeste doživljaj sa vrha tornja koji nam pruža pogled na ceo Pariz.

Ajfel (Alexandre Gustaf Eiffel) je dizajner tornja koga je podigao u obliku velike piramide. Na temeljima je podigao četiri rešetkasta nosača koji dosežu visinu od 300 m. Toranj čine tri dela od kojih je prvi na 57. metru visine, drugi na 115. i treći na 274. metru visine.  

Zgrada koja bi bila visoka kao toranj imala bi 75 spratova ne računajući antenu na vrhu tornja visine skoro 21m.

U vreme gradnje toranj je bio najveća građevina na svetu. Da bismo se popeli na vrh tornja moramo zgaziti 1710 stepenika. Međutim, stepenicama se može popeti samo do drugog sprata.

Interesantno je što se u svetu nalazi 20 replika ovog arhitektonskog zdanja.

Toranj gledan iz daljine deluje prozračno, vitko, skoro krhko. Kada ste tik uz njega, čelična konstrukcija deluje masivno, skoro nestvarno. Čine ga 18 000 metalnih delova čija težina prelazi 7300 tona ne računajući temelj tornja. U Ajfelov toranj zavrnuto je dva miliona srafova razlicitih dimenzija.

Do sada Ajfelov toranj je posetilo više od 300 miliona turista zbog čega je svrstan na listu najposećeniih turističkih atrakcija sveta.

Iz moje beležnice

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: