Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 38 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 38 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Komunizam-idealno društvo ili najveća obmana

Strana 3 od 17 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Komunizam-idealno društvo ili najveća obmana

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 12:46 pm

Znate sta ..bas lepo diskutujemo...parlamentarno.To me neobicno raduje. Svako iznese svoje misljenje bez ljutnje.Tako mozemo konstruktivno da razmenimo misljenja .To i jeste cilj ..Bar ja tako mislim . Question
E Lazo dokle ovo dode.Posle onih postara i komsija ja i ti prijateljski .. Tako i treba.Ma za ugled smo ti ..vidim ja .Ovo ne znaci da se necemo kod neke teme ponovo pocupati ..ali prijateljski .

L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 65

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od drdoktor taj Pon Jul 05, 2010 12:52 pm

Fristajlo ::
Problem i jeste u tome što malo ko ima sposobnost da na taj period gleda objektivno; većina to posmatra iz lične vizure, kriveći sve i svakog za svoje greške i probleme. Ja lično, nemam čime da budem zadovoljan- i moja porodica ostala je uskraćena za mnogo što-šta, ali, ja prepoznajem prave razloge za to, i ne mogu odgovornost za to da prišivam nikom drugom, do onima koji jesu krivi.
Kada se ocenjuje neki istorijski period, svaki sud, koji se ne poziva samo na hladne, racionalne statističke podatke- lako se može oboriti; toga svi, koji se bave kritikom, moraju biti svesni.

Fri, taj period nam je doneo ovo sto sada kusamo. Stvarno mi nije jasan tvoj komentar. Koja vizura? Licne greske i problemi? Meni su dedu ubili, nacionalizovali sve sto su mogli, oca i majku mi progonili, sve u mojoj familiji jer su bili cetnici i pravi borci za oslobodjenje Srbije. O cemu ti pricas? Goli otok, likvidacije, pretvaranje crkava u klozete, stale itd., nepotizam, mediokritet, negativnu selekciju, lopovluk, ovako mogu danima i danim.

Kome je bilo dobro? Kakva nam je bila privreda? Ziveli smo od kredita. Iz Srbije su odlazile sirovine i fabrike, poklonio Albancima, prebaceno u Hrvatsku i Sloveniju itd.

Stvarno ne mogu da shvatim da mi Srbi se nikada necemo opametiti.
drdoktor
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1448
Datum upisa : 06.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 1:13 pm

Da bi nastavili u lepom raspolozenju ja cu da copy-paste tekst iz jednog bloga .Nadam se da se niko nece naljutiti.ovo je misljenje jednog ozbiljnog coveka, Srbina koji se eto pita ...Ja sam se smejala, nadam se da ce te i vi ..
Da li smo mi normalni ?

Postoji more dokaza da smo mi jedan ne normalan narod.
Sada cemo da se osvrnemo na neke od njih.

SFRJ
Kakav je to narod koji se samovoljno odrekne imena svoje drzave ?
Kakav je to narod koji u svoju Kraljevinu prihvati svoje tradicionalne koljace I neprijatelje – Hrvate ? Te iste Hrvate koji kada bi sakupili sve svoje Kraljeve ne bi mogli da sastave jedan spil karata za igranje.
Kakav je to narod koji se odrekne Kraljevine I cak I pomena imena svoje drzave I krene u neki eksperiment po imenu “Jugoslavija” ?
Da li bi ovo uradio bilo koji drugi normalan narod ?

# 2

Tito
Kakav to narod uzme za vodju coveka za kojeg niti zna ko je, niti zna odakle je dosao, niti zna ko ga je poslao ?
Ne samo sto ga uzmu za vodju, nego krenu I da ga obozavaju.
Kakav je to narod da pod njegovom komandom kolje I ubija svoju rodjenu bracu ?
Kakav to narod treba da bude I dozvoli ovom tudjinu da rasparca teritorije Srbije da podeli delove Srbije kojekakvim krvnicima, da uvede “Autonomne Pokrajine”, da dovede krvnike na vodece pozicije drzave ?
Sve ovo dok ih je ovo djubre (Tito) ubijalo do te mere dok nije stigao na svetsku listu ubica/diktatora sa neverovatno visokim 9-tim mestom na svetskoj listi – vidi ovaj link : http://www.vency.com/wars.html
Koji to narod dozvoli sebi da zivi preko 60 godina u mraku I da, niti hoce niti ume, da spozna pravu istinu ? Da nikada ne vrati mosti svoga Kralja u svoju zemlju. Da jos uvek ne rehabilituje ime jednog casnog Srbina – Draze Mihajlovica.

# 3

Sloba – Sloboda
Kakav narod treba da bude da bi posle jednog zlikovca Tita, opet uzeo jednu komunjaru da ih vodi u buducnost ?
Dolazi im jedan gubitnik sa govora na Kosovu gde je “hrabro” porucio izmucenim Srbima da “niko ne sme vise da ih bije”. Dize se nova legenda. Krecu fotografije po autobusima. Krece pesma I skandiranje.
I sta im gubitnik uradi ? Evo kratka lista :
a. Udje u anale svetskog ratovanja kao prvi vodja koji je izgubio rat iz vazduha bez da mu jedna neprijateljska noga krocila na teritoriju.
b. Izgubi Kosovo
c. Izgubi Slavoniju
d. Proda Liku
e. Proda Krajinu
f. Proda Bosnu
g. Dozvoli ratnim profiterima da postanu tajkuni
h. Dozvoli svojoj zeni da radi sta hoce
i. Dozvoli svom sinu (malom bolesniku) da radi sta hoce.
j. uveze Kineze u Srbiju.
Ima toga jos mnogo ali uz kombinaciju da je uz sve ovo izgubio jos I previse srpskih zivota (bud zasto), mislim da je I ovo dovoljno.

# 4

Sinovi I unuci komunjara.
Tako bi se u prevodu zvala ova “nova demokratija”.
Kakav to treba da bude narod pa da dozvoli naslednicima komunisticke gamadi da im vode zemlju ?
Masovni mazohizam ? Nije im bilo dosta pod Titom I Slobom ?
Kakav to narod cuti I gleda kako im sada ispred nosa otimaju Vojvodinu ?
Kakvi su to Srbi iz te same Vojvodine koji I sami navijaju za odvajanje Vojvodine od Srbije ?

:zongler:
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od drdoktor taj Pon Jul 05, 2010 1:18 pm

Zanimljiv tekst. Cesto sebi postavljam ista pitanja.
drdoktor
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 1:33 pm

Drago mi je da tako mislis.Standardna pitanja koja vecina nas sebi postavlja. Question
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 05, 2010 1:40 pm

"drdoktor"

Koja vizura? Licne greske i problemi? Meni su dedu ubili, nacionalizovali sve sto su mogli, oca i majku mi progonili, sve u mojoj familiji jer su bili cetnici i pravi borci za oslobodjenje Srbije. O cemu ti pricas?
Evo o čemu- sam ne bih bolje; ubili dedu, oteli imovinu- naravno da ih mrziš, ali, nepravedno je da sve predstavljate kao zločin, po broju primera koji pokušavate da predstavite većim nego što realno jeste... Nikad nisam ni rekao da se to nije događalo- samo tvrdim da pumpate to do broja koji nije realan.
Goli otok, likvidacije, pretvaranje crkava u klozete, stale itd., nepotizam, mediokritet, negativnu selekciju, lopovluk, ovako mogu danima i danim.
Kao i svaki režim; da li je danas bolje? Zar nije Aleksandar uveo diktaturu? Pa, navedi mi režim koji nije imao neprijatelje, i koji nije hapsio, streljao, progonio svoje neprijatelje?
Koga je hapsio kralj Aleksandar, seti se? Ko je umirao, premlaćivan u njegovim zatvorima, a? Biće ti malo jasniji crveni revanšizam, ako se toga setiš.

Kome je bilo dobro? Kakva nam je bila privreda? Ziveli smo od kredita.
Od '58. velikoj većini naroda; dotle, za bedu si mogao optuživati samo rat i Brozovo opraštanje ratnih reparacija Nemačkoj i Italiji, kao i sprečavanje denacifikacije Hrvatske.
A privreda je radila, punom parom i sve bolje; ja sam radio u toj privredi, ne pričaj mi o tome, molim te... Kolik smo dugovali, dugovali su i drugi nama; ne mogu svakom ponaosob da skidam i prezentujem podatke, već mi je malo dosadilo...
Iz Srbije su odlazile sirovine i fabrike, poklonio Albancima, prebaceno u Hrvatsku i Sloveniju itd.
To je tačno- idiotizam CK i njihove naivne predstave o bratstvu i jedinstvu. To stoji.

Stvarno ne mogu da shvatim da mi Srbi se nikada necemo opametiti.
Svako treba da počne od sebe, doco; svako, od sebe... Bes i ozlojeđenost loše su vođe.

Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od drdoktor taj Pon Jul 05, 2010 2:26 pm

Prosto ne mogu da verujem da poredis Aleksandra i Tita.

Prvo diktatura je uvedena zbog delovanja komunisticke partije, a i jos mnogih na razbijanju Jugoslavije. Tito je to pomogao ustavom iz 1974. godine i zadao udarac Srbiji od koga se jos nije oporavila.

Zvanicne, fabrikovane podatke o ekonomiji koje je pisala komunisticka vrhuska nemoj da pokazujes, jer postoje i drugi podaci i potrudicu da ih postavim.

Ozlojedjenost postoji sa razlogom.

Tvoj deo o tome da ne postoji rezim koji nije progonio neistomisljenike mi nije jasan. Da li pokusavas da ga opravdas? Covek koji je srusio legalnu vlast, po selima ubijao i palio, pobio takoreci svu inteligenciju toga vremena i ostavio lopove i kriminalce.

Odavno je meni jasno zasto nam se sve ovo desava, samo pitam se kada cemo se dozvati pameti.

Ocigledno nikada.

Tito se izivljavao nad srpskim narodom punih 35 godina i govorimo o mrvicama, kao da su zlatne.
drdoktor
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 4:20 pm

L2

tekst koji si pronašla je izvrstan i oslikava nas baš onakve kakvi jesmo i postavlja pitanja na koja niko ne želi da da odgovor.
što bi rekli u mom selu,,beže od odgovora ko gađani kerovi,,

nemaju vremena za odgovor ,traže po internetu koliko je komunista pobio kralj aleksandar,i zamisli ,razočarenje,nema podataka,piše hapšeni,biveni,ali nema zločina....a za zlikovce komuniste na svakoj strani...te tito onoliko miliona,mao ce tung onoliko miliona staljin onoliko miliona.....
komunisti vode protiv fašista ubedljivo....cccc
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13617
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 52

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 05, 2010 5:27 pm

drdoktor
Prosto ne mogu da verujem da poredis Aleksandra i Tita.
Zašto? Obojica su tvorci Jugoslavije, svaki- po svojoj pameti. Kakva je koja i kome bila, videli smo, svako, svojim očima. Dve različite zablude sa istim rezultatom.

Prvo diktatura je uvedena zbog delovanja komunisticke partije, a i jos mnogih na razbijanju Jugoslavije. Tito je to pomogao ustavom iz 1974. godine i zadao udarac Srbiji od koga se jos nije oporavila.
Tačno; e, sad, kad komuniste hapse, ubijaju i prebijaju po zatvorima, to je u redu; ali, kad to oni rade drugima, onda nije?
Čudna logika...
Zvanicne, fabrikovane podatke o ekonomiji koje je pisala komunisticka vrhuska nemoj da pokazujes, jer postoje i drugi podaci i potrudicu da ih postavim.
Gledaj podatke UN- tamo nisu komunisti pravili izveštaje... Po njihovim podacima, SFRJ je godinama bila među prvih deset država po privrednom rastu, a među prvih pet po socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti, a i po sistemu obrazovanja, takođe. Ako to nisu merila blagostanja, ja ne znam šta jeste.

Ozlojedjenost postoji sa razlogom.
Da, samo- da li je to dobar razlog? Nije samo moj utisak da su primedbe zasnovane uglavnom na ljubomori izazvanoj dobrim rezultatima Brozovog režima u nekim aspektima organizacije države; sve ovo minimiziranje tih rezultata samo tako može imati smisao. Loš i ružan, ali- smisao.

Tvoj deo o tome da ne postoji rezim koji nije progonio neistomisljenike mi nije jasan. Da li pokusavas da ga opravdas?
Nikad i nisam; ja ga ne opravdavam, ja ga objašnjavam. Tu postoji razlika, pokušaj da je uvidiš.
Covek koji je srusio legalnu vlast, po selima ubijao i palio, pobio takoreci svu inteligenciju toga vremena i ostavio lopove i kriminalce.
Odavno je meni jasno zasto nam se sve ovo desava, samo pitam se kada cemo se dozvati pameti.
Ocigledno nikada.
Tito se izivljavao nad srpskim narodom punih 35 godina i govorimo o mrvicama, kao da su zlatne.
A ja iz ovoga vidim neku žestoku frustraciju i želju za revanšizmom, koji ne može doneti ništa dobro; Broz i njegovi saradnici su pomrli poodavno, i ne vidim smisao tih priča o stradanju i progonu, kojeg je bilo, i niko ga ne spori, bar ne- niko upućen. Ali, ako to apsolviramo, čemu treba da služi iskrivljavanje istine o pozitivnim rezultatima njegovog doba, kad su očiti i evidentni? Bar ti, kao psiholog, trebalo bi da si svestan porekla takve motivacije; ne mogu da verujem da zaita veruješ u sve te priče o "crvenom teroru", a naročito o obimu. Bilo ga je, ali, svakako ne toliko, koliko ti i neki ovde tvrdite, iz nekog vama razumnljivog razloga...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od drdoktor taj Pon Jul 05, 2010 5:39 pm

Niko ne preuvelicava, postoji dokumentacija. Tako je i moj deda skoro dobio oslobadjajucu presudu, u kojoj je navedeno da je pobijeno nekoliko desetina hiljada ljudi na slican nacin u Srbiji. Sudija pisao, ne ja.

Inace Aleksandar nije otvarao goli otok, masovno streljao itd. Nemoj to raditi. Ne mogu se porediti.

Da bili smo medju deset, po kreditima koje smo dobijali. Tako se privreda odrzavala i razvijala, ali nekako na kraju odredjenog perioda uvek se ispostavljalo da se promasilo sa reformama.

Sta je bilo sezdesetih godina pa na ovamo, kada je doslo do naglog povecanja nezaposelnosti? Firme su propadale jer ono sto su proizvodile je bilo nekvalitetno. Nikada se nismo oporavili od toga, bli smo na aparatima za disanje, citaj krediti.
drdoktor
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fraya taj Pon Jul 05, 2010 5:45 pm

Nije pravio Goli Otok, ali je napravio uvod u najvecu tragediju
Srba. Zasto i kome je bila potrebna Jugoslavija, drzava
koju barem 50% stanovnika nije zelelo ili barem ne u takvom obliku?

Zar nije mogla da se napravi kraljevina Srbija koja bi bila prostorno
pola bivse Jugoslavije jer je od prilike i struktura stanovnista takva bila.
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fi Pi taj Pon Jul 05, 2010 5:53 pm

laza ::ceo život govorim istinu tako sam vaspitan i zbog toga sam imao uvek problema ali nema veze,

ovde je problem što se za komunizam vezuje vreme koje nema veze sa komunizmom,čak i moja omiljena avramova reče proizvodilo se 200 000 vozila.jeste ali u periodu od 1986 do 1989, pre toga kampanjole 12 000 godišnje,pa krenule fiće 30 000 godišnje...prvi jugo je proizveden 1984

komunizam u srbiji je period bonova i tačkica(stariji se sećaju)svilene čarape nosile samo generaluše(žene oficira),pasta za zube bila luksuz
Ovaj, Lazo stalno me zbunjuješ i ti i sinjor Doktor, naročito tvoj smisao za istinu.
Ko je bio na vlasti u periodu '86-'89?
Ili je tek 5. Oktobar ponovo etablirao komuniste?
Ko se snađe u vašoj "istinitoj" definiciji komunista i perioda njihove vladavine dižem kapu, priznajem da to lično ne umem.
I kažeš da se samo to proizvodilo, a "kečevi", "tristaći", privredna vozila, namenski program i ostalo je promaklo tvojoj istini!?

Kakav je tvoj istinit pogled spram srbina kao radnika i privrednika u tim pogonima obzirom na već čuvene pohvale za kvalitet, odnos prema radnom mestu, a u isto vreme poneku obavezu na njivištu i šljivicima!?

Obzirom na taj i takav odnos u tvom kraju zaista jest šteta što nisu lepše polovine nosile čarapu os svilenu bubu na koju su toliko navikla i seoska domaćinstva u vreme kralja!

A svi znamo iz narodnu pesmu "Milka nosi čarapu od svilenu bubu, a na leba meće majonez iz tubu..." da baš neje bilo svugde tako. Very Happy

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 51

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fraya taj Pon Jul 05, 2010 6:02 pm

Ja ne znam tu pesmu,mora da je i to srpski brend od cuvenih
Rokera s Moravu.

Najlonke (a nisu od svile bile ,naravno) nekako su jako
brzo posle WWII usle u zivot zena. Te svilene ne verujem
da je iko i nosio, izuzev naravno Glembajevih i tako tte
kvazi aristokracije.

Proizvodilo se u bivsoj YU i to ihihihi. jes da proizvodi
nisu mogli da se mere sa onima Made in Germany,
ali je postojalo trziste u recimo SSSR-u. I to kakvo.

Usluge (uglavnom gradjevinske) donosile su milijarde
i milijarde D maraka u drzavnu kasu.
Fraya
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fi Pi taj Pon Jul 05, 2010 6:11 pm

Lično ne znam kojom se matematikom ovi "istinoljubi" služe?
Njima je nashvatljivo kako to da gu Švedska neje bila u Šumadiju kad je kralj ostavio 'nolke pare a švaba idealno uredio-poravnao zemlju.

Dvoboj kapitalizma i komunizma posle rata ličio je na ring u kojem je Muamed Ali sa jedne i dečarac sa druge strane.
Zaboravili ljudi koliko se omastila Amerika od rata i koliko je upumpavala u zapadni svet samo da bi slomila komunizam, najvećeg protivnika njihovoj hegemoniji koju su već unapred isplanirali.

____________________________________________________________________________________
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 6:13 pm

zbunjen si ti odavno ,vidim ja...
na vlasti je bio tito....nije tačno e ja mislio jeste....aaaaa umro...e nisam znao....
ko priznaje da ne ume,ima šansu da nauči,čitaj i ne brini jednoga dana.......znaćeš
prosvetli me šta se proizvodilo molim te...vapim za tvojim saznanjima...
proizodio se kec koji je bio auto godine
---------------------------------------------------------------------------------------
Fabrika je počela sa proizvodnjom automobila 1953. godine kada je u kragujevačkoj fabrici ukupno proizvedeno 162 vozila. Bili su to džipovi marke "vilis". Ugovor o otkupu licence sa Fijatom potpisan je 12. avgusta 1954. godine, a tri meseca kasnije počela je montaža prvih vozila modela "fijat AP-55","fijat 1.400 BJ" i "fijat 1.100 B".

Proizvodnja automobila "zastava 750", popularnijeg pod nazivom "fića" počela je 1955., a prestala je 30 godina kasnije. "Fića" je razvijen na bazi "fijata 600 D", sa motorima od 600 i 750 kubika. Popularni "fića" odigrao je presudnu ulogu u razvoju automobilske industrije u tadašnjoj Jugoslaviji. Ukupno je proizvedeno 923.487 "fića". Pored "fiće" Zastava je od 1961. godine počela da proizvodi i "zastavu 1300" (popularnog "tristaća") razvijenog na bazi "Fiajta 1300". Ukupno je do 20. decembra 1979. godine proizvedeno 201.160 "tristaća". 1968. godine proizvodni kapaciteti fabrike prošireni su na 85.000 vozila godišnje. Time je završena prva faza razvoja ove fabrike automobila
Proizvodnja prvog sopstvenog vozila srednje klase, "zastave 101" počela je 15. oktobra 1971. godine i u nešto izmenjenom izdanju proizvodi se do danas. Milioniti "Kec" proizveden je 1991. godine, a rekordna godišnja proizvodnja bila je 1979. godine kada je sa montažnih traka sišlo 88.918 "stojadina
--------------------------------------------------------------------------------
aluzije na seljake zaposlene u fabrici ću preskočiti jer je to tvoja bruka i nekultura.

sve u svemu praznina ,bezdušnost preovladava,licemerje kipi,zloba ključa,kako bi rekli stari teško njemu sa samime sobom.
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 05, 2010 6:15 pm

"drdoktor"
Sudija pisao, ne ja.
Neki od ovih današnjih, biranih po ključu političke podobnosti? Pusti me toga, brate mili... Vreme revanšizma. Takve osude imaju istu težinu kao i one onda, protiv tvojih predaka- zloupotreba situacije.

Inace Aleksandar nije otvarao goli otok, masovno streljao itd. Nemoj to raditi. Ne mogu se porediti.
Nije, on je imao Glavnjaču...

Da bili smo medju deset, po kreditima koje smo dobijali. Tako se privreda odrzavala i razvijala, ali nekako na kraju odredjenog perioda uvek se ispostavljalo da se promasilo sa reformama.
Neću ni da pričam o tome više; očito je da ti podatke skidaš sa nekog mesta koje ima neki svoj cilj. Samo ću ti navesti neka imena firmi; "Energoprojekt" -70000 radnika, Minel-32000radnika, ILR- 12000 radnika, MIN-13000 radnika, i tako, redom; sva proizvodnja rasprodata, godinama u napred...
Radilo se; bilo prihoda. Ja video, svojim očima; bilo posla. Moji rođaci sa sela, kojima je oduzeta zemlja, zarađivali bolje nego ikad, iako im je oduzet deo zemlje. Gledao, video, pipnuo; pusti me tih priča o propasti, kad sam video progres. Propadale su lenštine i neradnici, kao i uvek, ali i usijane glave- kao i danas...

Sta je bilo sezdesetih godina pa na ovamo, kada je doslo do naglog povecanja nezaposelnosti? Firme su propadale jer ono sto su proizvodile je bilo nekvalitetno. Nikada se nismo oporavili od toga, bli smo na aparatima za disanje, citaj krediti.
To je tačno, ali- od osamdesetih; šezdesetih, SFRJ je u 4 od deset godina bila u prvih 3 po privrednom rastu u svetu, po normama UNESKO-a. Proveri.

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od drdoktor taj Pon Jul 05, 2010 6:25 pm

* Prema akademiku N. Čobeljiću, privredni razvoj Jugoslavije je do kraja 1964. godine prolazio kroz investicione cikluse. Prvi investicioni ciklus ostvaren je u periodu 1947-1958. godina. Drugi investicioni ciklus započet je 1959. godine i ostvarena je samo prva faza drugog investicionog ciklusa u periodu 1959-1964. godina. Privreda je u ovom periodu izašla iz stanja opšte privredne ravnoteže i više se nikada nije vratila u nju.
* Prvi investicioni ciklus imao je dve faze. Početni period posleratnog razvoja socijalističke Jugoslavije (1947-1952.) predstavlja prvu fazu prvog investicionog ciklusa. Osnovna karakteristika privrednog razvoja u ovom periodu može se opisati kao inicijalna faza ubrzane industrijalizacije.
* Osnovna strategija investicione politike u periodu 1953-1958. godine bila da se ublaže privredne disproporcije koje su se naročito ispoljile izmedju industrije i poljoprivrede, kao i proizvodnje sredstava za proizvodnju i proizvodnje predmeta potrošnje.
* Ubrzavanjem dinamike investicija u osnovne proizvodne fondove započinje prva faza drugog investicionog ciklusa u periodu od 1959. do 1964. godine.

Društveni proizvod po stanovniku 1947-1964.

PRIVREDNI RAZVOJ I PRIVREDNA REFORMA
IZ 1965. GODINE

* Tvorci privredne reforme iz 1965. godine postavili su kao osnovni cilj intenzivan razvoj privrede. Uočeni problemi u privrednom razvoju, početkom šezdesetih godina, a posebno problem inflacije i platnog deficita, ozbiljno su upozoravali nosioce ekonomske politike.
* Ekonomska politika je bila zasnovana na sledećem opredeljenju. Restriktivna investiciona politika je neophodna jer nije racionalno dalje ulaganje, dok se postojeći kapaciteti koriste sa 50-60 odsto.
* U uslovima izraženih strukturnih neuskladjenosti izmedju sirovinske i bazične industrije i preradjivačkih kapaciteta i, uz opredeljenje da se smanje uvoz i investicije, nije bilo realno očekivati ni isti nivo proizvod­nje i korišćenje kapaciteta, a kamoli povećanje proizvodnje. Otuda, uspo­ravanje investicione aktivnosti i nije dalo pozitivne rezultate, već je prouzrokovalo opadanje stope privrednog rasta, sa čitavim nizom medjusobno povezanih posledica:
* Došlo je do daljeg produbljivanja strukturne neuskladjenosti izmedju sirovinskih i bazičnih grana s jedne, a i preradjivačkih kapacite­ta s druge strane.
* Opšte posledice smanjene investicione aktivnosti posebno su se odrazile na područje zaposlenosti. Višestruko je smanjena mogućnost zapošljavanja.
* Smanjenje investicija nije imalo samo negativne efekte u rastu proizvodnje; dugoročno se ispoljavaju i vrlo nepovoljni efekti u domenu raspodele. Za ovaj period možemo reći da se razvila potrošačka psihologija i potrošačko ponašanje pojedinaca i društva u celini.
* Pad stope privrednog rasta na 5,1 odsto i industrijske proizvod­nje na oko 8 odsto, uz opredeljenje za restriktivnu investicionu politiku, dovelo je do pogoršavanja unutrašnje strukture investicija.
* Nije ostvareno smanjenje platnog deficita.
* Pored granske neuskladjenosti, drugu polovinu šezdesetih godina karakteriše dalje zaostajanje razvoja nerazvijenih područja.

RAZVOJNI PROCESI OD 1970. DO 1980. GODINE

* Razvojna strategija privrede SFRJ u ovom periodu računala je sa uravnoteženijom stopom rasta i sa nešto intenzivnijom investicionom aktivnošću. Cilj je bio rešavanje nagomilanih problema iz prethodnog perioda, među kojima je problem nezaposlenosti bio broj jedan u tadašnjoj jugoslovenskoj ekonomiji.
* Jedna od najznačajnijih karakteristika posmatranog perioda bilo je odsustvo negativnih stopa agregatnog rasta društvenog proizvoda, dok je pozitivan rast dostigao ekstremni iznos 1977. godine (8%).
* Sedamdesetih godina dolazi do enormnog zaduženja Jugoslavije u inostranstvu. U 1972. godini inostrani dug iznosio je 2,3 milijarde dolara a 1980. godine, 9 puta više.
* Razvojni period od 1970. do 1979. godine bitno se razlikovao od prethodnog i po nižoj i opadajućoj efikasnosti osnovnih proizvodnih fondova.
* Period od 1970. do 1980. godine bio je naročito karakterističan po određenim političkim i privredno-sistemskim rešenjima koja su kao što se kasnije ispostavilo, bila osnovni uzročnik privrednog kraha i raspada zemlje. To se, pre svega, može reći za Ustav iz 1974. godine i Zakon o udruženom radu iz 1976. godine.

Tako je Fri podaci postoje. Ovo su najopstiji. Samo mi nije jasno da ne zelis da ih vidis. Ima puno ovoga. Uci se na ekonomskom fakultetu, pricaju strucnjaci itd.

Poslednji izmenio drdoktor dana Pon Jul 05, 2010 6:27 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
drdoktor
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 6:25 pm

Маршал Толбухин, командант тзв. “јужно-европског ослободилачког корпуса”, је са црвено-армејцима ушао у Београду још 19. октобра 1944. године. Затим, када га је “ослободио”, позвао је Тита и партизане да у њега дођу, па да сад они наставе даљи посао. Тито и партизани упали су у Београд сутрадан, 20. октобра, и примили власт из руку совјетског маршала. Тај дан су прогласили празником “Ослобођења Београда”, иако су га, уствари, дан раније бољшевици заузели.

Терор у Београду 20. октобра 1944. (и наредних дана) био је страшан. Комунисти су вршили масовне ликвидације “србске буржоазије”. Најпре су побијени сви припадници београдске полиције на челу са пуковником Радуловићем, који је Совјетима предао Београд по свим прописима Међународног ратног права. Затим су стрељани чланови Недићеве владе, као и особље владине администрације, почев од министара, па све до последњих чиновника и пристава разних министарстава. Од виђенијих људи побијени су: др Чеда Марјановић, министар правде; др Јово Мијушковић, министар социјалне политике и народног здравља; инж. Добросав Веселиновић, министар пољопривреде; Душан Ђорђевић, министар финансија; и још многи други. Такође је ликвидирано и особље србског Црвеног крста, на челу са др Петром Зецом, који је у време окупације најнесебичније служио србском народу, а нарочито Србима прогнаним из усташке “НДХ”. Побијени су и многи претставници србске штампе, на челу са познатим београдским новинаром Јованом–Јоцом Тановићем. А од свих, најгоре је прошла омладина. Када је са својим “пролетерима” упао у Београд, безбожник Пеко Дапчевић је наредио да се сакупи сва београдска омладина. Тада јој је, тако сакупљеној, специфичним партизанским речником, одржао говор, називајући је најпогрднијим именима. Затим је ту младост, без икакве претходне обуке, упутио у пратњи комунистичких политичких комесара у сремску равницу, где су гинули као по наруџби. Слично је било поступљено и са србском омладином из осталих места у Србији. Рачуна се, да је тзв. “Сремски фронт” коштао Србију најмање 120.000 (сто и двадесет хиљада!) НЕВИНЕ СРБСКЕ МЛАДОСТИ.

Само у Београду, од “ослобођења” 20. октобра 1944. године до краја рата, убијено је најмање 30.000 (тридесет хиљада!) Срба од којих је велики број учествовао у борби за ослобођење Београда, а међу њима око 60 цењених професора и другог особља београдског Универзитета.

20. октобра 1944, Београд НИЈЕ ослобођен – он је окупиран, и у њему је тада започео терор над часним и родољубивим Србима. Не поновило се!

Више од 10.000 Београђана стрељано је крајем октобра 1944 у данима који се славе као „ослобођење Београда“.
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 6:27 pm

laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 6:30 pm

čim krene filozofiranje ,moram da odgovorim činjenicama

Крагујевац – „Громовића улаз” у „Заставу” био је јуче место подсећања на 21. октобар 1944, када су партизанске јединице, месецима после уласка у град, у кругу фабрике стрељале више од 2.000 Крагујевчана – професора, трговаца, занатлија, свештеника, предратних политичара… Због „сарадње са окупатором”, они су, пред преким судом, или без икаквог доказивања кривице, осуђени на смрт.

Према причама старијих мештана оближњег насеља Пивара, штектање митраљеза чуло се до дубоко у ноћ. Услед бројних притужби, официри Озне, који су руководили стрељањем, наредили су да се отпочне са тихом ликвидацијом „непријатеља народа” – ножем и маљем. За егзекуцију су били задужени припадници 6. бригаде 17. ударне дивизије.
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fi Pi taj Pon Jul 05, 2010 6:42 pm

laza ::zbunjen si ti odavno ,vidim ja...
na vlasti je bio tito....nije tačno e ja mislio jeste....aaaaa umro...e nisam znao....
ko priznaje da ne ume,ima šansu da nauči,čitaj i ne brini jednoga dana.......znaćeš
prosvetli me šta se proizvodilo molim te...vapim za tvojim saznanjima...
proizodio se kec koji je bio auto godine
A ko je rekao da je Tito bio živ, ali znam ko govori da su komunisti i danas na vlasti istinoljube!
Dakle možemo li zaključiti onda da posle smrti Broza komunisti više nemaju ništa sa sudbinom Srbije!?
Ovaj put nemoj da migoljiš, poveži malo redove jer na dve stolice istina ne stoji!

laza ::
aluzije na seljake zaposlene u fabrici ću preskočiti jer je to tvoja bruka i nekultura.
Ne šprdam se ja rezultatima koji su postizani u vreme SFRJ već naprotiv to je tvoj fah!
Za tebe je to sve ispod nivoa, srećom ti i takvi sada imate šansu da nam pokažete bolje!
Na tom putu vi nađoste glavnu prepreku komuniste koji i danas vladaju, ali eto u periodu '86-'89 nisu!
Samo ti je ukazano da je tvoj kraj imao šanse za opstanak kakve mnogi drugi nisu!

Zašto je sve prokockano morao bi posegnuti malo i ka našem mentalitetu kojem su reči -usavršavanje, kvalitet i danas i pre toga bile strani pojmovi.
To nije bruka i nekultura već činjenica koja nema veze sa društveno-političkim uređenjem.

laza ::
sve u svemu praznina  ,bezdušnost preovladava,licemerje kipi,zloba ključa,kako bi rekli stari teško njemu sa samime sobom.
Lako je tebi, ti si pod stalnim nadzorom štovanog Doktora.

Inače na tvoju nesreću uopšte nisam "fan" komunista, ali volim da preispitujem stavove, naročito smisao za istinu.
Mislim da ti to ide u prilog jer tako najbolje dokazuješ ispravnost svojih tvrdnji pa bi trebao biti malo i zahvalan, zar ne!? Very Happy

(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 6:42 pm

Припадник КНОЈ-а, Мија Петровић из села Бадњевац код Крагујевца, стражарио је шест месеци испод Авале, гледајући како ОЗНА сваке ноћи стреља цивиле довезене камионима из Београда. Довозили су их око 9-10 часова увече, сакупљали их у подрумима кућа београдских трговаца са леве стране крагујевачког друма, а онда свлачили и изводили на стрељање. „Слушао сам и плач и јаук тих жртава док су их ти београдски ознаши тукли, рукама, ногама и кундацима, јер су се они једва кретали, а јака зима, они јадници голи", сведочио је Петровић. Он је такође показао масовну гробницу, односно некадашњи немачки ров за стојећи став дуг око километар и по, од скретања за Раљу према Београду, тик изнад друма. Како је која група стрељана, ров је затрпаван, а и данас се виде касније настала улегнућа. „За оних шест месеци док сам ја био по стражама, верујем да је побијено најмање 10.000. А колико је у новембру и децембру, па и у октобру 1944. пострељано, не знам, али сам слушао од других да су за та два-три месеца стрељали масовније", каже Мија Петровић.
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 6:46 pm

Fi Pi ::
Lako je tebi, ti si pod stalnim nadzorom štovanog Doktora.

Inače na tvoju nesreću uopšte nisam "fan" komunista, ali volim da preispitujem stavove, naročito smisao za istinu.
Mislim da ti to ide u prilog jer tako najbolje dokazuješ ispravnost svojih tvrdnji pa bi trebao biti malo i zahvalan, zar ne!? Very Happy

ima ovde mnogo njih što bi trebali da budu pod nadzorom doktora...i ti si među njima....

ne preispituješ ti stavove,ti stavove nemaš,ti si mile kontraš koji sjeba šurdu da dobije stan,to je tvoj karakterni dvojnik.ne brini nadziraće te doktor....
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 6:47 pm

У Крагујевцу, комунисти су највише убијали у Капислани, у кругу војне фабрике, а имали су и логор на Метином брду, такође преузет од нациста. У Крушевцу постоји чак и топоним Маџино гробље, према имену једног комунисте. У Ужицу, крајем 1944. и почетком 1945, убијали су у Скојевском парку на брду Пора, у Крчагову, где је данас градска болница, у Старом граду (данас: Теразије), као и у траншејама изнад Царине. У Ваљеву су убијали на брду Крушик, испод касарне Петог пука. Жртве лесковачког краја убијане су у околним селима, највише у Славнику, где је постојао и логор. У Горњем Милановцу, многи „народни непријатељи" издахнули су под мукама у згради старог суда, где је била главна тамница. У самом граду егзекуције су биле на месту званом Гробље. У Ресави сваке ноћи су била стрељања крај друма Свилајнац - Црквенац, а масовна гробница постоји и у Расаднику. Масовне гробнице у Јагодини налазе се у багремару крај пута за Ракитово, у багремару Мике Младеновића и на Коњском гробљу, које се и данас зове Стрелиште, а у Зајечару на брду Краљевица, крај пута за село Вражогрнац, у потоку Змијанац, у јаругама према Бољевцу, на обалама Тимока, у шуми поред Тупижнице...
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 6:53 pm

čista istorija bez ideologije i filozofije...
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 17 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Sledeći