Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 44 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 43 Gosta :: 2 Provajderi

Klaudije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Komunizam-idealno društvo ili najveća obmana

Strana 2 od 17 Prethodni  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Komunizam-idealno društvo ili najveća obmana

Počalji od drdoktor taj Ned Jul 04, 2010 11:59 pm

laza ::otvori temu ante marković...
navika ti je da brišeš moje postove pa moram da vodim računa o svemu
drugi mogu i da, kako kažu, podhebavaju i niko ih ne dira
jbg navikao sam ja na to....
tema je komunizam......obmana

Blagostanje koje je postojalo u SFRJ uveliko placamo. PitBm se samo dokle. Mada, nista se nije promenilo. Ovu zemlju i dalje vode komunisti, ali sada su evropejci, mondijalisti itd.

Komunizam je doneo mnogo toga loseg. Pocevsi od negativne selekcije kadrova koja je bila pozeljnija, nego da neko ne vidi koliko ne radis. I otac i majka su mi prosli ovo.

Bratstvo i jedinstvo nikada nije postojalo. U stvari, postojalo je samo u srpskim glavama. Zasto su nasi i skratili za silne glave.

Lazo povedi racuna o nacinu izrazavanja. Nema vredjanja, vec samo dostojanstveni dijalog.
drdoktor
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1448
Datum upisa : 06.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jul 05, 2010 12:09 am

laza ::u pravu si,samo što je uzrok razdora granica koju komunisti nacrtaše....
sada se delimo na srbe bosance,srbe hrvate,srbe kosovare,i ko zna kakve srbe i normalne su i nesuglasice

Ni jedna od novostvorenih šest država ne može samostalno da opstane niti su im šanse onakve kakve su bili dok smo bili u sastavu jedne zemlje. Dokaz za to je višestruka zaduženost svake od njih, izuzetno visoka stopa nezaposlenosti, umanjena proizvodna sposobnost, daleko veći socijalni i ekonomski problemi itd. itd.

Koje zlo je manje: da li ona diktatura ili situacija u kojoj se sada nalazimo?

Narodi na Balkanu spadaju u kategoriju najsloženijih kada je u pitanju stvaranje države. I u kraljevini je bilo perioda diktature jer je veoma teško pomiriti sve narode, narodnosti, veroispovesti a da svakome bude potaman.

mlada si i pamtiš nešto što nije ni nalik komunizmu,vreme ante markovića,to je jedini period kada smo bili ljudi...

Hvala za "mlada", ali kao majka dva odrasla deteta veoma dobro pamtim taj period. Sada kada sam bez posla i veoma obespravljena osećam koliko je stvari u to vreme bilo drugačije regulisano nego danas, naročito za nas radnike, penzionere, decu u školama, i uopšte najširi sloj stanovništva.

U to vreme sam mogla putovati po svetu, primera radi u Parizu sam videla takvu sirotinju kakvu nisam imala priliku videti u Jugoslaviji nikada.

U ono vreme komunisti su vodili računa o saborcima mnogo više nego što to Srbija danas čini prema svojima.

Komunizam je mogao biti transformisan u neki drugi oblik. Dokle god ne nadmašimo sve ono što smo imali u vreme komunizma, dotle nisam spremna da ga odbacim kao grešku.

Poslednji izmenio Avramova dana Pon Jul 05, 2010 12:26 am, izmenjeno ukupno 1 puta

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 12:20 am

U to vreme sam mogla putovati po svetu, primera radi u Parizu sam vidim takvu sirotinju kakvu nisam imala priliku videti u Jugoslaviji nikada.

koliko procenata srba u to vreme je moglo da vidi pariz,

U ono vreme komunisti su vodili računa o saborcima
tačno...a oni ostali,ko je o njima vodio računa...

čini mi se da je stvar u gledanju na komunizam pozicija sa koje je ko gledao na njega..sa dedinja i iz stare radničke kolonije u kragujevcu nije bio isti pogled.mast i hleb,džem i hleb je bio jelovnik moje generacije rodjene 1965.taj jelovnik na dedinju nije sigurno bio a nisu ni znali da tamo neko maže mast na hleb.da se nebi potresli verovatno.

znaš vic iz toga doba
ciga kuka na sastanku radničkog saveta....druže direktore jel pravilno da ja živim u šupu a ti imaš stan od 200 kvadrata...direktor mu odgovara...nije,pravilno je..u šupi...
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13622
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 52

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 05, 2010 12:22 am

"Avramova"

Koje zlo je manje: da li ona diktatura ili situacija u kojoj se sada nalazimo?
Mislim da kucaš na zakovana vrata, zaključana sa pet brava i katancem. Odgovor na tvoje pitanje je jasan kao dan, ali podrazumeva odustajanje od "demokratske dogme", kojoj se mnogi ovde istrajno klanjaju...
I u kraljevini je bilo perioda diktature jer je veoma teško pomiriti sve narode, narodnosti, veroispovesti a da svakome bude potaman.
A, ne- kad monarh podigne diktaturu, to je legitimno...

kao majka dva odrasla deteta veoma dobro pamtim taj period. Sada kada sam bez posla i veoma obespravljena osećam koliko je stvari u to vreme bilo drugačije regulisano nego danas, naročito za nas radnike, penzionere, decu u školama, i uopšte najširi sloj stanovništva.
Misliš- bolje regulisano; kaži, slobodno...

Komunizam je mogao biti transformisan u neki drugi oblik.
Bilo je pokušaja, ali i mnogo ometanja sa mnogo strana; oni što su ometali bili su jači...

Dokle god ne nadmašimo sve ono što smo imali u vreme komunizma, dotle nisam spremna da ga odbacim kao grešku.
E, sad se drži- izrekla si najveću jeres savremene Srbije...

Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 12:54 am

E sada cu ja malo da vam upadnem u semu ...bez zamerke .Da odmah kazem da cu izreci svoje misljenje nakon manjeg teksta .
Ako Vi znate sta su danas kapitalizam i socijalizam ..ja ne znam .A bogami ni mnogi veoma poznati ekonomski i strucnjaci drugih profila.
Hajde da krenem .Uzecu delova koje sam vec koristila na jednom od mojih blogova.
Paradox br.1 kapitalizam ili …socijalizam
“Majku ti Boziju pa to je ono Marksovo "fabrike radnicima" - Titove reci nakon Dilasoveog objasnjavanja osnovnih crta samoupravne doktrine
I can't help but believe that in the future we will see in the United States and throughout the western world an increasing trend toward the next logical step, employee ownership. It is a path that befits a free people.
Walter Reuther was one of the first major labor leaders to advocate that management and labor shift away from battling over wage and benefit levels to a cooperative effort aimed at sharing in the ownership of the new wealth being produced. He was looking far beyond the next contract
Ovo je Raganov govor iz kog se jasno vidi da je zagovarao poznatu socijalisticku tezu "fabrike radnicima" kao preduslov ostvarenja - kapitalizma.Sto rece Ivan Jankovic do sada sam nalazio ovu doktirnu u u Marks-Tito-Đilas doktrini samoupravljanja “ ,sindikalizmu i anarhosindikalizmu, u nemačkoj kvazisocijalističkoj shemi "kodeterminacije", na neki način i u Muslonijevom fašizmu”ali nikada u kapitalistickoj doktrini.

Ali hajde ovo je samo teorija - da kazemo da je Amerika bila u to vreme "kapitalisticka ".

Sta je Amerika DANAS .
Paradox br.2 kapitalizam ili socijalizam
Hipotekarna kriza na finansijskom tržištu SAD je sokantno za vecinu nas posegnula za nacionalizacijom merom tipicnom za socijalisticki period upravljanja privredom.Drzave su s ciljem finansijskog ozdravljenja nacionalizovale privatne kompanije i finansijske institucije od drzavnog znacaja. Američka vlada je odlučila da upumpa 700 milijardi dolara u američki finansijski sistem, Velika Britanija 500 milijardi funti sredstava namenjenih oporavku finansijskog sektora. Milijarde eura izdvajaju se u Nemačkoj, Španiji,Holandiji, Mađarskoj a najgore je prošao Island .Ova država našla se oči u oči sa bankrotom.
Paradox 3,4,5,6....
Stampa nas dnevno obasipa upozorenjima o novom vidu socijalizma.Zapravo neki izvori govore o neoliberalnom ekonomskom konceptu razvoja savremenih kapitalistickih drzava ,neki koriste izraz kapitalizam sa humanim sadrzajem , a pojedini sasvim jasno o neodgovornom socijalizmu u njegovom najboljem svetlu.
Uruseni socijalizam istoka usmerio je pažnju na duboke istine o socijalizmu : socijalizam nije bio,niti je jednorodan pojam,drustvo istog tipa pa smo danas suoceni i sa tom istorijski razlicitom slikom socijalizma i njegovim trajanjem .Pogotovo je tranzicija unela pometnju. Kako istice jedan od najboljih poznavalaca uzroka koji su doveli do sloma socijalizma, madarski ekonomist Janoš Karnai, bivše socijalističke zemlje nisu pripadale istom kulturno-civilizacijskom krugu,Mnostvo bitnih razlika uslovilo je da bilans tranzicije po zemljama bude vrlo različit.
Biće gore, ako ne postane bolje
EKONOMSKA misao i praksa dozivele su najveci poraz u ovom periodu ,metode globalizacije ,tranzicije –koja traje vise od jedne decenije- te krize koje nisu nastala samo u ekonomskoj i materijalnoj već i u moralnoj ili etičkoj sferi ekonomskog ponašanja savremenog čoveka –sve to doprinosi ukupnoj zbrci oko ove teme. Dovoljno je promatrati ovu zadnju americku krizu pa videti da je najcesce upotrebljena rec bila eticka : pohlepa,pohlepa.. neko je rekao da je to bila ta “magična sila” kojoj banke i druge finansijske institucije, njihovi vlasnici, menadžeri i uposlenici nisu mogli odoljeti .

I MENI JE BILO LEPO U MOM ZIVOTU ...ali to nije merilo vrednovanja jednog drustvenog sistema ,ukoliko hocete da budete ozbiljno shvaceni.

Nadam se da cu doprineti lepom razvoju diskusije.

pozdrav
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 65

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jul 05, 2010 12:57 am

laza ::...i iz stare radničke kolonije u kragujevcu nije bio isti pogled.mast i hleb,džem i hleb je bio jelovnik moje generacije rodjene 1965.taj jelovnik na dedinju nije sigurno bio a nisu ni znali da tamo neko maže mast na hleb.da se nebi potresli verovatno...

Recimo da je jedan od najvećih industrijskih kompleksa bio u srcu Šumadije. U to vreme, iz kragujevačkih hala izlazilo je čak i preko 200 000 vozila, a iz ostalih hala razni drugi proizvodi.

Kragujevac je u to vreme bio čak i na četvrtom mestu u SFRJ u ekonoomskom smislu, da bi u skorije vreme dospeo, ako se ne varam ispod 180. mesta samo u Srbiji.

Mislim da su naš odnos prema radu kao i ponašanje rukovodstva prema proizvodnim kapacitetima glavni uzroci naših nevolja.

Socijalna raslojenost ipak nije bila tako izražena kako je danas kada svakodnevo gledamo ljude pored kontejnera, ali ne zato da bi bacili smeće. 👅

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 1:05 am

Moram Vam ispisati jedno poredenje koje me je do suza nasmejalo .

Jedan teoreticar je napisao da je komunizam PAO kao pantalone jevrejskog obućara iz onog vica. Kad god bi mu žena rekla da treba da opere pantalone, on je to odbijao. Očajna žena ga je pitala zašto neće da ih opere kada su toliko prljave. Obućar Mordehaj joj je konačno odgovorio - Jesu prljave, ali ako ih operem, sasvim će se raspasti.
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 05, 2010 1:10 am

"L2"
Ovo je Raganov govor iz kog se jasno vidi da je zagovarao poznatu socijalisticku tezu "fabrike radnicima" kao preduslov ostvarenja - kapitalizma.Sto rece Ivan Jankovic do sada sam nalazio ovu doktirnu u u Marks-Tito-Đilas doktrini samoupravljanja “ ,sindikalizmu i anarhosindikalizmu, u nemačkoj kvazisocijalističkoj shemi "kodeterminacije", na neki način i u Muslonijevom fašizmu”ali nikada u kapitalistickoj doktrini.
Izvađeno iz konteksta, ovo može zvučati tako; međutim, ko je malo bolje upućen u "Reganomiku", lako će uočiti razlike.

Ali hajde ovo je samo teorija - da kazemo da je Amerika bila u to vreme "kapitalisticka ".
I danas je, sa tendencijom prelaska u hiperkapitalizam, uz pomoć države.

Hipotekarna kriza na finansijskom tržištu SAD je sokantno za vecinu nas posegnula za nacionalizacijom merom tipicnom za socijalisticki period upravljanja privredom.Drzave su s ciljem finansijskog ozdravljenja nacionalizovale privatne kompanije i finansijske institucije od drzavnog znacaja. Američka vlada je odlučila da upumpa 700 milijardi dolara u američki finansijski sistem, Velika Britanija 500 milijardi funti sredstava namenjenih oporavku finansijskog sektora. Milijarde eura izdvajaju se u Nemačkoj, Španiji,Holandiji, Mađarskoj a najgore je prošao Island .Ova država našla se oči u oči sa bankrotom.
Paradox 3,4,5,6....
Stampa nas dnevno obasipa upozorenjima o novom vidu socijalizma.
To je, draga moja- etatizam, i sa socijalizmom veze blage nema; država pokušava upumpavanjem novca da održi poredak, upravo sa ciljem da isti centri moći zadrže apsolutnu moć i uticaj, izbegavanjem da se prihvati realnost- pohlepa kapitalizma izjeda ga iznutra, kao što je socijalizam izjela njegova lakomislenost.
Zapravo neki izvori govore o neoliberalnom ekonomskom konceptu razvoja savremenih kapitalistickih drzava ,neki koriste izraz kapitalizam sa humanim sadrzajem , a pojedini sasvim jasno o neodgovornom socijalizmu u njegovom najboljem svetlu.
Samo odvraćanje pažnje, ništa više.

Dovoljno je promatrati ovu zadnju americku krizu pa videti da je najcesce upotrebljena rec bila eticka : pohlepa,pohlepa.. neko je rekao da je to bila ta “magična sila” kojoj banke i druge finansijske institucije, njihovi vlasnici, menadžeri i uposlenici nisu mogli odoljeti .
To je genetska matrica kapitalizma, i od nje nema odbrane; kapitalizam se i zasniva na pohlepi, od nje i propada.

Već jesi; samo, izbegavaj tekstove na engleskom, ne znamo ga svi. Bar prevedi kraće, bitne citate...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 05, 2010 1:10 am

"L2"
Izvađeno iz konteksta, ovo može zvučati tako; međutim, ko je malo bolje upućen u "Reganomiku", lako će uočiti razlike.

I danas je, sa tendencijom prelaska u hiperkapitalizam, uz pomoć države.

Paradox 3,4,5,6....
Stampa nas dnevno obasipa upozorenjima o novom vidu socijalizma.
To je, draga moja- etatizam, i sa socijalizmom veze blage nema; država pokušava upumpavanjem novca da održi poredak, upravo sa ciljem da isti centri moći zadrže apsolutnu moć i uticaj, izbegavanjem da se prihvati realnost- pohlepa kapitalizma izjeda ga iznutra, kao što je socijalizam izjela njegova lakomislenost.
Zapravo neki izvori govore o neoliberalnom ekonomskom konceptu razvoja savremenih kapitalistickih drzava ,neki koriste izraz kapitalizam sa humanim sadrzajem , a pojedini sasvim jasno o neodgovornom socijalizmu u njegovom najboljem svetlu.
Samo odvraćanje pažnje, ništa više.

Dovoljno je promatrati ovu zadnju americku krizu pa videti da je najcesce upotrebljena rec bila eticka : pohlepa,pohlepa.. neko je rekao da je to bila ta “magična sila” kojoj banke i druge finansijske institucije, njihovi vlasnici, menadžeri i uposlenici nisu mogli odoljeti .
To je genetska matrica kapitalizma, i od nje nema odbrane; kapitalizam se i zasniva na pohlepi, od nje i propada.

Već jesi; samo, izbegavaj tekstove na engleskom, ne znamo ga svi. Bar prevedi kraće, bitne citate...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 1:15 am

Mislim da sva ova ukupna desavanja pokazuju jedno NAGINJANJE LEVICI ...da se izrazim politickom zargonom .Odnosno vise je elemenata socijalizma nego kapitalizma .Obama je u Americi vec odavno proglasen socijalistom ..i ja licno mislim ne bez razloga .Ja sam licno pod snaznim dojmom desavanja u Holandiji gde se vodi zestoka borba izmedu levice i desnice oko formiranja vlade .CUDO koliko svi ( pa i desne stranke ) naginju levoj opciji .
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 1:20 am

Da mozda dodam jos jedno objasnjenje.za Holandiju .Nije u pitanju samo deklarativno izjasnjavanje .TO JE BITNO .To su mere ,predlozi koji su do te mere socijalnog karaktera da ih je nemoguce okarakterisati kao doprinos kapitalistickom sloju.

A sto se tice americke krize.Ti imas pravo ,na zalost je bas taj Obama upumpanu svotu preneo na leda poreznika, dakle siroke mase .Ali imaj na umu da je u svemu glavna stvar NACIONALIZACIJA .dRZAVA JE kupila ,zapravo fiktivno,ona je uzela svoj dug nista vise , TO JE SUSTINA .A to je TIPICNA SOCIJALISTICKA MERA .
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 05, 2010 1:30 am

L2 ::Mislim da sva ova ukupna desavanja pokazuju jedno NAGINJANJE LEVICI ...da se izrazim politickom zargonom .Odnosno vise je elemenata socijalizma nego kapitalizma .Obama je u Americi vec odavno proglasen socijalistom ..i ja licno mislim ne bez razloga .Ja sam licno pod snaznim dojmom desavanja u Holandiji gde se vodi zestoka borba izmedu levice i desnice oko formiranja vlade .CUDO koliko svi ( pa i desne stranke ) naginju levoj opciji .
To je danas uslov svih uslova u borbi za vlast; svaka kriza gura celu političku igru u levo, to je logično. No, ovde se to samo na rečima završava- krupni kapital je problem; oni ulažu samo u marketing o levičarstvu, ne i u samo levičarstvo. Svako pravo skretanje u levo bi ih razvlastilo, vratilo stvari na period znatno umanjenih profita- a to im ne pada na pamet. Koji lopov krade, da bi posle vraćao?
Sve je to samo mimikrija- suštinskog zaokreta nema; gase požar pre nego što zahvati kuću, a ne vide da su temelji usijani... Oko 90% svetskog kapitala u posedu je par procenata ljudi, dok je trećina planete u žestokoj bedi; u najmoćnijoj zemlji sveta oko 30 miliona ljudi živi od prihoda manjih od svetskog standarda siromaštva, a o američkom da i ne govorim...
Kapitalizam klizi u krizu, prema kojoj će raspad država socijalizma biti manji stres svetske istorije; strpljenja, neće se dugo čekati na prve potrese.

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 05, 2010 1:36 am

"L2"
Da mozda dodam jos jedno objasnjenje.za Holandiju .Nije u pitanju samo deklarativno izjasnjavanje .TO JE BITNO .To su mere ,predlozi koji su do te mere socijalnog karaktera da ih je nemoguce okarakterisati kao doprinos kapitalistickom sloju.
Još samo da vidimo, koliko će da se otvori Beatrisa... Sačekaj malo, videćeš koliko su iskreni...

A sto se tice americke krize.Ti imas pravo ,na zalost je bas taj Obama upumpanu svotu preneo na leda poreznika, dakle siroke mase .Ali imaj na umu da je u svemu glavna stvar NACIONALIZACIJA .dRZAVA JE kupila ,zapravo fiktivno,ona je uzela svoj dug nista vise , TO JE SUSTINA .A to je TIPICNA SOCIJALISTICKA MERA .
Samo da bi zaustavila dalja otpuštanja, i umanjila socijalni pritisak; čim on popusti, vratiće nacionalizovane firme privatnim vlasnicima. Gde je profit, eto i njih, a gde je gubitak, oni natrće državu, da novcem od poreza građani pokrivaju brljotine gramzivih mamlaza sa Vol strita i slično...
Tu ima socijalizma samo na prospektu, ali, ne i na putovanju...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 1:36 am

Avramova ::
laza ::...i iz stare radničke kolonije u kragujevcu nije bio isti pogled.mast i hleb,džem i hleb je bio jelovnik moje generacije rodjene 1965.taj jelovnik na dedinju nije sigurno bio a nisu ni znali da tamo neko maže mast na hleb.da se nebi potresli verovatno...

Recimo da je jedan od najvećih industrijskih kompleksa bio u srcu Šumadije. U to vreme, iz kragujevačkih hala izlazilo je čak i preko 200 000 vozila, a iz ostalih hala razni drugi proizvodi.

Kragujevac je u to vreme bio čak i na četvrtom mestu u SFRJ u ekonoomskom smislu, da bi u skorije vreme dospeo, ako se ne varam ispod 180. mesta samo u Srbiji.

Mislim da su naš odnos prema radu kao i ponašanje rukovodstva prema proizvodnim kapacitetima glavni uzroci naših nevolja.

Socijalna raslojenost ipak nije bila tako izražena kako je danas kada svakodnevo gledamo ljude pored kontejnera, ali ne zato da bi bacili smeće. 👅

deca radnika tog giganta živela onako kao ti ja napisah...verovala ili ne.
statistički podatci nisu pomogli da obujemo ništa drugo sem šangajki(nadam se da znaš šta je to) a što se tiče socijalne raslojenosti nije je bilo,bar mi u kragujevcu nismo znali nosi li iko adidas(pričalo se ali mi nismo to videli)
tv crno beli (u svakoj trećoj kući) ,fića san snova,more samo na razglednici...sve drugo su ili laži ili životi privilegovanih sve do 1980-te godine.to je nekih 35 godina jada i bede za građane srbije osim ponavljam privilegovanih(oficira,političkih sekretara,milicajaca)
još pamtim autobus za gornji milanovac 1972 ide 44km a odmor na 20-tom kilometru,a put prašnjav pun rupa .....ne ponovilo se
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 1:53 am

Ja sam vec napisala ,cak sam se malo dvoumila da nije preostro,merilo vrednosti bivseg komunistickog perioda nisu nasi utisci o boljem ili losijem zivotu .KOMUNIZAM JE PAO ..nije se odrzao .Sada ce mi neko reci jeste .Ne kod nas , ali u Kini ,Severnoj Koreji ,Kubi ..Svaki od ovih komunizama je prica za sebe .Kuba,Koreja _ stravicna prica koju niko pametan ne bi smeo uzeti u svoja usta zbog zrtava .
Period tranzicije je strasan.U svim zemljama tranzicije ljudi su prosli i jos uvek prolaze mucne godine .Opet se setih jednog prijatelja koji je zapazio .U vreme Komunizma si u Rusiji gledao dva sluzbena programa, nisi imao pojma sta se desava ni u tvojoj rodenoj zemlji , a kamoli bilo gde u svetu.I hodao si SLOBODNO I BEZBEDNO UVECE .
Danas ne smes da izades, ali raspolazes svim informacijama .Eto to je cena demokratije .I to demokratije koja se vrlo brzo, opet nazalost izvitoperila pa postala sredstvo dolaska na vlast .O tome je tako divno pisao jedan austrijski ekonomista .
Lazo to sto govoris je istina i gola istina .I takvih istina je nazalost puno.Ali cak ni te istine nisu toliko strasne koliko Goli otok i sve ostalo.

L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 2:19 am

ceo život govorim istinu tako sam vaspitan i zbog toga sam imao uvek problema ali nema veze,

ovde je problem što se za komunizam vezuje vreme koje nema veze sa komunizmom,čak i moja omiljena avramova reče proizvodilo se 200 000 vozila.jeste ali u periodu od 1986 do 1989, pre toga kampanjole 12 000 godišnje,pa krenule fiće 30 000 godišnje...prvi jugo je proizveden 1984

komunizam u srbiji je period bonova i tačkica(stariji se sećaju)svilene čarape nosile samo generaluše(žene oficira),pasta za zube bila luksuz

laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 2:33 am

Ja se vratila na forum da prilepim jedan tatu ..umrla sam od smeha ..i vidim ti odgovorio .Lazo ,svako zna najbolje kako mu je bilo.Ja ne bih imala sta da ti kazem- jedino da te razumem.
Moj otac je bio u politickoj vrhusci.Vrlo brzo je ODLETEO jer je bio posten .Od njega i kucnih prijatelja sam cula svasta.Bio je to uzi krug ,pricalo se poverljivo.Mi, deca smo morali naravno u krevet .Ali smo odrasli.Prvo sto me otac molio je NE ULAZI U PARTIJU.I od tadase otvorio i nije prestajao.
Ja se ne mogu pozaliti na svoj zivot.Ali ne sme moj zivot biti merilo tudih zivota, a pogotovo ne KOMUNIZMA kao drustvenog sistema .istorija je vec dala svoje misljenje o tome .Hteli mi to priznati ili ne .Ne moze jedan pozitivan sistem pocivati na takvim stvarima kao sto su zatvori, ubijanja ,pa naravno ..ako se zeleo komunizam i ravnopravnost - onda i na te velike razlike.
Mnogo je vise toga.Ekonomska struktura komunizma nije mogla niti ce ikada biti primerena elementarnim ekonomskim merilima.Poznati ekonomista Hajek je napisao knjigu ( inace nobelovac ) SOCIJALISTICKA EKONOMIJA - pUT U ROPSTVO.
Imala bih jos toga reci ,ali je kasno.Vazno je da u sebi ne nosis mrznju .Jer moze samo tebi da steti.I ne samo kada je ovo u pitanju , nego je to princip.Lagano se nosi sa svojom prosloscu.Mozda nista nisi izgubio.Mozda si cak i dobio na nekoj drugoj strani.Ni moji nisu bili bogati..pa ja se secam detinjstva kao bajke .I kriske hleba, masti pa malo posute crvene paprike ..pa suknjica koje sam krala od sestre jer sam ja visoka, a ona mala - a bila u fazi puberteta , a moderna mini suknja ..I sve tako .

Idem vesam onaj tatu ..genijalan ( Srbija do Tokija ) nevideno ..kosooki ..
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dragana taj Pon Jul 05, 2010 9:18 am

Komunizam ; idealno društvo ili obmana ?!

Postoji li idealno društvo ? Postoji li oblik društvenoga uređenja koje možemo nazvati idealnim , ono koje će svima odgovarati i sve zadovoljiti ?!
I riječ ,, idealno ,, i riječ ,, obmana ,, dvije su krajnosti a komunističko uređenje ne mogu ( ja osobno ) opisati kao nijedno od to dvoje . Niti je ono , idealno a niti je obmana .

Možemo konstatirati i procijeniti je li ono bilo ili jest , dobro ili loše za čovjeka ( pojedinca ) i društvo u cjelini . Kako bismo mogli ocijeniti komunizam , moramo ga s nečim usporediti , odnosno komparirati sa nekim drugim drušvenim uređenjem .

U odnosu na ovo što imamo danas , ono je zaista bilo pozitivnije , bolje , bezbrižnije , sigurnije .... Ljepše se i bolje živjelo .
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 11:45 am

U odnosu na ovo što imamo danas , ono je zaista bilo pozitivnije , bolje , bezbrižnije , sigurnije .... Ljepše se i bolje živjelo .

oduševljavaju me ovakve rečenice....interesuje me samo na osnovu čega je ovakav zaključak donešen.jeli to lično bolje življenje ili su svi generalno bolje živeli.

u kini bastionu komunizma još uvek oru drvenim ralicama,na leđima nose zemlju i prave plodonosna tla,gde je taj bolji život i jednakost za sve.ima i tamo lepog života i bogatih ljudi,samo što to nisu ni radnici ni seljaci.
statistički oni su ekonomsko čudo,u praksi jad i beda.
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 11:48 am

laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 11:53 am

borba protiv klasnog neprijatelja
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 12:02 pm

laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jul 05, 2010 12:20 pm

Nisi normalan keve mi ..Dodacu i ja neke podatke prosto da se malo urazumimo .
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jul 05, 2010 12:22 pm

Dragana ::U odnosu na ovo što imamo danas , ono je zaista bilo pozitivnije , bolje , bezbrižnije , sigurnije .... Ljepše se i bolje živjelo .
Evo, ovo ja zovem dobrim, jasnim postom; bravo, Dragana...
Problem i jeste u tome što malo ko ima sposobnost da na taj period gleda objektivno; većina to posmatra iz lične vizure, kriveći sve i svakog za svoje greške i probleme. Ja lično, nemam čime da budem zadovoljan- i moja porodica ostala je uskraćena za mnogo što-šta, ali, ja prepoznajem prave razloge za to, i ne mogu odgovornost za to da prišivam nikom drugom, do onima koji jesu krivi.
Kada se ocenjuje neki istorijski period, svaki sud, koji se ne poziva samo na hladne, racionalne statističke podatke- lako se može oboriti; toga svi, koji se bave kritikom, moraju biti svesni.

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od laza taj Pon Jul 05, 2010 12:30 pm

L2 ::

Nisi normalan keve mi ..Dodacu i ja neke podatke prosto da se malo urazumimo .

hvala prijatelju moj...nisam normalan što iznosim činjenice a ne filozofiram.....

pozdrav i tebi
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole