Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 44 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 43 Gosta :: 2 Provajderi

Klaudije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Komunizam-idealno društvo ili najveća obmana

Strana 14 od 17 Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Komunizam-idealno društvo ili najveća obmana

Počalji od trijak taj Sub Jan 26, 2013 5:36 pm

Ne pišem ja kolega @Lazo opširno nego samo ukazujem kako u želji da nešto dokažemo nebiramo ni načine ni mjesta .Rekoh negde na ovoj temi da komunizam nije saživio nigde u svojim osnovnim postavkama kako su ga zamislili tvorci Marks i Engels . Socijalizam je bio taj prelazni period između kaapitalizma i komunizma ,ali i on je išao u najmanje tri pravca u ostvarenju svojih ciljeva. Jedan pravac bio je Ruski sa svim pripadajućim državama koji su taj model prihvatale ili dekretom ili silom .Tito i Jugoslavija pošli su svojim putem ,a Kina ,kasnije i Sjeverna koreja svojim. Svaka promena vlasti ratom ili ustankom donosi žrtve ,pa ima i pobjednike i poražene. Pobjednici uživaju sva prava ,a na poraženima se lome kola ! Nije to karakteristika samo socijalizma ,nego svih društvenih uređenja. Napisao sam ,a sada ću ponoviti da je samoupravni socijalizam na području bivše Jugoslavije bio naj pravedniji društveni sistem od postanka naroda na ovom području. Ne isključujem ovom prilikom ni zločine koje su u njegovo ime počinjeni i druge anomalije ,ali ta ocjena ostaje . I da se razumijemo nije to moja ocjena samo zbog toga što sam Hercegovac jer i istorija o tome ima i imat će svoj sud!Šta je bilo po Sibiru to ne pripada samoupravnom socijalizmu Jugoslavije pa ostajem bez komentara . Danas tu gde živimo,život je težak ,nezaposlenost je velika , sirotinjske kuhinje na svakom koraku , a perspektiva neizvesna. Samoupravni socijalizam nije znao za takav život. Bilo je besplatno školovanje ,zdrastveno osiguranje , zaštičena radnička prava i obezbeđen posao .Gde smo to danas ,a gde ćemo biti tek sutra ili za 5 godina. Od toga smo rasprodali sve što je bilo društveno ,dali za kredite ,koncesije ili da nadoknadimo štete što su nam bombardovanjem naneli " prijatelji " u namjeri da nas demokratizuju ! Eto kolega @Lazo ovo je moje gledanje na temu sa pozicije čovjeka koji je živio i u tome periodu a i danas živim pa mi netreba bilo kakvo teoretsko upoređenje osim životnog iskustva.
trijak
Banovan
Banovan

Broj poruka : 516
Datum upisa : 04.01.2013
Godina : 63

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Sub Jan 26, 2013 6:07 pm

besplatno školovanje
besplatno lečenje
račun plaćali amerikanci
nema besplatno ništa,davno sam to naučio
pogledaj statisričke podatke u kraljevini srbiji na primer,uvoz,izvoz,tri rata za 20 godina i izgradnju države,realnu bez politikanstva i uticaja velikih sila.
kada pričamo o komunizmu ne izvlačimo zrele jabuke iz korpe pune zelenih i trulih,sagledajmo celokupni uticaj komunizma u svetu .onda je ocena prava.
opaska ja nisam upoznat šta se tamo dešavalo diskvalifikuje te za ozbiljnu razmenu mišljenja uz svo moje uvažavanje,ako nisi upoznat sa gulazima,severnokorejskim komunizmom,sibirom ti onda nisi ni načeo materiju zvanu komunizam.
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13622
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 52

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od trijak taj Sub Jan 26, 2013 6:44 pm

Tvoja je želja da me diskvalikuješ za ozbiljnu raspravu ,i to kao želja je legitimno ,ali nije ljudski Izmišljati nešto što nisam napisao . Ja napisah:Šta je bilo po Sibiru to ne pripada samoupravnom socijalizmu Jugoslavije pa ostajem bez komentara ,a to ne znači kako ti prevede : opaska ja nisam upoznat šta se tamo dešavalo diskvalifikuje te za ozbiljnu razmenu mišljenja uz svo moje uvažavanje,ako nisi upoznat sa gulazima,severnokorejskim komunizmom,sibirom ti onda nisi ni načeo materiju zvanu komunizam. .Ponovo naglašavam da komunizam u izvornim teoretskim postavkama Marksa Engelsa i lenjina nije nigde ostvaren ,pa se onjemu kao uređenju nemože ni govoriti ali o socijalizmu kao prelaznom periodu za komunizam može jer je postojao a i još uvjek postoji u nekim državama . Ono što je bilo negativno što je bilo zločin ili kako ti napisa trule jabuke treba osuditi ,ali to jeste jedini greh samoupravnog socijalizma .Sve drugo je bio prosperitet društva koje ga je imalo.
trijak
Banovan
Banovan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Sub Jan 26, 2013 7:36 pm

izvini ako sam se pogrešno izrazio....
ne želim te diskvalifikovati već rekoh ako nisi upoznat ili te ne interesuje ili iz bilo kog razloga ne želiš da komunizam gledaš u celini sama ta činjenica te diskvalifikuje.
reći,bez komentara,to mi kao ono u sudu,,branim se ćutanjem,,
opušteno,volim diskusije i ne zalažem se za jednoumlje,taman posla.

.,,Sve drugo je bio prosperitet društva koje ga je imalo,, citat...
gde na primer,u kojoj zemlji je izazvan prosperitet.
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od trijak taj Sub Jan 26, 2013 8:38 pm

laza ::

U jugoslaviji u Kini....neću dalje .
trijak
Banovan
Banovan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Sub Jan 26, 2013 8:42 pm

trijak ::

U jugoslaviji u Kini....neću dalje .

rekoh u jugoslaviji amerika finansirala sistem milijardu dolara godišnje bespovratno...nema veze sa komunizmo niti socijalizmom
za kinu se šališ.....jesi đavo.....
pa njima zabranili da rađaju decu jer su gladni,10% ima šta da jede a ostali...pozdrav im ,,jesi li jutros jeo,,...
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Sub Jan 26, 2013 9:41 pm

Dovoljno je videti gde smo bili pre a gde smo sad posle Jugoslavije i komunizma,ili socijalizma koji je ovde vladao....
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Sub Jan 26, 2013 9:45 pm

ali to jeste jedini greh samoupravnog socijalizma .Sve drugo je bio prosperitet društva koje ga je imalo.

Osim sto je u okviru Srbije stvorio drzavne okvire za buduce(u to vreme) separatiste....
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od trijak taj Sub Jan 26, 2013 10:19 pm

Nije socijalizam to stvorio..socjalizam je stvorio uslove ravnopravnosti naroda i i nacionalnih manjina .To je dok je bilo socjalizma funkcionisalo ,bez obzira odakle dolazili novci .Onog trenutka kada smo počeli pucati po nacionalnim šavovima ,kada smo se oslobodili "mraka socjalizma" oružjem smo stvarali sopstvene teritorije gde su nacionalisti došli na svoje .Nismo priznavali granice nekadašnjih republika hteli smo više tvrdeći da samo hoćemo svoje . E pa gospodo svak je izborio svoje . @Laza tvrdi ,a ja mu verujem da su Amerikanci davali nepovratno milijarde dolara samo što smo rekli mi smo neutralni . Ti isti amerikanci su nas na kraju socijalizma bombardiranjem i uništavanjem hteli demokratizirati sve pod parolom da smo sejači ugnjetavanja slabašnog albanskog življa! Među našim " velikim " nacional patriotima našli su one koji će da bi bili zapadno orijentisani pristati na sve pa i na to da se odreknu Kosova i Metohije . Sada nude parolu lakše će mo braniti Kosovo ako postanemo članica evropske unije i Natoa (onog istog što nas je bombardirao) ,a Evropska unija priznala nezavisnost Kosova ,a Nato svojom silom tu nezavisnost brani! A mi i dalje pljujemo po socijalizmu! A zašto da ne ? Možemo mi to... tako nam i treba.
trijak
Banovan
Banovan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Sub Jan 26, 2013 10:34 pm

pitaš kada smo se oslobodili mraka socijalizma,odgovor je prost,kada nije više bilo milijardi,počela braća da se glođu i tu nastupi kraj.
dok smo bili poslušni davali milijarde kada smo se uzjogunili dobismo po nosu,dok su hrvati pevali danke dojčland mi poručivasmo malo morgen..
to sa komunizmom ili socijalizmom veze nema,ne traži tu uspeh ili neuspeh sistema,da je vredeo komunizam zaživeo bi u japanu,švajcarskoj,kanadi...
mešaš što bi narod rekao babe i žabe....svetom vlada zakon interesa i zakon jačega,to su razumeli jedino miloš obrenović i tito
komunizam je budalaština koja je realna koliko i moja prosidba monike beluči,u principu izvodljivo ali neizvodljivo a lepa ideja ali budalaština.
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od apostata taj Sub Jan 26, 2013 11:17 pm

(...)
ne želim te diskvalifikovati već rekoh ako nisi upoznat ili te ne interesuje ili iz bilo kog razloga ne želiš da komunizam gledaš u celini sama ta činjenica te diskvalifikuje.
(...)
Posmatrati problem u cjelini ne znači suprostavljati negativnom fenomenu GULAG-a, npr. agirmativni fenomen nikada do tada u istoriji viđene takve brzine industrijalizacije, kao što je bila u SSSSR-u.

Posmatrati komunizam u cijelini znači priči mu koristeći elementarni postulat kritike socijalnih projekata, koji kaže da svaki socijalni projekt ima deklarativnu ideacijsku i materijalnu/operativnu komponentu.

Radi se prastarom problemu, koji teolozi nazivaju Platonovska parusija i koji se (najprostije rečeno) bavi odnosom između ideje i na njoj bazirane prakse.

Tako da je tačno da kolega trijak komunizam ne posmatra kao cjelinu, ali ga Boga mi lazo ne posmatraš ni ti.

Međutim to nije ni čudo, jer kao prvo komunizam kao fenomen idejno nije dovoljno ni razrađen, a kao drugo njegova praktična realizacija nikada nije ni pokušana.

Ono što je sigurno postojalo - to je naravno Marksovo učenje (kao ideja), a pored njega postojala je takođe i praksa socijalističkih režima.
No ni sa ovom gornjom konstatacijom nije formirano objektivno polazište za jednu ozbiljnu i naučnu analizu, jer idejna osnova Oktobarske revolucije je lenjinizam, koji je očita devijacija marksizma.
On je u stvari ruski pročitan i ruski shvaćen Marks .., ruski filozof Berđajev (antikomunista inače) je to predivno rekao kada je primjetio da je revolucija u Rusiji izvedena ne po Marksu, nego u ime Marksa.

Ali ni sa ovim gornjim fine-tunig-om stvar nije gotova - razvoj SSSR-a odvija se u skladu sa postulatima staljinizma, a on je opet derivat lenjinizma .., što znači da imamo devijaciju devijacije.

Tek kada se uvaže svi ovi fakti, ali i ne samo oni, tek tada se može govoriti o stvaranju fundamenta za polazak u neku ozbiljnu analizu.

apostata
Novi član
Novi član

Broj poruka : 22
Datum upisa : 02.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od trijak taj Sub Jan 26, 2013 11:26 pm

laza ::dok su hrvati pevali danke dojčland mi poručivasmo malo morgen..
to sa komunizmom ili socijalizmom veze nema,ne traži tu uspeh ili neuspeh sistema,da je vredeo komunizam zaživeo bi u japanu,švajcarskoj,kanadi...
mešaš što bi narod rekao babe i žabe....svetom vlada zakon interesa i zakon jačega,to su razumeli jedino miloš obrenović i tito
komunizam je budalaština koja je realna koliko i moja prosidba monike beluči,u principu izvodljivo ali neizvodljivo a lepa ideja ali budalaština.

Neću o Milošu Obrenoviću ,jer on sa Socijalizmom nije imao ništa ! Tito jeste upravljao socijalističkom Jugoslavijom kao njen Pretsednik i to od prvog dana pa sledećih 40 godina. Kažeš on je to znao ,a u duši je bio komunista . Kao onda da svatim prethodne tvoje razmišljanje . On je realno znao i tako realno je i vodio državu na principima samoupravnog socijalizma . Da li ti imaš realne šanse kod Monike Belući nije moje prijatelju da nagađam !
trijak
Banovan
Banovan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Johnny-Azra taj Sre Feb 06, 2013 3:14 pm

Definicija komunizma je idealno društvo,alita definicija nigdje nije zaživjela samo je zloupotrijebljena i iskorišćena u zavođenju narodnih masa...
Johnny-Azra
Super član
Super član

Broj poruka : 6609
Datum upisa : 10.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Vukota taj Čet Mar 21, 2013 12:51 pm

Anglo-americki eksperiment...

Vukota
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 3854
Datum upisa : 06.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mesrine taj Pon Maj 06, 2013 2:25 pm

Nije anglo-američki, Vukota ,nego vatikansko - jezuitski , kao i fašizam. Smile
Fašizam i komunizam su dve oštrice mača i obe znaju dobro da poseču, Pravoslavce, Jevreje, Cigane... Smile

____________________________________________________________________________________
Gnosis,Gnoza e Gnosticum ...  
Mesrine
Moderator
Moderator

Broj poruka : 8726
Datum upisa : 05.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sini_do taj Pon Maj 06, 2013 3:41 pm

Mesrine ::Nije anglo-američki, Vukota ,nego vatikansko - jezuitski , kao i fašizam. Smile
Fašizam i komunizam su dve oštrice mača i obe znaju dobro da poseču, Pravoslavce, Jevreje, Cigane... Smile
To je potpuno tačno, to sam i ja naveo ranije, Komunizam i fašizam je iz iste kuhinje, isti proizvod, iste posledice.... Razlika samo u ambalaži i ideološkoj priči, a smisao potpuno ista..... Komunizam je dobar, ako ga anti komunisti finansiraju, tad ima neke efekte, a ako zavisi sam od sebe, tad je čista propast...... Osim na primjeru Kine, kad je samo vlast komunistička, a sistem kapitalistički, ali to je jedinstven slučaj, i veoma interesantan u praksi.... Jednostavno rečeno, uzeto je sve što je dobro iz različitih sistema, i stvoren samo održiv ekonomski sistem, veoma produktivan.....
sini_do
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2644
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mesrine taj Pon Maj 06, 2013 3:55 pm

Komunizam je "prihvaćen" svuda gde je trebalo da se sklone neposlušni vladari.
Evo šta imaju o tome da kažu Marks i Engels.

____________________________________________________________________________________
Gnosis,Gnoza e Gnosticum ...  
Mesrine
Moderator
Moderator

Broj poruka : 8726
Datum upisa : 05.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Loreal taj Pon Maj 06, 2013 7:16 pm

Ja samo znam da sam tada bila mnogo sretnija i znala da će ono sutra uvijek biti bolje sutra mada je i taj oblik vlasti i politike imao i svoje zamke ali...koji nije
Loreal
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3359
Datum upisa : 30.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sini_do taj Uto Maj 07, 2013 2:28 pm

Tad su bila druga vremena, u celom svetu je tad bilo bolje i sretnije...
sini_do
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2644
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Uto Maj 07, 2013 2:33 pm

Izgleda da nije do sistema već do ljudi.

Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Enna taj Sre Maj 08, 2013 10:40 am

Avramova ::Izgleda da nije do sistema već do ljudi.

Mislim slično.
Enna
Banovan
Banovan

Broj poruka : 2148
Datum upisa : 06.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Marea taj Sub Maj 11, 2013 1:58 am

Pa to je tako logicno...Na jednom forumu nekad jednom davno, bila jedna tema, ; Ko je kriv, sistem, zakon, ili ljudi.?..rekoh da su sve to ljudi...Kaze jedan tip, ; Ne filozofiraj...a ja se samo pitam, kako bi bilo sistema bilo kojeg da nije ljudi???
Marea
Legendarni član

Broj poruka : 12477
Datum upisa : 04.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Ned Maj 12, 2013 6:44 pm

Avramova ::Izgleda da nije do sistema već do ljudi.

sto posto tačno....
ljudi su izvor dobra ili zla....učih odavno...čovek je čoveku vuk...
kada budu postojali idealni ljudi postojaće i idealno društveno uređenje do tada moramo trpeti eksperimente poput komunizma,socijalizma,demokratije pa ko preživi neka priča.
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Debilko taj Uto Jun 25, 2013 1:30 am

Komunizam, socijalizam, demokratija
Sve je to divno, ali mi smo preživeli kobajagi komunizam, kobajagi socijalizam, kobajagi demokratiju.
Maskirane mračne sile sve to lepo servijraju i teretski obrade, a poveruju oni, kojima to donosi korist.
Jasno je i pticama na grani, da nema bolje od komunizma, ali put ka komunizmu je kroz produhovljenje naroda, a ne kroz Titov grob. 
Demokratija je vrhunac komunizma, ne znam zašto to delite. 
Suprotno od komunizma i demokratije su oni, koji su se predstavljali kao komunisti. Tito, Moša, Krcun, Leka itd....
Obmana je ono što su nazivali komunizam, a sad daje snagu robovlasničkom hoštapleraju, da se bori protiv toga i ponovo uvodi moderno robovlasničko društvo.
Debilko
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2240
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 55

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Uto Jun 25, 2013 1:35 am

A da se uvede u lektiru "Kapital"?

Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 14 od 17 Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: