Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 65 korisnika na forumu: 2 Registrovanih, 2 Skriven i 61 Gosta :: 1 Provajder

Brave Heart, Miško70

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
http://s16.postimg.org/a3qjjtmrl/biogen_DVA.png
Пројекат руске културе у Србији
http://s21.postimg.org/43y2a3nav/ruska_kultura_u_srbiji1.png
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Srebrenica

Strana 5 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Srebrenica

Počalji od All Angel taj Sub Apr 17, 2010 6:31 pm

Čika Jova ::
"sud konstatuje da Srbske snage nisu planirale da izvrse nikakav zlocin"
Isticanje lazng genocida kao ultimativnog zlozina u moru slicnih i gorih primera je nedopustivo,Srbija nikada nece priznati lazni genocid.Cela stvar oko Srebrenice je toliko vestacka i naduvana da vec prevazilazi sve granice strpljenja i onog umerenog dela Srpskog naroda....ali svo to nasilno nametanje krivice i lazne optuzbe imaju samo negativan efekat...sto je dobro.Docice trenutak pucanja tog naduvanog balona pod imenom "genocid Srebrenickog tipa". Very Happy

Poslednji izmenio All Angel dana Sub Apr 17, 2010 9:28 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

All Angel
Član
Član

Broj poruka : 1083
Datum upisa : 30.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Čika Jova taj Sub Apr 17, 2010 9:09 pm

drdoktor ::Коментар дана
Утеривање геноцида у школу

Зоран Аврамовић
недеља, 11. април 2010.
...........Како сада стоје ствари, научни појам геноцида (истребљивање свих категорија једне нације са свесном намером и планом) не може да се примени на случај Сребреница...............

ovo bi trebalo da bude kljucna recenica u celom tekstu,ali ona na zalost nije istinita.
uvazeni profesor Avramovic jako dobro zna da "научни појам геноцида" nikako ne podrazumeva samo "истребљивање свих категорија једне нације са свесном намером и планом".
kao sto smo imali priliku videti "Međunarodna pravna definicija zločina genocida data u članu II i III Konvencije o spriječavanju i kažnjavanju genocida,iz 1948. godine" govori takodje o potpunom i delimicnom genocidu,pa se kaze da "Počinioci ne moraju imati namjeru da unište cijelu grupu,vec da je i uništenje samo jednog dijela grupe (takvog kao što su njeni obrazovani pripadnici ili pripadnici koji žive u istoj regiji) također genocid".
prema tome,moramo sa zaljenjem zakljuciti da se profesor Avramovic uvrstio na poduzu listu onih koji prodaju maglu ovom i tako vec dovoljno zbunjenom narodu.

Čika Jova
Član
Član

Broj poruka : 84
Datum upisa : 06.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mastifal taj Pon Apr 19, 2010 12:20 am

I da je genocida bilo,u cemu je problem... Very Happy

Mastifal
Član
Član

Broj poruka : 1568
Datum upisa : 18.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pet Jun 03, 2011 9:49 pm

Biće interesantno čuti eventualno svedočenje Ratka Mladića o slučaju Srebrenica. Ako neko zna šta se tamo zaista desilo, to je on...

Fristajlo
Član
Član

Broj poruka : 19651
Datum upisa : 17.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Pet Jun 03, 2011 10:09 pm

Znamo svi mi sta se desilo... ali...
"Srebrenica" je vec formiran pojam u koji niko nikada nece smeti da dirne.
To sto to nikako ne moze opstati sa stanovista proste logike i istine nema nikakvu tezinu pri trenutnom odnosu snaga.
Interesi velikih sila diktiraju nedodirljivost ovog tesko formiranog stereotipa.
Postoji jedno prosto pitanje... zasto nije bilo genocida u Bratuncu u koji je Mladic usao odmah po zauzimanju Srebrenice... i ne treba dalje ici... ali koga to zanima u danasnjem svetu!?
USA jos uvek skrivaju ratne zlocince, Vatikan neke proglasava za svece, Nemci su se kao oprali i sada je red na neke druge da budu razapeti.
Izdrzace to nas narod.
Da se slucajno nemacki papa ne izvini za postupke pape Pavla VI koji je bio jedan od glavnih u pacovskim kanalima... Izvinice se neki kardinali zbog pedofila ali zbog sramne uloge crkve u ratu sigurno nece.
Da slucajno Holandjanima neko ne sudi za sve zlocine dok su bili kolonijalna sila...

A skoro cela Evropa, koja je definitivno bila fasisticka, moze samo pokusavati da opere svoja zlodela.

SKYKING
Član
Član

Broj poruka : 1461
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pet Jun 03, 2011 10:19 pm

SKYKING ::Znamo svi mi sta se desilo... ali...
"Srebrenica" je vec formiran pojam u koji niko nikada nece smeti da dirne.
To sto to nikako ne moze opstati sa stanovista proste logike i istine nema nikakvu tezinu pri trenutnom odnosu snaga.
Ipak, može biti interesantno kakvo svetlo na te događaje može da baci njegov iskaz.
Nija ta paralaža tako monolitna, i na samom zapadu postoje krugovi koji osporavaju celu tu podvalu; trenutno, opozicija zvaničnicima NATO alijanse i sveukupnog zapada je slaba i skoro nečujna; no, kad đavo dođe po svoje- trebaće im takva svedočenja, da se opere ostatak savesti, zbog naroda. Ni jedan narod ne voli da ga lažu; toleriše, dok mu je dobro, ali, kad stvari krenu nizbrdo- tražiće krivca koji ih je u sve to uvukao...

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Cleopatra taj Pet Jun 03, 2011 10:22 pm

Mastifal ::I da je genocida bilo,u cemu je problem... Very Happy
Kaze jedan moj prijatelj, u tome sto su za sobom ostavili tragove. Kako mi je objasnio, to je po tim njihovim vojnim normama nedopustivo.

____________________________________________________________________________________
Um je samo sluga strasti...

Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 3451
Datum upisa : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Pet Jun 03, 2011 10:35 pm

Fristajlo :: Ipak, može biti interesantno kakvo svetlo na te događaje može da baci njegov iskaz.
Nija ta paralaža tako monolitna, i na samom zapadu postoje krugovi koji osporavaju celu tu podvalu; trenutno, opozicija zvaničnicima NATO alijanse i sveukupnog zapada je slaba i skoro nečujna; no, kad đavo dođe po svoje- trebaće im takva svedočenja, da se opere ostatak savesti, zbog naroda. Ni jedan narod ne voli da ga lažu; toleriše, dok mu je dobro, ali, kad stvari krenu nizbrdo- tražiće krivca koji ih je u sve to uvukao...
Samo ne zaboravi na cinjenicu da su muslimani izvodili citavu predstavu u dogovoru sa USA i o tome je objavljeno dovoljno validnih svedocenja pa... NISTA!
Postoje narodi koji sami sebe a kamo li druge lazu a ne da ne vole da budu lagani...
Muslimani su svima lep primer za to poturanje laznih dokaza pa cak i ubijanje svog naroda da bi se stvorila slika kako su samo oni zrtve... Treba malo uci u te mentalne sklopove...
Ovu laz, iako svi znaju da je laz, svi podrzavaju...

SKYKING
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pet Jun 03, 2011 11:03 pm

SKYKING
Samo ne zaboravi na cinjenicu da su muslimani izvodili citavu predstavu u dogovoru sa USA i o tome je objavljeno dovoljno validnih svedocenja pa... NISTA!
To znamo, i za Markale, i mnoge druge situacije. No, vremenom, stvori se potreba za drugačijom "istinom", i u tom međuvremenu treba pripremati materijal i dokaze, jer- ničija do zore ne gori.
A kad će zora- ne znamo; no, treba se pripremiti za tu mogućnost...

Ovu laz, iako svi znaju da je laz, svi podrzavaju...
...jer im je trenutno u interesu. No, dobro znamo kako se te stvari okrenu, bukvalno preko noći.
Laž je laž, i treba je razotkrivati, bez obzira da li ima efekta, trenutno, ili ne. To je proces, i ne sme se odustajati. Bilo je i većih, pa su raskrinkane.
A i nemamo kud.

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Pet Jun 03, 2011 11:21 pm

Svi ti podaci postoje i na nevidjeno smem da tvrdim da ih nece dati Mladicu za potrebe odbrane...
Isto je bilo i u slucaju Milosevica a pretpostavljam i za Karadzica i ostale optuzene.
Postoji sve o namestaljkama raznih obavestajnih sluzbi, svi njegovi razgovori sa komandantima UNPROFOR-a, svi dokazi vojnih posmatraca UN (UNMO) itd...
Promeniti ovu vlast bi bio samo deo u procesu spiranja ljage sa naseg naroda. Ali promeniti stavove na zapadu koji nisu posledica neke tamo antipatije vec racionalno donetih odluka o kreiranju i upravljanju kriznim situacijama za sopstvene potrebe... to je vec malo teze...

SKYKING
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pet Jun 03, 2011 11:40 pm

SKYKING ::Svi ti podaci postoje i na nevidjeno smem da tvrdim da ih nece dati Mladicu za potrebe odbrane...
Isto je bilo i u slucaju Milosevica a pretpostavljam i za Karadzica i ostale optuzene.
Postoji sve o namestaljkama raznih obavestajnih sluzbi, svi njegovi razgovori sa komandantima UNPROFOR-a, svi dokazi vojnih posmatraca UN (UNMO) itd...
Promeniti ovu vlast bi bio samo deo u procesu spiranja ljage sa naseg naroda. Ali promeniti stavove na zapadu koji nisu posledica neke tamo antipatije vec racionalno donetih odluka o kreiranju i upravljanju kriznim situacijama za sopstvene potrebe... to je vec malo teze...
Postoje njegovi ratni dnevnici, koji su vrlo relevantni za celu tu priču. Ko zna šta još on ima, npr, od snimaka razgovora; seti se, koliko su puta njegovi razgovori sa unproforcima snimani...
A koliko će ova vlast još opstati- zavisi od toga koliko je još samopoštovanja ostalo u ovom narodu.
Lično, nisam uveren da su gotovi; još je nama dobro, čitaj šta ti pišu ovde, na temama; cveće i proleće na sve strane, nema nekih problema, realno...

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orhideja taj Ned Jul 03, 2011 4:17 pm

Okolina Srebrenice, maj 92. godine

Okolina SrebreniceIme Boga

Odlomak iz prve knjige trilogije u pripremi, "Ime Boga", autora Radeta Milenkovića, a koja je kako sam autor kaže, pisana iz ljudske potrebe. Više od 70% napisanog zasnovano je na svedočenjima i sudskim dokumentima i podacima iz Federacije Bosne i Hercegovine. Užas koji je harao oko Srebrenice od samog početak rata, a čije su žrtve uglavnom bile srpsko civilno stanovništo okolnih sela, prećutkivano je godinama i decenijama...

Radovan

- Kadire trči i sakrij kog možeš od Srba u našu kuću. Trči nađi Radovana, njega i njegove i vodi ih pravo našoj kući, zaključaj u podrum i ne puštaj nikog.

Kadir potrča niz ulicu i pretraži svaku srpsku kuću na koju je naišao. Većinu Srba su već odveli, neki su ranije otišli. On otrča do Radovanove kuće, ali ona je bila prazna, u susednom dvoristu ugleda Peru koji je virio iza prozora...

- Pero, gdje je Radovan - zadihano ga upita Kadir..

- Maloprije ga odvede Enis. Šta se to događa Kadire?

- Ne znam, ali bolje da se sakrijemo, tu su neki Orićevi, Arapi, Sandžaklije, ko zna šta žele. Ajmo Pero u moju kuću i povedi svoje, bolje se skloni kod mene, moju kuću neće pretresat.

Pera pozva svoju kćer i krenuše za Kadirom. Kadir malo osmotri levo i desno, i kad se uveri da nema nikog, trčeći ih povede svojoj kući u kojoj su već bili neki Srbi koje je skupio Adnan.

- Ljudi budte tu i ćutite, ovdje ste najsigurniji, ja idem da vidim šta se to događa napolju - reče Adnan, a zatim unezvereno pogleda u Kadira - jesi li našao Radovana?

- Zakasnio sam, odveli ga neki prije mene..

- Uf jebem ti, ajmo ga nać, ajmo Kadire, kud su ih odvjeli?

- Uz brdo, sve su ih tamo povjeli - reče Pero.

Okolina Srebrenice
Hoće li pravde biti i za Srbe

Iznad sela je počeo da se uzdiže dim iz zapaljenih srpskih kuća, čuli su se pojedinačni rafali i zapomaganje ljudi. Preživale Srbe, koje su na prevaru uhvatile komšije Muslimani, odveli su gore iznad sela. Vezane žicom, poveli su ih u šumu gde su ih preuzeli Arapi. Kadir je ugledao brdo iskopane zemlje i nije se usuđivao da pođe naviše da gleda. Nije imao hrabrosti da pogleda svoje komšije u oči. Znao je da im Adnan i on predstavljaju tračak nade, ali on nije mogao da im pomogne. Odjednom je čuo krike, zapomaganja, molitve, čuo krkljanje i tupi zvuk tela koja su padala u rov. Neko je rekao da to sve ide sporo i da ih nemaju vremena klati. Zatim su ih vodili po pet-šest njih. Čuli su se rafali i opet onaj tupi zvuk tela koja su padala u rov. Kadir se malo pope uz bedem. Video je Radovana sa ženom i decom. Žena je u naručju držala jednogodisnje dete, a Radovan je za ruku držao desetogodišnjeg dečaka. Dečak je pokušavao da zaustavi suze, kao da ga je bilo stid da zaplače. Otac mu je nešto pričao i pokazivao ka nebu. Dečak se prekrsti. Dvojica Arapa ih primaknuše rovu. Čovek stade malo ispred žene i deteta kao da je želeo da ih svojim telom zakloni. Arapi otrgnuše dete iz ruku majke i tutnuše ga ocu. Ženu malo izdvojiše i počeše da cepaju odeću sa nje. Udarcem kundaka u grudi oboriše je i skočiše na nju. Žena je pokušala da se brani, ali nije imala snage. Raskrečena, samo je duboko zapomagala, ne plašeći se više ničega, ni smrti, ni bola, osramoćena tu pred svojim sinom i mužem koji su je gledali. Želela je da se sve ovo što pre završi. Jedan Musliman kad završi, podize pantalone zatim kleknu pored nje i nožem joj probode dojku i kroz ranu joj provuče ruku. Žena poče vrištati od bola i užasa koji joj se dogodio.

- Adnane, jarane spasi mi bar djecu, šta su ti ona kriva, ja te ne molim za svoj život, molim te, molim te - molio ga je Radovan kroz suze.

Arapin priđe Radovanu, malo skrivi glavu i primiče mu kamu uz vrat.

- Ne njega, nemojte njega, nemojte tu djecu dirat!- povika Adnan pokazujući Radovanu da priđe i donese mu dete koje je držao u naručju.

- Njega pustite, dugujem mu život.

- E pa, ostaćes mu dužan jarane.

- On je dobar čovjek..

- Ne benavi, nema dobrijeh vlaha, nema, svi su isti, podli i zli. A ti bjež ako ti je život drag, on kod tebe ne može, ali pustit ću te da ti sa njim budes u jami, pa biraj.

Adnan uze dete iz Radovanovog naručja i čvrsto stiskajući dečaka krenu naniže.

- Stani! Možeš mu spasiti samo jedno dijete, on nek bira - reče Hasib gledajući Radovana u oči..

- Nemoj mi to činiti, nedaj da mi to rade Adnane!- poče zapomagati Radovan.

Adnan savi glavu, kao da se postide od Radovana zato što mu nije smeo pomoći.

- Vreme odluke ti ističe, ako se ne odlučiš ubićemo ti oba djeteta - reče Hasib i nanišani u dečaka.

- Stani, ne njega - reče Radovan i odgurnu dečaka prema Adnanu. On mi je prva radost – pomisli - ko kaže da se djeca vole isto- laže.Uvijek se prvo više voli i tako do kraja života. Ovaj mi je stariji, zna ko je, pamtiće me i paliti svjeću ako ostane živ, prezime mi se nijeće zatreti, slava neće prestati da se slavi, znaće on da se osveti, znaće da ih mrzi, on je veliki dječak, za godinu dve od njega će život napraviti čovjeka.

- Sine, Ivane, sokole moj, pođi s’ čika Adnanom .slušaj ga, on će te čuvati i brinuti o tebi. I nemoj nikad zaboraviti ko si, nemoj zaboraviti svog oca i svoju mater. Zbogom sine, zbogom.

Dečak htede da se vrati ocu, ali ga Adnan čvrsto steže za ruku.

Adnan povede dečaka naniže, nije imao snage da bilo šta kaže Radovanu.

Okolina Srebrenice
Glava je srpska, čiji je zločin

Odjednom se začu rafal i svi popadaše u jamu. Dvojica Muslimana uhvatiše ženu, jedan za noge, drugi za kosu i baciše je preko svog muža i svoje bebe, zatim ispališe nekoliko metaka u nju. Iz gomile isprepletenih tela ču se ropac ranjenog Radovana, kao da je hteo da znaju da je živ i da ga što pre dokrajče. Nekoliko trenutaka posle iz rova se začu i plač deteta. Preko mrtvih tela otac nekako dopuza do bebe i leže preko nje. Dvojica Arapa nešto su pričali i pokazivali prstom u rov. Jedan od njih ponovo nasumice ispali rafal po mrtvim i ranjenim Srbima. Muslimanskom komandantu se žurilo. Naredio je da dovedu i ostale i da završe što pre. Posle nekoliko streljanja jama je skora bila puna. Komandant naredi nekolicini Srba da siđu i prepakuju tela. Ljudi koji su sišli u rov hvatali su isprepletane leševe za ruke i noge, ispravljali ih i pokušavali da ih naređaju jedan do drugoga. Krvavi i preplašeni Srbi saplitali su se na glave mrtvih, klizali i padali. Jedan od Srba izvuče oblivenu krvljom bebu iz očevog zagrljaja.

- Ljudi, pa ona je još uvjek živa, smilujte se.

Arapin priđe na ivicu rova i uze bebu, zatim je podiže jednom rukom u vis i pusti ka zemlji. Bebu dočeka na nož i onako probodenu opet podiže uvis . Iz stomaka klonule bebe virio je krvavi vrh noža. Arapin polako spusti ruku i ona skliznu sa noža i tupo pade na zemlju. On se odmaknu malo i nogom, kao loptu, šutnu u rov.

Traktorom i plugom pokušavali su da navuku malo zemlje na ubijene ljude. Plug se zarivao u tela, kidao utrobe. Zemlja je bila izmešana krvlju i pokidanim delovima tela, ljudskim crevima i spljoštanim glavama.

Kadir dugo nije mogao da se smiri. Osećao je nemoć i drhtao je kao prut. Uplašen hodao je natrag prema selu i posmatrao puste srpske kuće iz čijih je odžaka još uvek curio dim. Komšije Muslimani su već počeli da raznose stvari i nose ih svojim kućama. Nekoliko ljudi je teglilo stelnu kravu koja se opirala, vukla i nije htela da izađe iz štale.

- Jebem ti, ako ne krene zapaliću i nju !- vikao je iznerviran čovek. Štranga mu se usekla u meso i svakim trzajem rogova ona mu se još više zarivala. Čovek je naglo pusti, a uplašena krava kroz vrata pobeže niz drum. Raširenih nogu, mlateći rukama nekoliko žena htelo je da joj prepreči put, ali stoka skoči čivtajući se nastavi dalje. Musliman uze upaljač i potpali seno iznad štale. U početku iz senjaka se izvijao samo belkasti dim, ali odjednom kuljnu vatra koja je ljude i žene naterala da se malo odmaknu.

- Pali, pali, sjeme im zatrelo! - vikala je jedna žena ponosno i pobednički. Kadir čučnu i nasloni se na banderu. Zureći u zemlju, stiskao je čvrsto svoju pušku kao da je želeo da iz nje nešto iscedi. Znao je da je ovo početak zla i da će osveta ubrzo doći. Osećao je da se smrt izmamila kao duh iz boce i da je natrag više niko ne može vratiti...

- Ajmo bolan i meni je teško - reče Adnan gledajući u Kadira, svog brata - jeb'ga mi im ništa nijesmo mogli pomoć.

- Zašto pobismo ljude, zašto Adnane, zašto drugo djete ne spasi? Ti komanduješ ovim selom.

- Rat je počeo Kadire, rat. Ko mene pita zašta, misliš da bi smo ih mogli spasit. Jedino međusobno da se poubijamo, a šta bi smo mi s bebom? Znaš li ti da četnici kolju bez milosti, kolko su sela opustošili, pobili, protjerali, nemoj imat' milosti, u nekom selu rade to isto sa nama - reče Adnan, pomalo neubedljivo jer i sam nije verovao u to što priča. Pokušao je da pronađe opravdanje za smrt Srba, pokušavao je da pronađe meru, bar neku približnu jednaku za zlo koje se nije moglo izmeriti.

- Jebem ti rat, ako koljemo žene i djecu. Zar ćemo ga tako dobit. Bože dragi, zar smo morali počet rat protiv svojih komšija? Ej, kud nas bolan odvede Alija, šta će nama Arapi, koljači, ako su nam htjeli pomoć oružje su nam trebali dat, a ne ubice i zlikovce.

- Smiri se, rat je nepravedan. Ovo nam neće biti najteže, svašta ćemo mi doživjet. Kadire mi moramo oslobodit svaki grad i selo prije njih. Ovo selo je danas postalo samo naše, jer se od Srba nema ko u njega vratit. Spasili smo mi dosta naši seljaka. Sklonili smo ih ispred Srebreničana i spasli im živote. I skrivat ćemo ih dok koljači i Arapi ne prođu, ujedno će nam poslužiti kao štit ako Srbi napadnu. Njih moramo sačuvat da dokažemo da nisu svi Muslimani koljači, da smo i mi ljudi. Ali iz ovog sela oni moraju otić. Mi sa njima ne možemo zajedno živjet.

Dečak koji je išao za Adnanom stade kao stražar u stavu mirno pored njih, a zemlja kao da je upijala njegov tup i beživotan pogled. Kadir je video da dečak drhti, pantalone su mu oko prepona bile mokre, usne poplavele i ličio je na dečaka koji kao da izlazi iz hladne vode..

- Ajmo, bolan - reče Kadir, zagrli ga, a zatim ga podiže i noseći ga, pođoše dečakovoj kući..

- Da li ti je hladno? - pokušavao je Kadir da započne razgovor sa dečakom. Dečak je još uvek bio u šoku, slušao je naredbe, ali ništa nije progovarao. Sa Kadirovih ramena, zurio u jednu tačku ispred.

- Znaš li za onaj crtani film "Kralj lavova", gdje onom malom laviću gine otac, a ubija njegov brat, otac mu je otišo među zvijezde i postao jedna od njih. Isto kao tebi danas, laviću htjede prepuć srce za ocem, ali život je tekao dalje i kad je lavić porastao, i kad mu je pomoć najviše trebala njegov otac se pojavio na nebu i pomogao mu. I tvoj otac je postao zvijezda, još ne znamo koja, ali kad ti najviše bude trebao on će se javiti. Sad kad pogledaš u ovo sjajno nebo, isto je kao da gledaš u osvetljen grad sa nekog brda. Tada znaš da je neko ko ti je drag tu u tom gradu, negdje u nekoj kući iz koje izbija svjetlost, ali ne znaš u kojoj, tu je on među ovim zvjezdama, a kad prestane rat - Kadir umuče. Kao da mu je ponestalo reči. Nije znao šta da kaže, šta će biti kad prestane rat, šta je on mogao da ponudi dečaku a da on bude srećan, oca i majku nije mogao da mu vrati.

- Kadire, smjesti dječaka, presvuci ga i nahrani pa mi pomozi da ljude nahranimo, da im vode donesemo i šta ima za pojest, moramo ih čuvat dok ne odu iz sela. Smjestit ćemo ih u neku veću kuću i postavit straže. I nemoj im ništa pričat šta je bilo gore, bolje je da ne znaju.

- Kako Radovana ne spasismo i njega smo mogli sakrit da smo koji minut ranije pošli ga tražit.

- A ko je znao šta će se dogoditi. Prvo nam rekoše da skupimo sve Srbe iz sela i da ih otjeramo, ko je znao da će ih klat, ko je Kadire smeo izać pred Naserom i reći mu nemoj ubijat. Pobili bi i nas da smo ih branili. Kadire rat je, svakom od nas se može nešto dogoditi. Mali Ivan mora preživjeti ovaj rat, moramo ga sačuvati, zbog Radovana, našeg jarana, ako se meni nešto desi, obećaj mi da ćeš ga sačuvati..

Kadir ćuteći samo klimnu glavom.

Ekskluzivno i sa dozvolom autora za www.koreni.net

Vrijedi pročitati jer možda neko nešto i nauči.

Orhideja
Član
Član

Broj poruka : 8508
Datum upisa : 08.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Ned Jul 03, 2011 10:20 pm

Jadan je to svet, kusur moćnih i silnih od uvek...

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orhideja taj Uto Jul 05, 2011 3:51 pm

Da ali ovaj odlomak možda donekle baca svjetlo na zbivanja oko Srebrenice i zašto se desilo na kraju to što se desilo mada nije opravdanje za sva dešavanja.
Lično čitajući, bila sam strašno potrešena i trebalo mi je vremena da se povratim jer od nekog šoka sam počela drhtati kao prut pogoto čitajući odlomak sa bebom koju su dočekali na nož. Majka sam, ali takve stvari se ne bi smjele dešavati nigdje i nikome.

Orhideja
Član
Član

Broj poruka : 8508
Datum upisa : 08.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Uto Jul 05, 2011 4:51 pm

Ma, naravno, jasna stvar. Samo napominjem da je sve to bila velika igra, u kojoj tim mučenicima niko nije dao pravila, i gurnuti smo svi zajedno u tu predstavu, svako sa svojom ulogom. Nikako ljudi da shvate i prihvate koliko je prezira prema običnom svetu u svakoj eliti danas, a zbog njihovih interesa su sve to radili.
Postali su zveri, i radili ono što su zveri htele, ali nisu smele. To su izvršioci; oni koji su to smislili, izvlače se nekažnjeno.

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od shondononda taj Pon Jul 11, 2011 10:30 pm

На данашњи дан, пре 16 година, борци Војске Републике Српске, на челу са генералом Ратком Младићем су ослободили српски град Сребреницу. 11. јул је датум који треба симболично прославити и изразити захвалност борцима Војске Републике Српске и генералу Ратку Младићу. Погинулим борцима Војске Републике Српске нека је вечна слава и хвала! Ваша жртва неће бити заборављена!

shondononda
Član
Član

Broj poruka : 591
Datum upisa : 24.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Uto Jul 12, 2011 4:24 pm

Званична сребреничка догма се урушава

Стефан Каргановић

понедељак, 11. јул 2011.

(Фронтал, 11.7.2011)

Историјски пројекат Сребреница америчког адвоката српског поријекла Стефана
Каргановића најпедантније прати и документује онај други пројекат по
коме су једни момци лоши, а "истина" се може имати већ пар сати након
спорног догађаја.
Премда упорно пише, саопштава, демантује, документује, простора за
Стефана Каргановића има у једном уском кругу медија, који су алтернатива
укупној медијској слици Србије. Фронтал је и раније преносио неке од
његових текстова, а данас је пред читаоцима интервју са првим човјеком
Историјског пројекта Сребреница.
Ко је Стефан Каргановић и откуд посвећеност борби за истину о Сребреници?
Стефан Каргановић је једна скромна и безначајна особа, Американац српског и руског порекла, правник по образовању.
Питање, „откуд посвећеност борби за истину о Сребреници“ могли би
поставити не само њему већ и Норвежанину Оле Флуму који је недавно
направио спектакуларан документарац где приказује објективну истину о
тим догађајима, као и Американцу проф. Едварду Херману и његовим
сарадницима који су пре неколико седмица објавили капиталну студију „Сребренички масакр: докази, контекст, политика“,
коју ћемо ми ускоро превести и објавити на српском, где се митови
званичне приче немилосрдно и убедљиво демонтирају, да наведем само
неколико примера.
Александар Солжењицин нам је оставио у аманет „да не живимо по лажи.“
Званични, једнострани и лажни, сребренички наратив је лаж која трује и
подстиче суседе на неповерење и мржњу. Обе заједнице су подједнако
страдале у Сребреници, само једна током три дана, а друга током три
претходне године, али суштина ствари тиме се не мења. И садашња и будуће
генерације обе заједнице морају се суочити са том истином и на том
темељу градити искрене и људске односе.
Подељена патња људе зближава и солидарише. Отровне лажи подстичу
климу мржњу која тиња и неизбежно производи нова крвопролића. То је
нешто што по сваку цену морамо онемогућити, а пут истине, којим ми
идемо, по нашем мишљењу је један од најбољих начина да се то постигне..
Чиме се бави Историјски пројекат Сребреница ик акву подршку институција има?
Историјски пројекат Сребреница у првом реду бави се сакупљањем и
архивирањем документације и историјске грађе о ратним дешавањима на
подручју Сребренице. Објавили смо низ научних публикација на ову тему и
одржали смо два међународна симпозијума стручњака, један у Бања Луци,
други у Руској академији наука у Москви.
Припремили смо тужбу пред судом у Холандији у име српских жртава
које су настале током постојања заштићене зоне под покровитељством УН.
Ту се Држава Холандија и Уједињене Нације позивају на одговорност за
неспречавање напада на српска села и погрома српског становништва из
заштићене енклаве која је морала бити мирна и демилитаризована, али то
није била.
Ми имамо два критеријума од којих не одступамо. Прво, наш приступ је
научан, што значи да се наше анализе држе утврђених чињеница и не
одражавају идеолошка или политичка предубеђења било какве врсте. Друго,
наш приступ је контекстуалан, што значи да ми не разматрамо само
истргнуте фрагменте из јула месеца 1995. већ сребреничку драму
проучавамо као интегралну целину, од почетка сукоба 1992. године па до
закључења мира.
Од тога да ли је ваш приступ сребреничкој тематици контекстуалан или
фрагментаран умногоме зависи да ли ће ваши закључци носити озбиљан
научни или само површан пропагандни карактер. Ми имамо драгоцену
логистичку подршку институција и разумевање за наш рад на највишем
државном нивоу Републике Српске.
Сајт Историјског пројекта Сребреница

Које неистине се најчешће протурају кад се говори о дешавањима у Сребреници ‘95?
Централне неистине односе се на правну квалификацију злочина, да је
то био геноцид, и на професионално неодрживу анализу материјалних
доказа, где се без икаквог упоришта у стварности тврди да је било
побијено 8,000 ратних заробљеника.
Овде морам да истакнем да се легитимни закључци могу изводити само на
основу материјалних доказа којима у датом тренутку располажемо, а они
уопште не подржавају ни једну ни другу од напред наведених теза. На томе
се темељи наше одбацивање обе те тезе.
То теоретски не значи да следеће седмице не би могла бити откривена
масовна гробница са неколико хиљада недостајућих тела стрељаних ратних
заробљеника која ће решити све проблеме заговорника званичне приче.
Уколико би се тако нешто догодило, ја ћу бити први, пре судија Хашког
трибунала, да пред камерама потпишем закључак да је званични наратив
истинит.
Али све док се то не догоди, а искрено сумњам да ће се то десити зато
што је шеснаест година довољно времена да се на тако малом простору
пронађу сви релевантни докази, ми ћемо наставити са нашом критичком
деконструкцијом лажног приказивања материјала којим фактички
располажемо.
Шта се догодило у јулу '95, на том подручју, како би сте нам у најкраћем објаснили најзначајније чињенице које познајете?
Да не би било никаквог неспоразума или забуне у вези са нашим ставом,
поред уништења једног злочиначког и мафијашког гнезда унутар заштићене
сребреничке енклаве (а то нису моје речи него је то оцена редитеља
норвешког документарца, Оле Флума), што Срби доживљавају као ослобођење
Сребренице, догодио се и један велики, нажалост пропагандно надувани,
злочин – стрељање до хиљаду Бошњака ратних заробљеника.
У том паклу јула 1995. страдао је обичан народ једне од
конститутивних заједница Сребренице, хладно и немилосрдно жртвован на
олтару болесних амбиција свога руководства у Сарајеву. Норвешки редитељ
Оле Флум је све то маестрално приказао у свом филму „Издани град,“, и они чије је митове на такав начин он неславно срушио могу се на њега љутити колико хоће, али стварност изменити не могу.
Према подацима које сте изнијели у Печату,
укупан број тијела која су стручњаци Хашког трибунала досад ексхумирали
у вези са истрагом о догађајима у Сребреници износи највише 1.923. Број
досад сахрањених у Поточарима износи 3.749 за које се тврди да су
„жртве геноцида.“ У Сребреници се сахрањује годишње неколико стотина
нових жртава. Шта се ту дешава, ко је све, по вашим сазнањима,
сахрањиван у Поточарима?

Чињеница да не могу да вам пружим поуздан одговор на ваше сасвим
примерено питање, ко је све сахрањиван у Поточарима, много говори и
представља један велики део проблема, односно нерешене загонетке
Сребренице.
Иако се сва места укопа налазе на територији Републике Српске, она
уживају практичну екстериторијалност јер као последица врло лоших одлука
и подлегања притисцима од стране ранијих власти, садашње власти
Републике немају право активног присуства нити увид у процес откопавања и
класификовања посмртних остатака. Све је у рукама организације г. Амора
Машовића и тузланске лабораторије ICMP, која се наводно бави и ДНК
анализама али никоме не допушта да прегледа узорке које има у свом
поседу нити да резултате упаривања тих узорака подвргне провери у некој
независној лабораторији.
У позадини свега овога је информација коју је 11. децембра 2007.
године донео лондонски Financial Times да су 93 одсто особља те
установе, која се бави форенсичким послом који је у овој причи од
кључног значаја – Бошњаци. Истовремено, директорка Катрин Бомбергер је
из САД а њен главни помоћник Адам Бојс је из Велике Британије. Дакле, ми
ту имамо један зачарани круг у који нико ко није одређеног профила нема
шансу да продре а могућност провере њихових тврдњи уопште не постоји.
Утисци који се медијски пројектују у међународној јавности и,
нажалост, пресуде судова као што су Хашки трибунал и Суд БиХ за ратне
злочине граде се на тим небулозама. Насупрот томе имамо чињеницу да се у
масовним гробницама која су везана за стрељања после заузимања
Сребренице, а које су ексхумирали форензички стручњаци Трибунала, укупно
налази највише 1,923 особа.
Међутим судећи по форензичкој анализи образца рањавања, узроци смрти у
тим гробницама су разноврсни и само око 800 уклапа се у теорију о
стрељању, док је то у око 650 случајева искључено зато што су те особе
погинуле од шрапнела, мине, гранате и сличног, дакле у борбеним
дејствима, што не представља ратни злочин по међународном праву.
По свој прилици, они су погинули у борбама које је ВРС водила са
колоном 28. Дивизије која је извршила пробој из Сребренице према Тузли.
Управо због својих огромних али правно легитимних губитака, та колона је
табу тема о којој се не прича да би се посмртни остаци тих људи могли
подметнути као жртве стрељања и „геноцида.“
Какво је виђење у свјетској јавности сребреници, и да ли се
може промијенити? Да ли рецимо ви можете добити простор у западним
медијима за ваше ставове?

Виђење светске јавности у огромној мери је искривљено политичком
пропагандом за последњих шеснаест година чији је садржај добро познат и
вама и вашим читаоцима. Наравно да се та пропагандна слика да мењати и
то је један од наших основних задата.
Могу вам са задовољством саопштити да критичка питања и недоумице у
вези са Сребреницом у све већој мери ничу свуда у свету и да се клима
мишљења убрзано мења на штету острашћених агитатора сребреничког култа.
Ми добијамо све већи простор у западним медијима и сарађујемо са не
малим бројем установа и утицајних појединаца.
То је, како би се у Америци рекло, uphill battle, или за сада још
увек неравноправна борба, али стратегијска ситуација се мења у корист
оних који траже објективну истину о Сребреници. Званична догма се
урушава.
Да ли српско инсистирање на расвјетљењу дешавања у Сребреници
1995. године, може негативно додати на значају овом случају, те
подстаћи нову лавину стереотипа о Србима?

Инсистирање на расветљавању дешавања у Сребреници је морални
императив. Ако то подстакне неки стереотип о Србима, он само може бити
позитиван. Свет ће доживети Србе као мале Давиде који су тврдоглаво
посвећени истини, и инсистирају на њеној потпуној ексхумацији, по сваку
цену и куда год она водила. Мислим да је то репутација која би Србима
одговарала.
Каква су ваша мишљења о норвешком филму Издани град? Да ли смо добили предисторију догађаја у виду српских жртава, уз до сада форсиране цифре?
Наравно да сам гледао тај изврсан филм и препоручујем га свима. На
почетку се помињу политички коректне цифре на које смо навикли, то је
тачно, али оне су током филма у оквиру излагања разних актера у овој
причи потпуно обесмишљене.
Да вас само подсетим да др. Џон Шиндлер, професор на Академији ратне
морнарице САД и специјалиста за националну безбедност и обавештајне
послове који је током сукоба у БиХ помно и званично пратио збивања у
вашој земљи, износи да је број стрељаних заробљеника највише 2,000, а да
је цифра погинулих у пробоју, дакле легитимних ратних губитака, 5,000.
То представља прворазредан чињенични шамар сребреничком лобију, а
нисам им га ударио ја него један амерички званичник високог ранга који
је био на таквом положају да је свакако беспрекорно обавештен о стварима
о којима говори. Ако је 2,000 војних заробљеника било стрељано а 20,000
жена и деце пребачено на територију супротне стране, да ли је то и даље
геноцид?
У праву је проф. Емил Влајки када каже да су немачки нацисти вршили
геноцид над Јеврејима као Срби над Бошњацима у Сребреници, најмање
четири милиона Јевреја преживело би Други светски рат, а његова мајка и
тетке данас би такође биле живе.
Злочина у рату је било свуда, али Сребреница је била увијек
прва истицана. Харис Силајџић је током рата у укључењима за стране
телевизије говорио да ту сваког дана гине 1000 људи. Зашто је овај град
истицан, и да ли је јавност спремана на то да ће се баш ту нешто десити?

Силајџић је неуморно лупетао и за време и после рата о свему и
свачему и његове глупости не завређују никакав озбиљан коментар.
Сребреница је изабрана и посебно истакнута као парадигма наводне
колективне и искључиве кривице српске стране за наметнути грађански рат у
БиХ.
По мени најбољи аналитички оквир за разумевање овог феномена пружа
нам објашњење које нуди др Дијана Џонстон када говори о „политичким
употребама Сребренице“ (the political uses of Srebrenica).
Чему толико инсистирање на термину Геноцид? Да ли
"лингвистика" утиче на политику, па ова чаробна ријеч ономе ко је жртва
може донијети бенефиције без обзира на остале чињенице?

Нажалост праве жртве на бошњачкој страни немају апсолутне никакве
користи, никакве бенефиције, које би се могле приписати злоупотреби речи
„геноцид“ у вези са тим немилим догађајима.
Политичку и материјалну корист убирају искључиво њихове вође из
Сарајева, пре свега тако што непрестано подстицање колективне
озлојеђености код свога народа користе као средство за перманентну
мобилизацију и да их држе под што ефикаснијом политичком контролом.
Постоје ли реалне опасности од стигме геноцидности на српском народу?
Реална опасност која мене највише забрињава односи се на потенцијал
за делегитимизацију Републике Српске. Сребренички „геноцид“ очигледно
није резултат трезвене правне анализе чињеница, већ је политички
исконструисана теза која има врло прецизан циљ, а то је оспоравање права
Републике Српске да постоји као институционални представник српског
народа и свих грађана који у њој живе.
Ми ћемо дати све од себе, на плану утврђивања релевантних чињеница и
објективне критике пропагандних флоскула и често безочних фалсификата
којима се заговорници званичне сребреничке приче служе, да ти напори
усмерени на поништавање тековина народа Републике Српске никада не уроде
плодом.

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Čet Jul 14, 2011 9:12 am

Vrlo interesantan film o slučaju Srebrenica...

http://youtu.be/RUuhSGnLvv8

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Чича Дража taj Sre Jul 27, 2011 8:50 am

shondononda ::На данашњи дан, пре 16 година, борци Војске Републике Српске, на челу са генералом Ратком Младићем су ослободили српски град Сребреницу. 11. јул је датум који треба симболично прославити и изразити захвалност борцима Војске Републике Српске и генералу Ратку Младићу. Погинулим борцима Војске Републике Српске нека је вечна слава и хвала! Ваша жртва неће бити заборављена!

Слава им!!! Нека почивају у миру Божијем. Неће бити заборављена ни једна жртва за свој српски народ!

Чича Дража
Član
Član

Broj poruka : 6
Datum upisa : 23.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

srebrenica

Počalji od triger taj Pon Sep 05, 2011 10:44 pm

Skoro su norveski novinari uradili film o Srebrenici,u kome su vecina svedoka stranci i muslimani.Muslimanima se preti smrcu,a i autori filma imaju problema.Mozete onda misliti kakav je film.I pored svega,emitovan je norveskoj i svedskoj televiziji.Ko nije gledao film...

http://vimeo.com/28572706

triger
Član
Član

Broj poruka : 7
Datum upisa : 10.08.2011
Godina : 35

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Istina ex Natasha taj Uto Sep 06, 2011 8:12 am

Gledala sam ovo. Odmah smo odlucili da stavimo na disk u slucaju da to neko smakne da imamo. Stavila sam i na Facebook. A nasli smo da postoji i na YouTube. Samo kada bi se sada nasi slozili pa platili da se to emituje po svetu da skinemo ljagu i mrznju sa celokupnog Srpskog naroda.

Svaka cast i 'protivnickoj' strani sto se usudila da kaze istinu. Svi su tu zrtve grupe psihopata koja je iscenirala sve to.

Dacu svim poznanicima /razne nacije/ da to odgledaju. Dobro je sto je na Engleskom. Hvala Triger.

Istina ex Natasha
Član
Član

Broj poruka : 3754
Datum upisa : 29.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sini_do taj Uto Sep 06, 2011 4:17 pm

Svi oni u svetu znaju da je Srebrenica velika prevara,. mislim na politicare, obicni narod je nasjeo na propagandu... Ja sam vec rekao ranije, da ce istina o Srebrenici izac na vidjelo u narednih nekoliko godina... Vojska RS nikad nije planirala zauzimanje Srebrenice,. planirano je samo da se linije oko Srebrenice isprave... Ali desilo se to da je Srebrenica jednostavno napustena od Muslimana.. Srbi su usli u napustenu Srebrenicu i dobili su - genocid -.... Zasto je uopste doslo do manipulacije sa Srebrenicom.... Alija je trazio od presednika SAD Klintona, da SAD vojno intervenise u Bosni, nadajuci se da ce na taj nacin Muslimani zauzeti celu Bosnu... Klinton mu je odgovorio, da treba da pogine 5 000 Muslimana u Srebrenici, da bi mogli intervenisat.... Alija se shvatio ozbiljno,. i potrudio se da sto vise Muslimana pogine,.. prvo je povukao sve oficire Muslimanske vojske iz Srebrenice,. navodno zbog skolovanja... Onda je naredio da se vojska povuce i da se probija kroz sume do Tuzle, obecao je da ce jos i dobiti vojnu pomoc... Muslimanska vojska se probijala do Tuzle,. pri tome su probili tri linije Srbske vojske,. ali su veoma stradali u tom probijanju,. broj je mnogo manji od onog plasiranog.... Broj stradalih i termin - genocid -, je plasirala drzavni sekretar SAD, Obrajtova,. ona je to plasirala zbog Kosova... Plan okupacije Kosova je bio od ranije,. trebao im je razlog i opravdanje za okupaciju,. tako su to opravdali, sprecavanjem navodnog genocida na Kosovu,. da se genocid iz Bosne, ne bi ponovio.... Tako je Alija prevaren od SAD,.. a Obrajtova je postala vlasnik mobilne telefonije na Kosovu,. neko je profitirao, neko prevaren,. a lazni genocid ostao kao manipulacija za propagandu,. ali nece dugo.....

sini_do
Član
Član

Broj poruka : 2633
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Istina ex Natasha taj Sre Sep 07, 2011 12:12 am

Madelin Olbrajt i jos ko zna koliko njih su Jevreji. Jevreji su sada vlast u svetu. Cak i oni, koji su prividno na vlasti, a samo izvrsavaju ono sto im jude narede /i nas B. Tadic i onaj pored njega Koen, Jevrejin/, Ko se Jevrejima zameri, gotov je /Slobodan Milosevic itd. itd/. Idu na to da uniste hriscane, da uzmu sto vise teritorija...Upravo slicno sto je Hitler javno pokusao pa nije uspeo. Ovi uspevaju sve dok ih Bog ne zaustavi. Sad je kasno svetu da se osvesti jer je 'rak' usao u sva sredstva borbe protiv zla koje nam je bilo spremljeno, koje je sada i koje se tek sprema...

Istina ex Natasha
Član
Član

Broj poruka : 3754
Datum upisa : 29.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fi Pi taj Pon Okt 03, 2011 6:48 pm

Film o Srebrenici Norveškog reditelja je nakon prikazivanja u Norveškoj i Švedskoj zabranjen u celom zapadnom svetu za javne TV kuće, a to važi i za nas na Balkanu!

Mišljenja sam da to dovoljno govori o instrumentima kojima se zapadna propaganda koristi u sprečavanju realnosti već se neprekidno prerađuje prema potrebama globalnog poretka i trenutnih interesa.

Ovaj film bi svakako morao pogledati svak ko želi misliti i govoriti o Srebrenici, dešavanjima na ovim prostorima, konačno i generalu Mladiću!

Mislim da kod nas neće biti prikazan u javnosti iako nam ide u prilog, bar dok je trenutne vlasti, ne zaboravite izjave zvaničnika nakon hapšenja Mladića, naročito junaka Borisa i njihov ukupan odnos spram Srebrenice!

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)

Fi Pi
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 50

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sini_do taj Pon Okt 03, 2011 10:00 pm

BN televizija je zatrazila otkup autorskih prava na prikazivanje tog filma, ne znam sta bi sa tim, ako dobiju pravo, tad ce sigurno prikazat... mada se nesto ucutili, mozda su dobili zabranu i pretnju od svetskih mocnika, ko ce ga znat....

sini_do
Član
Član

Broj poruka : 2633
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 9:17 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh