Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 16 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 16 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Arabeska
Juče u 9:29 pm od Poli

» Neobična a lepa arhitektura
Juče u 9:22 pm od Poli

» Eksterijer
Juče u 9:03 pm od Poli

» Portreti - razne tehnike
Juče u 8:56 pm od Poli

» Phantasy Photos
Juče u 8:54 pm od Poli

» Fraktal art
Juče u 8:50 pm od Poli

» Origami
Juče u 8:45 pm od Poli

» Umjetnost od kane
Juče u 8:44 pm od Poli

» Tattoo art
Juče u 8:43 pm od Poli

» Kolaz
Juče u 8:31 pm od Poli

» Sve o "pametnim" telefonima i sličnim čudima tehnike...
Juče u 8:21 pm od Brave Heart

» Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)
Juče u 7:47 pm od Brave Heart

» Koji internet radio slusate?
Juče u 7:17 pm od Храст

http://s16.postimg.org/a3qjjtmrl/biogen_DVA.png
Пројекат руске културе у Србији
http://s21.postimg.org/43y2a3nav/ruska_kultura_u_srbiji1.png
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Korupcija u zdravstvu

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Korupcija u zdravstvu

Počalji od Зорица taj Uto Jul 06, 2010 9:39 pm

Orhideja, apsolutno se slazem sa tobom......moja cera je trebala da se operise i ja sam sa njom bila u bolnici.......u panici, strahu, neizvesnosti, sestre i doktor su mi pruzili pravu podrsku......rame za plakanje i lepu rec........hvala im na tome..
Mnogo vise sam kivna na sestre po domovima zdravlja i njihovo zavodjenje reda......

Зорица
Član
Član

Broj poruka : 1975
Datum upisa : 09.04.2010
Godina : 47

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Divlja taj Sre Jul 07, 2010 9:51 am

Nije problem u poklonima koje im mi dajemo iz zahvalnosti.To je u redu i ljudski je sasvim.
Doktori su nam potrebni, normalno da nam trebaju, vremena su takva, sve je vise i vise bolesti i bolesnih ljudi na svetu. Stres nas prati u stopu, brzo se zivi, nema se vremena za sopstveno zdravlje i vodjenje zdravijeg nacina zivota. Kad krenemo doktoru, obicno je to vec ozbiljna situacija.
Zahvaliti se i pokloniti nesto nekome, onome ko ti je pomogao, spasio zivot, tebi ili tvojim bliznjima je kod nas postala regularna situacija. Gotovo niko i nema nista protiv toga, bez obzira sto treba uzeti u obzir da doktori kada dobro odrade svoj lekarski posao, samo rade ono za sta su polozili zakletvu, skolovali se i vec su relativno dobro placeni.
Zna se po zakonu koliki novcani pokloni su dozvoljeni, sve preko toga je previse i racuna se u mito i korupciju. Znaci, pacijenti bi trebalo da vode racuna o tome i postuju kodekse ponasanja u svim situacijama, a ne samo lekari.
Lekar bi trebao svaki veci poklon od dozvoljenog da odbije.
Ne znam, ima li takvih slucajeva uopste?

Problem je u korupciji, trazenju mita, slanju na preglede u druge privatne ordinacije pacijenata koji nisu Rokfeleri, a i da jesu, zasto tako da se odnose prema njima?
Problem je u lekarima i njihovom odnosu prema sopstvenom poslu i znacaju.

Sa svim sto Fristajlo i Fraya govore se u globalu slazem.
Vec sam rekla, cast izuzecima, problem su oni koji zloupotrebljavaju stanje svojih bolesnih pacijenata i berbe im pare u nedogled. A takvih je puno zdravstvo.

Divlja
Član
Član

Broj poruka : 4233
Datum upisa : 29.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orhideja taj Sre Jul 07, 2010 12:55 pm

Divlja ja ne znam kako je u Srbiji, kod nas doktor koji ima privatnu praksu mora da otkaz u zdravstvu jer ne može da radi i tamo i kod kuće ovde je napravljeno ili-ili. Da je bilo toga na početku jeste ali kad je zaista uzelo maha onda je rečeno stop. I sada kruži priča o baki koja je došla kod ORL a on joj grubo rekao da dođe popodne u tu i tu ulicu na pregled. Baka ode i zadovoljna pregledom na kraju se potuži na onog dr u bolnici a on iznenađen kaže pa to sam ja bio. Baka već na vratima reče "Što ne reče da ti treba 10 eura dala bih i tamo samo da ne dolazim ovde". Dr je ostao nijem. Znači u to neko poslijeratno doba kad zaista nije bilo svi su grabili a oni su imali i kako.
To opet nije tema a donekle upoznata sa dobavljačima medicinske opreme i lijekova ovde kod mene ne mogu reći da postoji osnova za primanje mita jer zaista su cijene na osnovu nekih drugih dobavljača niže.

Orhideja
Član
Član

Broj poruka : 8508
Datum upisa : 08.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fraya taj Sre Jul 07, 2010 1:04 pm

Orhideja ::

To opet nije tema a donekle upoznata sa dobavljačima medicinske opreme i lijekova ovde kod mene ne mogu reći da postoji osnova za primanje mita jer zaista su cijene na osnovu nekih drugih dobavljača niže.

Ono sto ne zelis da bude tako, u to i ne verujes.
Nemas pojma sta se dogadja u bas nabavi medicinske opreme.

U Srbiji je zaista tako da lekari pre podne rade u drzavnim zdravstvenim
centrima, a po podne u privatnoj praksi.

Prosto ne mogu da zamislim da je problem korupcije u nekoj drzavi na
Balkanu ( pa neka je i medicina( iskorenjen.

Fraya
Član
Član

Broj poruka : 2139
Datum upisa : 19.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Jul 07, 2010 2:01 pm

Orhideja ::Divlja ja ne znam kako je u Srbiji, kod nas doktor koji ima privatnu praksu mora da otkaz u zdravstvu jer ne može da radi i tamo i kod kuće ovde je napravljeno ili-ili.

isto je i u Srbiji. Privatnu praksu obavlja nelegalno ili u saradnji sa kolegom koji radi samo privatnu praksu, znači legalno.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)

Avramova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 67364
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fraya taj Sre Jul 07, 2010 2:03 pm

Kako to mislis da nelegalno obavlja privatnu praksu?

Savrseno legalno je obavlja.

Fraya
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Jul 07, 2010 2:10 pm

Fraya ::

Tako što radi u državnoj instituciji a privatnu praksu radi nelegalno i kako sam već navela. Zvanično prima jednu platu, a nezvanično dve.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Jul 07, 2010 2:10 pm

Tako što radi u državnoj instituciji a privatnu praksu radi nelegalno i kako sam već navela. Zvanično prima jednu platu, a nezvanično dve.

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fraya taj Sre Jul 07, 2010 2:14 pm

Pa sada,nece bas biti tako. Nelegalno bi znacilo nesto sto je zabranjeno,
i sto se zakonski sankcionise. A silni profesori i strucnjaci
imaju cak i neke svoje male klinike i dijagnosticke centre,
a njihove dijagnoze onda nosis legalno u drzavnu kliniku.

Pretpostavljam da cak i neki pausalni porez placaju drzavi.
Mozda ce doktor moci nesto konkretnije da kaze.

Fraya
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Jul 07, 2010 2:27 pm

Govorila sam o tome da ako je lekar zaposlen u državnoj ustanovi, ne može u isto vreme imati svoju privatnu ordinaciju.

On je ima tako što radi na "divlje" ili kod kolege kome je privatna ordinacija jedini izvor zarade i u tom smislu radi nelegalno.

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Sre Jul 07, 2010 4:13 pm

Prosto ne mogu da zamislim da je problem korupcije u nekoj drzavi na
Balkanu ( pa neka je i medicina( iskorenjen.
Ja mogu, ali, ovde nećemo o tome zašto je tako, jer bi zašli u vode politike. Ne postoji politička volja za rešenjem tog problema.

Fristajlo
Član
Član

Broj poruka : 19651
Datum upisa : 17.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mesrine taj Ned Dec 04, 2011 1:12 am

Genetika je pokazala,da ako je otac,recimo,dobar lekar,to ne znachi da ce i sin biti isto takav...
Ali,kod nas je situacija takva,da se otac trudi da zaposli svog sina u "firmi" u kojoj i on radi...
Tako dobijamo doktore,kojima tata zavrshava shkolu (uglavnom njegovi prijatelji predaju na medicinskom fakultetu),te ih zaposhljava na klinici na kojoj i on sam radi...
Takvi novopecheni "doktori" su slabo struchni,ali su im zato lepljivi prsti...
I dok oni koji su zavrshili tu shkolu (sa visokom ocenom) da bi pomagali ljudima zato shto su humani i nishta vishe,ili chame na biroima za nezaposhljene,ili odlaze u inostranstvo,nama preostaje da se lechimo kod gore pomenutih :"majstora" svog zanata...
Zato je situacija u zdravstvu,takva kakva jeste,a doktori,takvi kakvi jesu...
Zato njima nije za verovati,jer nikada nisi nachisto sa njima... Nikad ne mozhesh znati,da li su tachno uspostavili dijagnozu,ili ne...Nikad ne mozhesh znati,da li te leche na odredjeni nachinm zato shto stvarno tako treba,ili zato shto ce na taj nachin dobiti novac (mito) od tebe...

( Poznavao sam jednu devojku,koja je zavrshila medicinu kao jedna od najboljih studenata u generaciji i zato shto potiche iz radnichke porodice,nije mogla ovde da se zaposli - njen otac nije imao vezu. Otishla je u Ameriku,te je tamo sa nepunih 30 godina postala nachelnik klinike)...

Gnosis,Gnoza e Gnosticum ...  

Mesrine
Moderator
Moderator

Broj poruka : 8521
Datum upisa : 05.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Vulin taj Ned Dec 04, 2011 1:38 am

.

Poslednji izmenio Vulin dana Sre Dec 07, 2011 11:45 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Vulin
Član
Član

Broj poruka : 7987
Datum upisa : 28.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Ned Dec 04, 2011 2:13 am

Mesrine :: Poznavao sam jednu devojku,koja je zavrshila medicinu kao jedna od najboljih studenata u generaciji i zato shto potiche iz radnichke porodice,nije mogla ovde da se zaposli - njen otac nije imao vezu.
Мањкавости класних и кастинских друштава, шта ћеш...

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Ned Dec 04, 2011 2:16 am

Vulin :: Zar naši lekari nemaju politiku, etiku, pristojnost, dobrotu...?
Немају, већина.
Остало им у социјализму, а у овоме данас, шта год то било- набројано прилично смета.

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Vidra taj Ned Dec 04, 2011 9:46 am

kupio - kako je red, veliku bombonjeru, kafu i nekakvo vino
Ovde to jeste politika, etika i pristojnost.
I to bas tim redom. Dakle prostojnost na poslednjem mestu, a prvo politika. Etiku uopste nije potrebno pominjati, jer je to vrlo diskutabilna pojava a evo zasto - ona slatka moja sto cetrdeset godina nosi svoje devojacko prezime pa sada kako da se navikne nanana, sedela je tri i po sata u cekaonici noseci blizance u osmom mesecu. Dakle, koja je to etika kod bilo kog lekara da dozvoli da takva visokorizicna trudnica sedi tri i po sata (?) Meni nije dobro samo kada pomislim sta bi bilo kad bi bilo. E... I jos je posle ta tri i po sata izradi oko bolovanja i doznaka, tako da je morala ponovo da dodje tri dana kasnije.

Univerzitetska klinika, onomad kada je pusenje nije bilo zaranjeno, dezurni lekar pusi kroz hodnik izmedju dece koja povracaju i imaju tzv. asmaticni spazam. I onda, u takvom akutnom stanju, mog sina nece da prime jer ga leci pulmolog koji radi u drugoj decijoj klinici, nego sedimo na hidniku izmedju inalacija koje mu ne pomazu.

Porodilista su posebna prica, ne bih da vas davim. Ima ljudi koji imaju i dali bi para, ali prosto nisu uspeli da rastumace male signale.

Zato njima nije za verovati,jer nikada nisi nachisto sa njima... Nikad ne mozhesh znati,da li su tachno uspostavili dijagnozu,ili ne...Nikad ne mozhesh znati,da li te leche na odredjeni nachinm zato shto stvarno tako treba,ili zato shto ce na taj nachin dobiti novac (mito) od tebe...
To zavisi od situacije. Verujem da uvek kazu kada nesto nije u redu. E sad, ne znam koliki je smisao etike u nekim tezim slucajevima, ali znam da sam jako ljuta na nebulozne recenice tipa 'snimak izgleda kao da nikada nije bila bolesna', 'rezultati su odlicni', a moja svekrva umrla je sedam meseci kasnije. Drugo, ona je bila takva osoba da niko nije mogao da je laze ili sakrije nesto. Imam utisak da je sama odlucila kako ce njena bolest napredovati, stagnirati, a ponasala se u skladu sa svojim fizickim mogucnostima.
A opet, u nekom segmentu hajke tzv. virusa svinjskog gripa, u domu zdravlja vladalo je stanje blage panike; cinilo mi se da nisu umeli adekvatno da se snadju, ciljam, zato sto uputstva koja su dobili nisu bila u skladu sa situacijom. Tamo gde smo bili zarad zravlja svog deteta, dobili smo validne informacije i ponasali se u skladu sa tim.
Ipak, ista ta institucija sprovela je istrazivanja -predavanja o astmi,posle cega sam ostala u blagom soku. Nadala sam se da cu dobiti neke nove informacije, cuti za neke nove nacine ishrane ili sta god. Od prilike da se, posle nekog odredjenog vremenskog perioda, ono sto je bilo 'ne nikako' vraca na velika vrata, pa tako mozete inhalirati decu koja spavaju, ili samo fizioloskim rastvorom, i sl.
U cemu je stos - pojma nemam.

Vidra
Član
Član

Broj poruka : 10661
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Ned Dec 04, 2011 11:55 am

Korupcija? Pa sve pocinje sa kafom i bombonjerama...

digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12498
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Vulin taj Ned Dec 04, 2011 1:11 pm

.

Poslednji izmenio Vulin dana Sre Dec 07, 2011 11:45 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Vulin
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Ned Dec 04, 2011 1:29 pm

Treba narod cesce da ih prijavljuje....

digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12498
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Ned Dec 04, 2011 1:45 pm

Vulin ::E pa ne može tako! Svi javni poslenici, koji su u prilici da dobijaju poklone, imaju zakonom regulisan limit vrednosti ličnih poklona koji smeju da prime. Za predsednika države je to iks dolara, za ministre je to ipsilon evra, a za lekara bi trebalo da stoji - nula ničega.

Ali.... Srbija brate.
Вуле, много шта си погрешно схватио, и то- намерно...
Прво, индукујеш слику у којој је то српски специјалитет, а реалност је да ми тек учимо савремене механизме корупције, од ових, који "немају алтернативу". Мањкавост ове фазе је у томе што смо научили да крадемо (јер корупција је вид крађе) али не и да то сакријемо- што су наши "ментори" са запада одавно савладали. Тамо то зову другачије (менаџерски удео, провизија, донација, како год), али, суштина је иста- материјална надокнада за услугу ван оквира договорене цене.
У Србији је та ствар другачије замишљена, и измештена из зоне материјалног у друштвену сферу. Овде људи имају потребу, свесни ниских прихода неких служби, да додатно обештете особе чијим су услугама задовољни; то је изворни мотив "бомбоњера/кафа корупције".
Ставити то у раван мита је ригидно, а осим тога и- мало задрто.
Назвати учитељицу која свој посао, ни мало лак и једноставан корумпираном, јер је примила од неког родитеља солиднијег имовног стања чоколаду или кафу, јер је тај родитељ задовољан њеним односом према детету, док та жена прима као плату неких 300 еура је више него некоректно, и неки чудан угао гледања на проблем у народу који има пословицу да "риба од главе смрди, а од репа се чисти".
Док год тако посматрамо ствари, нећемо поправити стање. Пандур који казни типа у Југу што су му ћелаве гуме, а пусти другог са џипом вредности стана (јер хоће да са њим буде "ортак") иако није узео ни кинту је, по мени, много корумпиранији од ове учитељице. Општински инспектор који не казни угоститеља из чије се биртије чује прегласна "музика", јер је добио вечеру за двоје, а прогања продавницу ауто-делова што им не ради неонка у реклами је муфљуз, кога не занима ред, него његово место у нереду...
И тако, до сутра; живим овде, знам, гледам те ствари и доживљавам их. Смета нам, најчешће, само једно- што и ми нисмо у прилици да добијамо бар те, ситне поклоне, јер ту где смо- не добијамо ни то.
Мени то не смета; смета ми што се овде краде на највишем нивоу, а неко нам потура ту ситнеж, да се њоме бавимо, као да је то "проблем".
Можеш ли да претпоставиш колика је цифра у питању да у ову земљу уђе "Монсанто", иако постоји закон који треба да их држи напољу?

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Vulin taj Ned Dec 04, 2011 2:05 pm

.

Poslednji izmenio Vulin dana Sre Dec 07, 2011 11:44 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Vulin
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Ned Dec 04, 2011 2:06 pm

А ево и дела интервјуа др. Милорада Екмечића, који се дотиче и ове теме...

Корупција није само наша бољка већ најраспрострањенији облик „нихилистичке суштине“ савременог света.

- Оптуживали су раније Хрватску да није испунила услове за пријем у
Европу, јер је тамо један бивши председник владе примио мито од једне
аустријске банке и једне мађарске нафтне компаније. Као да Аустрија и
Мађарска нису подједнако учествовале у тој корупционашкој процедури. Кад
сутра уђемо у Европу, овако како нам се намеће, ја ћу исто тако рећи да
се у Србији још увек краде, јер тај занат Европа код куће није
заборавила. Усвојили су амерички лобизам, као неизбрисив систем
легализовања корупције, где се покушава да закон одреди дозвољени
проценат узимања.

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Ned Dec 04, 2011 2:07 pm

Vulin ::Monsanto ne sme da uđe u Srbiju, a ako to neko dozvoli treba da odgovara za, pa barem genocid, a malo kasnije, bez obzira na ishod suđenja, bude javno obešen na Terazijama.

Iznos lako može da bude devetocifreni, ali ima stvari koje para ne bi smela da kupi. A ako (kad) ipak uđu, to će biti još jedan dokaz sloma ove nazovi države.
Обавести се о делатности бивше гђе министар, Дулић; њихов стипендиста...

Fristajlo
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Vulin taj Ned Dec 04, 2011 2:14 pm

.

Poslednji izmenio Vulin dana Sre Dec 07, 2011 11:44 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Vulin
Član