Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 41 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 40 Gosta :: 2 Provajderi

Klaudije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Da li ste za monarhiju?

Strana 2 od 15 Prethodni  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Da li ste za monarhiju?

Počalji od Fraya taj Sub Jul 17, 2010 9:52 pm

Ali bi za monarhiju bili savrseni Obrenovici.
Karadjordjevici su stalno pravili neke Jugoslavije
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Sub Jul 17, 2010 10:02 pm

laza :: Drugo, vaspostavljanje ustavne parlamentarne monarhije u Srbiji je danas izraz istorijskog imperativa za uspostavljanje istinske demokratije i za vraćanje srpskoj demokratskoj tradiciji i ustavnosti.
Uz dužno poštovanje misli profesora Nikolića, šta nam garantuje da nekom novom(starom) monarhu neće pasti opet na pamet da jednostavno ne prizna rezultate izbora, ako mu se ne dopadnu ( a setićeš se i sam takvih slučajeva), pa neka nova uvođenja diktatura, paktiranje sa ovom ili onom političkom grupacijom, iz ovog ili onog interesa?
Jer, i to je deo srpske demokratske tradicije i ustavnosti; da nije to malo idealizovana i izmenjena slika monarhizma u Srbiji?
Ne radi se neuspeo eksperiment zato što je laborant nostalgičan prema mladosti; dosta je ovaj narod bio zamorče politikanata, hajde da smislimo nešto bolje, nešto što će izvesno dati rezultate. Svako ozbiljno i analitičko razmišljanje pokazuje da ovo- neće.

Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Sub Jul 17, 2010 10:11 pm

genije si....da smislimo nešto bolje......ostao je samo anarhizam a da nije proban u srbiji
nema bolje,a strah ti je neosnovan , sve se ustavom reguliše i nikome ništa ne može da padne na pamet.
nije to bio eksperiment,lagalno uspostavljeni sistem koji je nedemokratski promenjen,nema tu eksperimenta.
ja u šali kažem...
problem u srbiji je kada je u pitanju monarhizam što imamo trećinu srba,trećinu građana drugih nacionalnosti i trećinu komunista...
kada izumre ova zadnja trećina biće srbija monarhija... :slamka..:
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13622
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 52

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fraya taj Sub Jul 17, 2010 10:22 pm

laza ::genije si....da smislimo nešto bolje......ostao je samo anarhizam a da nije proban u srbiji

To bi bio bolji recept od vracanja na pocetak dvadesetog veka.
Cudno je kako smo miran narod. Kao ovce.

Ne, od vracanja u istoriju nema nista.
Fraya
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od drdoktor taj Sub Jul 17, 2010 10:24 pm

Fraya ::Ali bi za monarhiju bili savrseni Obrenovici.
Karadjordjevici su stalno pravili neke Jugoslavije

Evo Frayo da se ti i ja u necemu slozismo.
drdoktor
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1448
Datum upisa : 06.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Sub Jul 17, 2010 10:25 pm

zanimljiv stav nekoga ko se zalaže za demokratiju,ljudska prava,slobodu...
znači anarhistkinja u srcu..... :jaa neeee:
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Sub Jul 17, 2010 10:39 pm

"laza"
sve se ustavom reguliše i nikome ništa ne može da padne na pamet.
Osik monarhu, koji ga lepo suspednduje, ili poništi rezultat izbora; nisi, izgleda, video, pa da ti ponovim...
nije to bio eksperiment,lagalno uspostavljeni sistem koji je nedemokratski promenjen,nema tu eksperimenta.
Tada nije bio eksperiment- sada, restauracijom- bi. Ne pravi se da ne razumeš o čemu govorim.
A koliko je nedemokratski skinut, čitaj u Čerčilovim memoarima; em Englez, em monarhista. Nemoj ni njemu da veruješ...
ja u šali kažem...
kada izumre ova zadnja trećina biće srbija monarhija...
A ja u šali kažem da će to da bude teško, osim ako u Srbiji ne ostanu samo babe i dede od 70 i kusur godina; oni su najtvrđe jezgro monarhizma u Srbiji...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Sub Jul 17, 2010 10:55 pm

Ustavna parlamentarna monarhija danas u svetu predstavlja jednu modernu, demokratski uređenu pravnu državu. Jedan od ključnih elemenata koji daje pečat ovom obliku vladavine jeste pozicija i uloga monarha. Vlasti i prerogative monarha u ustavnoj parlamentarnoj monarhiji su pravno utvrđene (ustavom, eventualno i zakonima). To onda znači da kralj crpi svoju vlast iz ustava. Pored toga, u ustavnoj parlamentarnoj monarhiji kralj je podređen ustavu i mora se pokoravati ustavu. Time je ideja vladavine prava postala sastavni deo ustavne parlamentarne monarhije. Vlasti i prerogative kralja su ograničene. U poređenju sa monarhom iz ranijih vremena i vekova, kralj u ustavnoj parlamentarnoj monarhiji ima znatno uža ovlašćenja i funkcije, a ona su manja i od ovlašćenja i funkcija predsednika u mnogim demokratskim republikanskim državama. Ustavna parlamentarna monarhija nije režim lične vlasti, pa time i ne može da bude osnov za bilo kakvu diktaturu, autokratiju i sl. Najveći deo svojih ovlašćenja kralj vrši tako što njegove akte potpisuju predsednik vlade, odnosno nadležni ministri, koji na taj način preuzimaju odgovornost za te akte pred parlamentom. Bez premapotpisa kraljev akt nema nikakvu važnost. Zato se i kaže da „kralj vlada ali ne upravlja“. Monarh je nadstranačka ličnost, pa je tako iznad stranačkih interesa. U odnosu na stranke, on je neutralan (i objektivan), te mu to i omogućava da u političkom životu umiruje stranačke sukobe i ima ulogu pomiritelja, pa i arbitra. Ovakvom svojom pozicijom u sistemu, monarh obezbeđuje u većoj meri nego što to može predsednik u republikanskom uređenju, koji je po pravilu eksponent (često lider) jedne političke stranke, funkcionisanje mehanizma vlasti utvrđenog ustavom i ostvarivanje ustavom utvrđenih odnosa zakonodavne i izvršne vlasti.

nije restauracija vratiti oteto....
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Ned Jul 18, 2010 4:18 pm

Dok mi dođemo do te faze uhodanosti, neće nas biti; kao, god, sa ovom
demokratijom...
Koga, brate mili za kralja? Pa, hajde, sam reci- zar
onog svrzu? Čovek je tu 20 godina, još ni jezik ne savlada; znam
Kineza, koji je za 5 i akcente savladao, a valja robu u bloku 70...

Ako je samo jezik jedino sto mu zameras,onda smo na konju.Pa ni tile se nije mogao pohvaliti perfektnim znajem srpskog jezika pa je ziveo i vladao sa vise prava nego bilo koji monarh u civilizovanom svetu...

Stvarno ne bih imao ništa protiv, da postoji i jedan dokaz da bi takav
eksperiment dao neke pozitivne rezultate; ali, dokle, bre, sa
eksperimentima? Zar zato što ova republika ide kilavo, jer je banda na
vlasti treba da se vraćamo na feudalne političke sisteme? Kako se ne
seti da ima i republika koje savršeno dobro funkcionišu, i to baš otkkad
su ukinule monarhije?

Postoje mnogi dokazi da takav sistem daje veoma dobre rezultate,neke sam i naveo u predhodnom postu(svaka monarhija u evropi je bogata,demokratska i prosperitetna zemlja)
Postoje republike koje dobro funkcionisu,ne kazem da ne postoje,ali uzmi primer Spanije koja je posle smrti Franka vratila monarhiju...

Nije vic u tome- monarhija ili republika; vic je u tome da vlast bude
pod nadzorom naroda, da mu odgovara i podnosi račune. Monarhija nas samo
može udaljiti od toga.

Po cemu mislis da u monarhiji vlast nije pod kontrolom naroda,navedi mi neki primer u Evropi....

Naročito monarh- čiji će prihodi i dobrobit direktno zavisiti od tog
Parlamenta, a sam znaš kakav nam je, i pozicija i opozicija- ista klapa,
manje više. E, tome pridodaj monarha, koji zavisi od njihove volje...

Frile,prihodi i uloga monarha su jasno odredjeni ustavom,parlament sa tim nema nista...
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Ned Jul 18, 2010 4:56 pm

"digitalmandrak"
Ako je samo jezik jedino sto mu zameras,onda smo na konju.
Ma, nije, samo je prva primedba u nizu; da sad ne nabrajamo. Nemam snage ponovo...

Postoje mnogi dokazi da takav sistem daje veoma dobre rezultate,neke sam i naveo u predhodnom postu(svaka monarhija u evropi je bogata,demokratska i prosperitetna zemlja)
Postoje republike koje dobro funkcionisu,ne kazem da ne postoje,ali uzmi primer Spanije koja je posle smrti Franka vratila monarhiju...
Rekoh ti, nije problem u tome- republika ili monarhija; zamenom problema ne rešavamo problem. Odnos prema vlasti ovde ne valja, a ne društveno-politički sistem. Nemoj mi samo reći da ti Aleksandra Karađorđevića doživljavaš kao osobu sa kapacitetima da se izbori sa navednim problemom; da je on neko kao ruski car Petar Veliki, koji je rešavao ovakav problem, ja bih bio veći monarhista od tebe, veruj...

Po cemu mislis da u monarhiji vlast nije pod kontrolom naroda,navedi mi neki primer u Evropi....
Više nije ni u republikama, otuđenje vlasti od običnih ljudi je globalna bolest; u monarhijama je, po prirodi stvari, još komplikovanije vratiti stvari u neku kontrolu, jer se restauracijom monarhije formiraju čitavi slojevi vlasti, klase i plemstvo, što su nove prepreke između naroda i odlučivanja o bilo čemu.
Imaš jednu sjajnu knjigu o tome; udžbenik za 4. godinu pravnog fakulteta, "Politička teorija i praksa"; da ti ja sad ne objašnjavam, nađi i pročitaj, biće ti jasno o čemu govorim.

Frile,prihodi i uloga monarha su jasno odredjeni ustavom,parlament sa tim nema nista...
Uvek su i bili, dok se monarh ili parlament ne sete da ga menjaju, zaobiđu, zloupotrebe; opet se vraćamo na isto- odnos prema vlasti. Pogledaj, uostalom, ove sadašnje monarhe- menjaju zakone po svojoj potrebi. Napravili fraeri većinu, i vršljaju li, vršljaju; e, sad, zamisli kad mu još i krunu staviš, a on se sa Crkvom "zagotivi", ili sa gornjim domom, koji je direktno zavisan od monarha?
Svest ljudi, a ne političko uređenje treba menjati; komunizam je ovde uprskan, a nadaš se da će uspeti monarhizam, u zemlji koja je jednog kralja upucala?
Nije to rešenje...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fraya taj Ned Jul 18, 2010 5:22 pm

digitalmandrak ::

Ako je samo jezik jedino sto mu zameras,onda smo na konju.Pa ni tile se nije mogao pohvaliti perfektnim znajem srpskog jezika pa je ziveo i vladao sa vise prava nego bilo koji monarh u civilizovanom svetu...

[

.

Tito nije bio Srbin pa nije ni morao da zna srpski.

Primer Spanije ti nije bas mnogo dobar.
1947 godine Franko odlucuje da ce Spanija posle njegove
smrti biti monarhija i radi na tome tako sto sa kraljem u egzilu
postize dogovor da Juan Carlos jos kao decak dodje u Spaniju i
da se priprema pod nadzorom Franka za buduceg monarha.
I tako je i bilo.
1968 donosi se i zakon kojim Spanija posle Frankove smrti postaje monarhija.
1975 Franko umire ,a Juan Carlos postaje kralj dekretom,ne voljom naroda.

Znaci,nije spanski narod to hteo,nego taj diktator. I ispostavilo se da
je to bilo dobro za Spaniju.Da je bilo referenduma ,pitanje je da li bi tada
51% Spanaca bilo za monarhiju-

Aleksandar Karadjordjevic nije imao roditelje , koji bi ga pripremali za monarha,
a kao sto vidimo ni njegova deca ne zele da imaju bilo kakve veze sa Srbijom.
Fraya
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Ned Jul 18, 2010 6:04 pm

španija nije dekretom postala monarhija nego joj je monarnija vraćena.....
to je razlika velika....
a istina je...
Referendumom 1947. g. spanski narod je ponovo izglasao monarhiju, Franko je , medjutim, nastavio da vlada kao sef drzave
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jul 19, 2010 10:21 am

laza ::
kada izumre ova zadnja trećina biće srbija monarhija... :slamka..:

Precrtaj jednog. Umro je čovek, komunista, hiljadudevetstoosamdesetineke. Beše dobar al' džaba, bio komunista. Ipak, bolje je i da je tako skončao nego da je doživeo vreme u kome će neko želeti njegovu smrt.

Dragi moj oče,
ako me ikako čuješ iz Božijeg carstva, znaj da se ponosim što si bio Čovek - komunista; što si branio svoj narod od okupatora; što si voleo svaku stopu ove zemlje i radovao se sreći i onoga sa Triglava, i onoga sa Vardara; i što si me naučio da čoveka ne delim na ljude i komuniste; hvala ti što od Tebe nasledih ljubav prema čovečanstvu, prirodi, učeći me kako i posečenu biljku zna da zaboli; kako su životilje pravednije i da ih se manje čuvam od onih ljudi koji bi me gurnuli u ponor samo zato što si se Ti borio za slobodu, a bio si tako mlad i spreman da svu svoju snagu, ne štedeći svoj život daš za slobodu.

I bi sloboda!

Protiv monarhije!

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orhideja taj Pon Jul 19, 2010 10:46 am

Kraljevina Srbija kako to moćno zvuči.
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jul 19, 2010 10:56 am

Tačno, zaista moćno zvuči. A ima li zamerke ovome : Kraljica Avramova... nema, prosto da se naježiš. Ali, ali kako ja mogu biti kraljica kada ne ispunjavam ni jedan jedini uslov osim što tečno divanim srpski. :twisted:

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orhideja taj Pon Jul 19, 2010 3:09 pm

Eh draga ne ispunjavam ni ja ali postoje ljudi koji ispunjavaju.
Jezik naš nasušni, nekako ako se postavnim u njihovu kožu onda i razumijem zašto nisu imali želje da nauče jezik. Oterani i proterani, nagrđeni da gore ne može biti, niko ih u njihovoj zemlji ne želi ni čuti da postoje...pa zašto da onda uče jezik? Toliko nepravde...da li su krivi? Istorija je dvosjekli mač i svako ima svoju priču. Škola je imala jednu, odrasla i shvatila da je 80% laž i šta sad, lutaš i tragaš da nađeš istinu. Isto tako i Karađorđevići oni imaju svoju porodičnu priču i opet kažem da sam na njihovom mjestu ni ja se ne bih trudila znati jezik, zšto i kome i za čije babe zdravlje, nekako se u čovjeku presiječe i obamre... a onda nastavljaš bitisanje svog života onako kako znaš i umiješ.
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jul 19, 2010 3:20 pm

Orhideja ::Eh draga ne ispunjavam ni ja ali postoje ljudi koji ispunjavaju.

Gukni de, da čujem koji su to. ::

Jezik naš nasušni, nekako ako se postavnim u njihovu kožu onda i razumijem zašto nisu imali želje da nauče jezik
.

Isto sam mislila dok nisam dobro razmislila pa se zapitala, da li su proterani ili ne? Ako su proterani, kome da budu reprezenti; ako su zbrisali briga ih za jezik. Pitam se, odakle i ovo malo volje.

Oterani i proterani, nagrđeni da gore ne može biti, niko ih u njihovoj zemlji ne želi ni čuti da postoje...pa zašto da onda uče jezik?

Naravno! I ja se pitam zašto da ga uče?

Isto tako i Karađorđevići oni imaju svoju porodičnu priču i opet kažem da sam na njihovom mjestu ni ja se ne bih trudila znati jezik, zšto i kome i za čije babe zdravlje, nekako se u čovjeku presiječe i obamre... a onda nastavljaš bitisanje svog života onako kako znaš i umiješ.

Zato sam i glasala protiv monarhije iako lepo zvuči, ali od zvuka vajde nema.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 19, 2010 4:11 pm

Generalno sam protiv toga da se iz ičijeg prihoda stečenog radom izdvaja protiv njegove volje neki novac, ma koliki, za nekog koga smatraju vrednijim i bitnijim od nas, samo zato što je rođen sa nekim prezimenom.
Kao dokaz istinitosti mojim rečima, po rodnoj liniji restauracijom monarhije meni bi sledovao status daleko viši nego nekima koji to ovde hoće i zagovaraju; stvar je zdrave pameti, ako ništa drugo, da smo svi isti rođeni, a da razlike treba da budu posledice naših dela i doprinosa, a ne prednosti koje su samo u nečijim predrasudama, davno razjašnjenim...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orhideja taj Pon Jul 19, 2010 4:13 pm

Eto sad:plemić na forumu.
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 19, 2010 4:17 pm

Orhideja ::Eto sad:plemić na forumu.
Bili moji dedovi; hvala nekom, ukinuto. Nije to pošteno.

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Pon Jul 19, 2010 5:34 pm

U Srbiji nije postojalo plemstvo(osim u srednjem veku) i za to mozemo da zahvalimo Milosu Obrenovicu...Nije bilo grofova ,barona,markiza....
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 19, 2010 5:35 pm

Avramova ::
Precrtaj jednog. Umro je čovek, komunista, hiljadudevetstoosamdesetineke. Beše dobar al' džaba, bio komunista. Ipak, bolje je i da je tako skončao nego da je doživeo vreme u kome će neko želeti njegovu smrt.
pre neki dan na nekoj temi rekoh,ne mogu da se naljutim na avramovu,i dalje sam tog mišljenja ali moram da odgovorim ...
doslovce rekoh....u šali..i to sam napisao....kada izumre(misleći na prirodnu smrt koja čeka sve nas)ova zadnja trećina(opet ironično i šaljivo jer nema trećine koja se izjašnjava kao komunisti) biće srbija monarhija.čak je i fristajlo shvatio šalu...

p.s. komletan post je proslijeđen Avramomoj jer je njoj namijenjen, pošto je više ličnog karaktera

Poslednji izmenio Orhideja dana Pon Jul 19, 2010 7:03 pm, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : Orhideja)
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orhideja taj Pon Jul 19, 2010 7:18 pm

Za Kralja.
Orhideja
Prijatelj foruma