Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 42 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 42 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Paint it, Black
Danas u 1:38 am od Davidova

» Sloboda ...
Danas u 1:13 am od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Danas u 1:08 am od Davidova

» Francuska muzika
Danas u 1:04 am od Davidova

» Jazz
Juče u 8:43 pm od Sky

» Jaja
Juče u 8:30 pm od Sky

» Vesti iz sveta astronomije...
Juče u 8:03 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)
Juče u 7:06 pm od Brave Heart

» Sve o "pametnim" telefonima i sličnim čudima tehnike...
Juče u 6:41 pm od Brave Heart

» Peščanik - analiza dnevnih događanja
Juče u 5:57 pm od Brave Heart

» Sakralna arhitektura
Juče u 12:30 am od Davidova

» Vesti iz sveta umetnosti
Sub Jan 20, 2018 7:07 pm od Brave Heart

» Corax - slika današnjice
Sub Jan 20, 2018 4:32 pm od Brave Heart

https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

SAH

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

SAH

Počalji od L2 taj Pon Sep 13, 2010 10:25 am

Krajem pedesetih i pocetkom sezdesetih godina proslog veka .. u jednom malom banatskom gradicu .. na obali neuglednog i najcesce zapustenog vestackog jezerceta .. na proredjenoj travi .. najcesce na nekoj staroj sahovskoj tabli .. u ‘ladovini i ‘seljackoj’ atmosferi .. jedan cicica.. kratko osisane sede kose .. zabavljao je okupljene kibicere .. i svoje “ljute” protivnike ..
.. a da je umeo .. UMEO JE ! … m a e s t r a l n o ! .. s v e t s k i !
Elem
.. sad ste Vi mene podsetili u vezi te ‘fore’ ///
.. sedose na travu .. obrnuse nekoliko partija munjevito .. cicica i njegovi svakodnevni pajtosi sa jezera .. i naidje tad .. jedan mladic .. svojih dvaJes i kusur .. i kad vide kako chichini protivnici gube .. sede .. i nakostresen prozbori ..

… ajde deda .. da ti uzmem meru .. pa da vidis .. kako musa dere jarca ..!

Pogleda ga chichica .. obrisa mokrim gacama teme .. (uvek je presvlacio kupace gace kad je izlazio iz vode .. heh .. i te mokre tek isprane prevrtao u rukama..) i kad mladic sede nasuprot njega .. jednostavno skide sa table jednog od svojih lovaca ..
Povuce prvi potez .. jer bese beli ..
.. mladic se zestoko usprotivi .. poce da negoduje .. da pomalo i psuje … rece .. kako to nije fer .. kako je to omalovazavanje .. jer ON.. deda .. njega i ne poznaje !! ..
.. chichica podize pogled .. i sasvim ozbiljnim, ali bas tonom za respekt .. prosto prozbori ..
.. hajde mladi gospodine .. samo Vi gurajte ta drvca .. tacno je .. ne poznajem Vas .. no .. JA POZNAJEM SVE ONE KOJIMA NE MOGU DA DAM LOVCA FORE ! ..

.. ostalo znate …
Siguran sam ..

IZVOR

Poslednji put izmenio L2 dana Pon Sep 13, 2010 11:07 am, izmenio ukupno 4 puta
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 66

Nazad na vrh Ići dole

Re: SAH

Počalji od L2 taj Pon Sep 13, 2010 10:28 am

BORA NA PUTU OKO SVIJETA

Mnogi stignu da upoznaju citav svijet, a opet ne stignu da upoznaju sami sebe, jer je za taj put, put do sebe, potrebno mnogo vise vremena koje se mjeri nekim drugacijim godinama od onih uobicajenih. Zato valjda i sva ona nerazumjevanja koja se jave na putu koji vodi u... U ono sto neki zovu trenutkom, neki vjecnoscu, a neki...
Svaka sahovska partija je u sustini put. Taj put ponekad moze da se predje i zatvorenih ociju jer postoji vec vidjena i zapamcena projekcija i nekoliko zadovoljavajucih izlaza, a ponekad opet predstavlja lavirint u kojem nikakvo klupko ne pomaze jer i nema izlaza jer drevna igra nije igra povratka, a nije ni igra kajanja.
Mnogi vjeruju da se iduci za sahom moze doci samo do partije, a on je, zamislite, iduci za kvadratnom plocom obisao citavu kuglu. On je bio reprezentativac zemlje koja je u njegovo vrijeme nekoliko puta mijenjala ime. On se zvao Boris Bora Kostic.
Nema gdje cika Bora nije lebdio na svojim sahovskim putesestvijima: Evropa, Afrika, obe Amerike, IndijaAustralija..., i to u vrijeme kada se jedino moglo brodom. Ucio je sahu nekakvog maharadzu u nekoj nestvarnoj indijskoj zabiti koja moze biti da i nema ime, ali je ucio sahu i americke majstore u najvecoj svjetskoj zabiti zvanoj Nju Jork. Kada je veliki jugo majstor, Petar Trifunovic, sredinom pedesetih proslog vijeka u nekom mjestascetu u Juznoj Americi, koga ne biljeze ni tamosnje mape, davao simultanku, na kraju iste, na banketu kojeg se ne bi postidjeli ni kraljevi, odluci da se malo, u otpozdravnoj govoranciji, i nasali: “A narocito mi je drago da sam imao priliku da igram sah u ovom malom simpaticnom uglu globusa gdje nije stigao da gostuje cak ni nas poznati svjetski putnik velemajstor Bora Kostic!” Tek sto je pomenuo Kosticevo ime par starijih domorodaca odvikase demant: “Grijesite! Senjor Kostic? Rado ga se sjecamo. Bio je ovdje 1913. godine.”
Rodjen u Vrscu 1887. godine, Bora je prvi put pokazao svu svoju sahovsku vjestinu dvadesetak godina kasnije kada je u Budimpesti ponizio sve najbolje igrace Budima, Peste i blize i dalje okoline. Ubrzo ce da stigne u Keln da postane i feldmarsal saha posto ce da nadmasi najpoznatijeg sahovskog Marsala, Amerikanca Frenka. Zatim ce da otputuje u Ameriku da bude profesor igre u kojoj i najveci budu ponekad djaci.
Kazu da je ovaj boem saha po kafanama igrao u sve, a da je najvise ocajavao kada je u zanosu igre odnio 25 cajeva kojih je onda bezuspjesno pokusavao da proda okupljenim kibicerima. Jednom mu je opet, kaze prica, postar bio i sam maharadza Josip Broz koji je na svojim bezbrojnim putevima nesvrstanosti naletio na nekakvog maharadzu od Candagara koji je neizostavno zelio da preko uvazenog gosta pozdravi gurua Boru. I jos kazu da je gospodin Kostic bio inspiracija austrijskom knjizevniku Stefanu Cvajgu za njegovu “Novelu u sahu” koja je trebala biti revans za sav novac koji je Cvajg izgubio od Bore igrajuci igru nad igrama po beckim kafanama. Revans, jer je Cvajgov Centovic (Bora) odlican igrac i tu se zavrsavaju sve njegove vrline. A Bora, a Bora je bio kompletno satkan od vrlina.

IZVOR
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 66

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Uto Maj 10, 2011 3:51 pm

IN MEMORIAM

Zdenko Krnić, internecionalni šahovski majstor, Direktor i glavni urednik "Šahovskog informatora" (1947-2010)

Iako sam bio uveren da više ništa ne može (i sme) da me iznenadi - razuverio sam se.
Zdenko Krnić, šahista, internacionalni majstor, alfa i omega "Šahovskog informatora" je - umro!
Podlegao je povredama zadobijenim u tragičnoj nesreći usred Beograda, kada ga je suludi motorciklista (vozeći preko 100 na sat) udario dok je prelazio ulicu odlazeći s posla kući!
Vest je toliko poražavajuća, jer čovek u nju, u tu tragičnu vest, jednostavno ne može da poveruje...
Ali, novine, ovog puta, nisu slagale!
Užasna vest je, najčešće, uvek - tačna...
Zatečen smrću svog dugogodišnjeg šahovskog rivala, svog kolege, drugara i iskrenog prijatelja i mene i moje porodice, dva dana sam odlagao da napišem ove redove...
Koliko juče, sedeći, što u "podrumčetu", što za šahovskom tablom, Informatoru, "Svedoku", jadali se, nadali i predviđali šta će biti sutra, ćaskali o zlatnim danima "Informatora" i "Svedoka" ni na kraj pameti mi nije bilo da će Zdenko, postati, baš ovakva, tragična vest za novine.
Zdenko je rođen, pukim slučajem, u Mariboru, dušom, bio je u "svom Somboru", a sa svojom porodicom u Beogradu i na "neodređeno vreme" u "Šahovskom informatoru", jednostavno bio - čovek. Tih, prijatan, korektan i pravi prijatelj. Pun razumevanja, trudeći se, ama baš uvek, i ako i njemu poslednjih godina na poslu (uostalom, kao i većini ljudi u Srbiji) nisu cvetale ruže da zadrži optimizam i da se nada boljem sutra...
Govoreći o Zdenku, šahisti, poznatom, više u svetu, no ovde, internacionalnom majstoru, čoveku koji je s najvećim velikanima drevne igre bio na TI, trebalo bi mnogo vremena i prostora... Sećam se Zdenka sa brojnih šahovskih olimpijada, prvenstava Evrope i Balkanijada, sa mnogi turnira, šampionata države i ekipnih takmičenja... Oni koji ga znaju i cene, sve to znaju, bar koliko i ja... Stizao je, kada je bar šah u pitanju, svuda: i na open turnire, i na klupska takmičenja, a Bog me, kada se ozbiljno (nažalost kratko) aktivno bavio šahom, dok nije postao "zarobljenik analize i Informatora" znao je da zaprži čorbu mnogim velemajstorima čije ime nešto znači. Silom prilika, pre svega zbog ogromnog rada u "Informatoru" bio je izuzetan poznavalac savremenih dostignuća u šahu... A, i iz brojnih radnih dogovora oko komentarisanja partija "za naredni broj" Informatora sa Botvinikom, Taljem, Karpovim, Kasparovim, Ljubom (Ljubojevićem), Kinterosom, Bekom (Matanovićem), Borom (Ivkovim), Marjankom (Marjanovićem), Natašom (Bojković), Duletom (Rajkovićem), Draškom (Velimirovićem) pažljivo je "hvatao beleške". Nekad ih je za tablom i primenjivao...
Šahovski svet još nije svestan koliko je izgubio odlaskom Zdenka Krnića... Svima će, koji su ga znali, nedostajati njegova smirenost, blaga reč, srpljivost, spremnost da te sasluša i posavetuje...
Prosto, prerano je otičao veliki čovek.
Ljudina!
Slava ti, Zdenko!

Tvoj iskreni i dugogodišnji prijatelj. Dinja.

* * *

O liku internacionalnog majstora Krnića ukratko ali dovoljno govori velemajstor Andraš Adorjan u pismu Marku Krauteru, uredniku internet šah strane TWIC.

Dragi Mark,

Znao sam Zdenka, od kad smo bili mladi (od kraja 60’tih), kada su još godišnje održani turniri između Mađarske i Jugoslavije. Bio je tiha, dobra osoba, posvećen svom poslu, koji se osnovao na njegovom ljubavi prema šahu.

Teškim srcem pokušavam da ne poverujem da je otišao.

Vidim čistu sliku Zdenka: kako stoji visok (bio je viši od svakog), slušajući druge sa empatijom i tajnim osmehom. Dobar, drag čovek.

U njegov pomen (i ljudima poput njega) pišem ovo pismo.

Andraš Adorjan

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69582
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Miško taj Sre Avg 10, 2011 2:56 pm

Šah je igra i šta još

Kojom to magičnom snagom privlači toliko.
Igra se veoma brzo i kratko, često dugo i sporo. Pa , opet, nije dosadno.
Naročito ako se sedi za tablu i - igra. Turnirske partije traju i po više časova .
Svako u njemu , već prema sklonostima, može pronaći sebe: umetničkog,sportskog na turnirima gde predstavlja deo trke za plasman , naučnog i , nadasve, duboko ljudskog. Verovatno stoga je šah i zaplenio znamenite ljude raznih epoha. Od svih igara šah zaslužuje počast ljudskog uma.Šahovska partija ima tri faze: prvu, kada se igrač nada da ima prednost, drugu, kada veruje da je ostvario prednost i treću, kada zna da će sigurno izgubiti .Jedna ruska poslovica kaže" Šah i vino su rođena braća"(kao da je stvorena u mom duhu). Šah je i mnogo mnogo više: borba sa samim sobom, more u kome muva može plivati i slon se utopiti (Indijska poslovica).Šahje kao droga- blagotvoran u malim dozama, u velikim fatalan. - Šah je značajno sredstvo za estetsko vaspitanje, za razvoj naučnog načina razmišljanja , a karakteriše ga i večna glad za istinom.(V.Kovačević)
Ono što šah čini lepim , to je što materialno preimućstvo nije uvek od rešavajućeg značaja za ishod borbe. Žene, Vino i Šah moje su slabosti ..
Miško
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 1960
Datum upisa : 19.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Divlja taj Sre Sep 21, 2011 1:20 pm

:misko: :jes: Sah- moj omiljeni sport.
Divlja
Profi član
Profi član

Broj poruka : 4233
Datum upisa : 29.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od inspy taj Sre Sep 21, 2011 2:20 pm

pogotovo kad igras sa svojim dragim, a on te pusti da pobedis... Embarassed
inspy
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3239
Datum upisa : 09.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lucija taj Sre Sep 21, 2011 2:22 pm

ehh ja sam pobjeda sita...zelim biti pobijedjena...
lucija
Super član
Super član

Broj poruka : 5384
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od inspy taj Sre Sep 21, 2011 2:27 pm

pa pustis nekad i ti njega.... Embarassed
inspy
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lucija taj Sre Sep 21, 2011 2:28 pm

Ja bih da to bude bez "propusta" tj. fer pobjeda..al ne, nema je...
lucija
Super član
Super član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od inspy taj Sre Sep 21, 2011 2:37 pm

to "bez trunke propusta" kad igras sa bratom sestrom, dedom....
inspy
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lucija taj Sre Sep 21, 2011 2:38 pm

ne, bas suprotno...
lucija
Super član
Super član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od inspy taj Sre Sep 21, 2011 2:41 pm

Lucija kraljica.
inspy
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lucija taj Sre Sep 21, 2011 2:45 pm

a cega kraljica? macke ti..mislim ako imas macku..

ja imam i obozavam ih..ali daleko sam od kraljice...
lucija
Super član
Super član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Divlja taj Čet Sep 22, 2011 11:23 am

U sahu nikom ne popustam. More, da ga vidim ko ce kraljicu(hm, kralja?) da mi srusi?
Nema sanse. Ne dam. Ni remi. Nis' od remija. Ili gubim, ili pobedjujem, 'bes sredinu.

Divlja
Profi član
Profi član

Broj poruka : 4233
Datum upisa : 29.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: