Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 40 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 39 Gosta :: 2 Provajderi

laza

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Vesti iz sveta astronomije...
Juče u 6:22 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta umetnosti
Juče u 6:05 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)
Juče u 5:35 pm od Brave Heart

» Sve o "pametnim" telefonima i sličnim čudima tehnike...
Juče u 5:18 pm od Brave Heart

» Pušenje
Juče u 4:45 pm od laza

» Miško Plavi
Juče u 1:46 pm od Davidova

» Zanimljivi članci, video snimci...
Juče u 1:34 pm od Davidova

» Djordje Balašević
Juče u 1:32 pm od Davidova

» Smrt Praljka
Juče u 1:25 am od Davidova

» Milan Mladenović na mapama ex-YU
Juče u 1:01 am od Davidova

» Riblja Čorba
Juče u 12:55 am od Davidova

» Nove godine
Juče u 12:44 am od Davidova

» Trešerana deluks
Juče u 12:31 am od Sky

https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

DALMACIJA U BAČKOJ

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

DALMACIJA U BAČKOJ

Počalji od Avramova taj Čet Feb 03, 2011 11:11 am

Obećanja sirotinji

Priča o dolasku Dalmatinaca u Bačku je manje-više poznata. Bez obzira na to pričaju li je dalmatinski Hrvati ili dalmatinski Srbi. Razlikuje se jedino u broju doseljenika.

Ivan Karan, 52-godišnjak je precizan:

- Bila su dva velika vala doseljavanja iz Dalmacije: prvi u prosincu 1945. godine i drugi u ožujku 1946. godine. Iz Dalmacije je u Vojvodinu tim “vlakovima bez voznog reda” došlo oko 8,5 tisuća Dalmatinaca: oko 4 tisuće Hrvata i oko 4500 dalmatinskih Srba. U Stanišiću je naseljeno oko 2300 Hrvata iz Dalmacije, ostalih oko 1700 našlo je dom u okolnim selima i po cijeloj Vojvodini.

Ivan Karan je unuk jednog od kolonista:

- Moj dida Stipan Karan, zajedno sa suprugom Marijom i osmero djece - dvojicom sinova i šest kćeri - ostavili su svoje rodno Ogorje Gornje, a druga baba Matija Musulin, udovica palog borca Joze, sa dvoje djece ostavila je Vid, i svi su došli u Stanišić. U tom valu samo iz Ogorja Gornjeg došlo je oko stotinjak ljudi, znaju se i njihova prezimena: Rađa, Leskur, Kapetanović, Jukić, Karan...

- Bezbroj puta pričao sam o tome s ocem Grgom, pitao sam ga - zašto ste napustili Dalmatinsku zagoru i otišli u nepoznato? Odgovor je uvijek bio isti: bili smo sirotinja, teška sirotinja, obećano nam je da ćemo u vojvođanskoj ravnici biti bogati, pričane su nam bajke, ostavili smo sve što smo imali u Ogorju Gornjem i krenuli “vlakom bez voznog reda”.

S tim da je, kako su mi pričali, dida Stipan govorio i to da su svi Ogorani došli u Stanišić - praznih ruku! Donijeli su sa sobom samo ono što su imali na sebi... Do Bačke se putovalo, vjerovali ili ne, između 10 i 14 dana. U prepunim stočnim vagonima. “Vlakom bez voznog reda” krenule su u “bolju budućnost” čak i neke stare i nemoćne osobe, ti stočni vagoni bili su i kuhinja i spavaonica, ali i - zahod! Pogotovo za starce i malu djecu. Još u toku vožnje pojavile su se razne infekcije, neke očne i želučane bolesti. A nakon dolaska u Bačku koloniste je počela kositi - tuberkuloza.

Navikli na posve drugačiju klimu, Dalmatinci bez adekvatne odjeće i obuće, u prostranim kućama, iz kojih su nasilno izbačeni Nijemci, poznatiji kao folksdojčeri, počeli su se u srcu zime, neposredno po dolasku u Stanišić, masovno razbolijevati. Lijekova nije bilo, gotovo da nije bilo kolonista kojega nisu napale uši, kožne bolesti...

Ivan Karan pojašnjava:

- Ljudi su bili razočarani. Doživjeli su veliki klimatološki, ali i kulturološki šok. Bilo je onih Dalmatinaca koji su se odmah vratili u Dalmaciju, posebno se to odnosi na koloniste s otoka Brača. Ali, najveći dio se nije imao gdje vratiti, zato što su se, odlukom da odu u Bačku, morali odreći svega što su imali u zavičaju. Mnogi su bili šokirani činjenicom da su se uselili u kuće protjeranih Nijemaca, osjećali su se kao uljezi, kriminalci... Zato jer su na tuđemu... Te kuće pripale su njima, ali pod uvjetom da u njima budu 20 godina i da obrađuju zemlju. Moji su dobili deset jutara zemlje, zemljoradnja je bila jedini izvor zarade...

Ivan Karan se sjeća 1991. godine:

- Dotad smo sa Srbima živjeli u normalnim susjedskim odnosima. A onda se dogodilo nešto što normalan ljudski razum ne može objasniti: dio Srba iz Stanišića se pretvorio u - neljude! Svi mi Hrvati postali smo za njih ustaše, prijetilo nam se, na 20 kuća Hrvata bacane su bombe, željeli su da nas nestane iz Stanišića, njihov teror bio je neizdrživ. Nitko nas nije zaštitio, glava nam je svakodnevno bila u torbi. Ljudi su se prestrašili, počelo je iseljavanje, Hrvati iz Stanišića željeli su spasiti živu glavu.

Istina, bilo je Srba, na žalost ne onoliko koliko sam očekivao, koji su stali u našu zaštitu, ali su se onda njihovi ekstremni sunarodnjaci žestoko obrušili na njih smatrajući ih srpskim izdajicama koji su stali uz ustaše!

Preuzeti delovi sa jednog bloga.

Jedan od komentara:

Dalmatincu_Srbinu
Istina ja da Srbi žive u Hrvatskoj stoljećima, isto kao što i Gradišćanski Hrvati stoljećima žive u Austriji. Sve su te seobe povezane ratovima s Turcima. Razlika je jedino što Gradišćanski Hrvati ne viču po Gradišću (Austriji) ovo je Hrvatska, dok većina vas Srba izgleda ni dan danas ne može podnijeti činjenicu da živi u Hrvatskoj. To je razlika. A o tvojoj tezi o neugroženosti Hrvata u Vojvodini (koja je danas dio Srbije i u kojoj su danas Srbi apsolutna većina, iako su sve do drugog svjetskog rata bili manjina u toj pokrajini) ne bih govorio. Da li su Hrvati uopće tamo priznati kako jedinstvena nacionalna manjina? Ili ih službena srbijanska politika dijeli na Hrvate i Bunjevce? Tko su ti tzv. Bunjevci? Možda je vrijeme da hrvatska službena politika reciprocitetom uvede novu naconalnu manjinu u Hrvatskoj tzv. Vlase. Lijep pozdrav.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Re: DALMACIJA U BAČKOJ

Počalji od Davidova taj Sub Nov 11, 2017 2:08 am

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Davidova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 1252
Datum upisa : 18.05.2017

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu