Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 44 korisnika na forumu: 1 Registrovan, 0 Skrivenih i 43 Gosta :: 2 Provajderi

laza

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Rusija i Amerika :)

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Rusija i Amerika :)

Počalji od Admin taj Ned Mar 07, 2010 6:01 pm

Izvolite, iznesite svoj stav, a ja ću se kasnije uključiti.

Poslednji izmenio Admin dana Uto Apr 23, 2013 6:50 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Admin
Admin
Admin

Broj poruka : 623
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Re: Rusija i Amerika :)

Počalji od Dr.acula taj Pon Mar 15, 2010 1:22 pm

Najcrnji pesimisti procenjuju da je novi hladni rat neizbežan, kao i velika konfrontacija Amerike i Rusije, dok je Bernar Kusner, sef francuske diplomatije, otisao cak toliko daleko da je izjavio da se „plasi rata“. Sve u svemu, zaista je veliko pitanja koliko ce svet ubuduce biti isti, barem sto se tive raspodele moci izmedju velikih sila, kao i ociglednog kraja perioda dugog skoro dve decenije u kojem je Amerika vedrila i oblacila svetom i u kojem je mogla da radi sta joj se prohte......
Dr.acula
Radoznali član
Radoznali član

Broj poruka : 191
Datum upisa : 14.03.2010
Godina : 38

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Sre Mar 17, 2010 11:26 am

Pozdrav... Smile
Kako, bre, ko će da piše? blink Pa, to je tema no.1 u celom svetu, a Srbija je, jel'te, svet (kažu neki); evo, da ja "doprinesem"... ::
Moje mnjenje o tome je da su SAD u padu, Rusija u usponu. Gde će se u tom "mimohodu " sresti, i da li se to već desilo, ne mogu da ocenim; to je za nas vrlo bitno, zbog prirodnog gravitiranja ovim drugima, i neprirodnog, protivprirodnog ljubavisanja aktuelnog režima sa prvima, uprkos prilično jasnom opredeljenju nas, običnih ljudi, koji se i ne pitaju za te strateške stvari već duže vreme (dok se ne zarati). kez
Trenutno, stvari se skrivaju od naših (na "sjaj" visoke politike nenaviknutih) očiju; ubeđuju nas da treba da platimo (ne znam samo, od čega?) reket NATO-u, da "Đura ne bi morao ponovo da nam oprašta što nas je tuk'o", iako je svima jasno da je to nešto što izaziva grčeve u duši svakog, ko je doživeo ono '99...
"Trovanje" pričama o Rusiji kao novom "gazdi", koji će nas unazaditi i ojaditi ide paralelno; to, što mi, Srbi, samo tražimo nekog ko nas neće pljačkati i bombardovati kad se iznervira ili mu tako dođe- a Rusi se kroz istoriju sve vreme (bar, prema nama) jedini tako ponašaju od svih velikih sila- trebalo bi da bude jasna preporuka- čijem se carstvu prikloniti.
Toliko, za sad.
Lep vam je forum...

Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Mar 17, 2010 11:45 am

Hvala za pohvale, čim se forum dovrši, eto i mene na politici, makar da se složim s tobom. Čini mi se da smo na istoj talasnoj dužini. Ipak, ja sam samo jedna nežna žena, prepuna ljubavi prema ruskoj umetnosti. Za sada ni makac dalje o politici. ::

Živ bio i dabogda se raspisao!

Poslednji izmenio Avramova dana Pon Mar 22, 2010 5:08 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orhideja taj Čet Mar 18, 2010 12:20 pm

Pre mislim oko dve godine u Večernjim novostima sam čitala kako se Amerikanci plaše Kineza za svjetsku berzu, navodno Kinezi imaju toliko akcija da kad bi krenuli u prodaju da bi hrah bio veći nego davne 1920 neke (9 čini mi se ili 31 vrag će više popamtiti sve datume).
Rusija naspram njih a nekada kao i sami ima dosta svoje proizvodnje i prirodnih bogatstava da nije puno oslonjena na uvoz istog (čitaj kineske robe).
Zbog toga je Rusija za korak ispred u odnosu na Ameriku čiji je uvoz veći od izvoza a uvozom ubijaš svoju proizvodnju.

Ali što reče Av, volim Rusiju,Blalajke, Puškina, Jesenjina, Tolstoja...
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Johnny-Azra taj Sub Mar 20, 2010 10:48 pm

Orhideja je dobro primijetila ..Nema više samo dvije svjetske velesile ..Postoji i treća ,a to je Kina,sa svojom jeftinom radnom snagom i ogromnim izvozom,tu je i Brazil,tako da će u buduće svjetska politička scena u svakom slučaju izgledati drugačije ...
Johnny-Azra
Super član
Super član

Broj poruka : 6622
Datum upisa : 10.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pet Apr 02, 2010 1:02 am

Nastavak sa "glasanja" !

Ovo što pišem je moje mišljenje i kao takvog ga ili prihvatite ili odbacite !
Ruski specijalci su "zauzeli" Slatinu dve nedelje pre kraja bombardovanja jer je bilo nagoveštaja o dolasku Engleskih i Američkih snaga na prostor Kosova!
Na samom aerodromu - ili preciznije "u" , bilo je opreme i tehnike koja nije smela pasti u ruke Nato snagama! Po okončanju bombardovanja Nato-vci su se iznenadili kada su videli da su ruske snage stigle prve na Kosovo i da drže aerodrom! Ima još nekih napisa da su spasili veliki broj ljudi kada se "dešavalo" povlačenje vojske i življa sa Kosova !
To što su otišli sa Kosova - moguće je i da je bilo pritisaka od strane Amerikanaca koji su sa svih strana opkolili aerodrom! Naša Vlada nije ni jednog trenutka izrazila interesovanje za njihov ostanak!
Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Pet Apr 02, 2010 1:14 am

Koju smo mi tehniku i opremu imali a koja bi bila interesantna NATO-u...Mislim,stvarno...Znali su oni vrlo dobro sta mi posedujemo od naoruzanja i opreme,doslovno u metak.Mislim da rusima jednostavno nije bilo u interesu da drze svoje efektive daleko od matice i izdvajaju novac za to,pa su se jednostavno namirili sa amerima ,digli pinkle i otisli...Na to sam mislio kad sam pomenuo ono zapisavanje i kucice...Rusi su dobili odresene ruke u srednjoj aziji i zemljama bivseg SSSR-a(slucaj Gruzija i Ukrajina) dok su balkan prepustili NATO-u...Sad,moze to nama da se svidja ili ne svidja,ali ko nas pita...
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od sanjalica taj Pet Apr 02, 2010 1:29 am

Rusi su dobili odresene ruke u srednjoj aziji i zemljama bivseg SSSR-a(slucaj Gruzija i Ukrajina) dok su balkan prepustili NATO-u...Sad,moze to nama da se svidja ili ne svidja,ali ko nas pita...

Nas verovatno niko ništa i ne pita, a i bolje je da se ne pitamo ni za šta... čak ni za sopstvenu državu, jer smo skloni samouništenju.....
Rusi nisu digli ruke od Balkana, niti to smeju sebi da dozvole, prvenstveno zbog sopstvenog interesa i samozaštite.....ali smo mi pružili ruke evidentnom neprijatelju, i svom i ruskom...!!!!
sanjalica
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 602
Datum upisa : 11.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pet Apr 02, 2010 1:42 am

Koju smo mi tehniku i opremu imali a koja bi bila interesantna NATO-u..
Pa rusku ! Našu ne sigurno! Velike su to igranke mandrače! Ni ja nisam nešto preterano oduševljen "Ruskom pomoći" kroz istoriju, ali su mi ipak draži nego ovi drugi!
Zašto bi se gurao i bio negde ako te društvo neće (mislim na ruse) ! Ameri buše i u Aziji i to uveliko - sve zarad ruskih prirodnih bogatstava !
Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Pet Apr 02, 2010 2:25 am

Pa Ceska i Poljska,kao i Bugarska i Rumunija su imali mnogo vise vojne opreme od nas,ne verujem da je to razlog
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pet Apr 02, 2010 2:32 am

Samim tim što je aerodrom podzemni , nije se mogao "snimati" iz vazduha ! Nešto su "krili" ! Moja predpostavka - ne moram biti u pravu!
Takođe, samim zauzimanjem, su malo pokazali Amerima zubiće!
Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od drdoktor taj Uto Apr 13, 2010 5:01 pm

Савремени свет
Нуклеарно изненађење Барака Обаме

Леонид Ивашов
понедељак, 12. април 2010.
(Фонд стратешке културе, 8.4.2010)

У САД је са помпом презентoвana нова нуклеарна доктрина земље. 8. aприла у Прагу ће бити потписан руско-амерички Споразум СТАРТ-3, који је иницирала администрација Барака Обаме. 12-13. aприла у Вашингтону ће се одржати међународна конференција о проблемима нуклеарне безбедности. Фигуративно речено, у току је концентрисана антинуклеарна офанзива Америке.

Уколико пажљиво проанализирамо политику САД у последњих 100 година, тешко да ћемо тамо пронаћи примере пожртвованог служења америчких елита интересима човечанства или народима других земаља. Може ли се претпоставити да су се са доласком у Белу кућу афро-американца политички погледи на свет, којима се детерминише тежња Америке ка глобалној доминацији, кардинално променили? Ако неко збиља мисли тако, могли би смо га упитати, на пример, зашто САД троше огромне паре за војне припреме, јер њихов војни буџет премашује целокупни војни буџет свих осталих земаља света, узетих заједно? Или, зашто Вашингтон активно милитаризује космос, повећава групацију ударних ненуклеарних стратешких средстава, развија глобални систем стрaтешке ПРО, модернизује најмоћније подморнице - носаче стратешких нуклеарних снага класе „Охајо“, претварајући их из носача балистичких ракета у носаче крстарећих ракета у конвенционалној опреми? А таквих „зашто“ има много и ређају се они тако да нипошто не сведоче о америчкој мирољубивости.

Замислимо се над суштином америчке војно-политичке стратегије последњих година.

2002. година. Џорџ Буш ствара комисију за припрему „нуклеарног прегледа“.

У извештају комисије дају се закључци:

- нова Русија није више озбиљна нуклеарна опасност по САД.

- америчко стртешко нуклеарно оружје није ефикасно средство политичке стратегије САД у сфери безбедности; оно не може да заштити Америку од терористичких опасности, нити служи циљевима притиска на непослушне државе“.

- одржавање стратешких нуклеарних снага захтева значајне финансијске расходе, не одговара критеријуму „ефикасност – цена коштања“.

У резултату жучног разматрања нуклеарног прегледа доноси се одлука о смањењу расхода за одржавање и развој стратешких нуклеарних снага и повећању расхода за развој конвенционалних средстава нове генерације. У својству компромиса са присталицама нуклеарног наоружања и оних који у Русији и Кини виде нуклеарну опасност, доноси се одлука о иступању из Споразума о ПРО из 1972. године и инсталирању глобалног система стратешке противракетне одбране.

Године 2003. Џорџ Буш утврђује Концепцију „Брзи глобални удар“ и САД званично иступају из Споразума о ПРО из 1972. године. Ствара се Главна ударна команда САД, у чији састав је планирано да се преда 450 уређаја из састава стратешких нуклеарних снага, модернизовавши их у високософистицирана средства са конценционалним пројектилима. Започиње рад на модернизацији четири највеће подморнице типа „Охајо“ за крстареће ракете. Уместо 24 балистичке ракете на подморницама „Трајдент-2“ на подморницама се инсталира по 160 крстарећих ракета морског базирања „модернизовани Томахавк“. Балистичке ракете на подморницама „Трајдент-2“ модернизују се и претварају у високософистицирану бојеву главу. Истовремено се активизира рад на стварању стратешких крстарећих ракета нове класе (домета до 6 хиљада километара, брзине 6 махова). Реализује се обиман програм инсталирања 1400 објеката стратешке ПРО.

Концепција „брзог глобалног удара“ претпоставља наношење моћног концентрисаног удара са неколико хиљада високософистицираних средстава по држави–циљу у року од 2–4 часа, уништење најважнијих објеката, који одређују стратешку стабилност државе и принуду исте на капитулацију.

Године 2009. Концепција „брзог глобалног удара“, која је постала фикс-идеја администрације Џорџа Буша, предаје се у руке администрације Барака Обаме. Прагматичари у новој администрацији рационално закључују: зашто трошити велике паре на наоружање, које се не може применити (због могућности да се добије узвратни удар и опасности од радиоактивног загађења великих простора). Проблем Југославије и Ирака одлучиле су не нуклеарна, већ конвенционална средства уништења. При том су главну улогу у операцијама одиграле управо виосокософистициране крстареће ракете и авиобомбе.

Реализација концепције „брзог глобалног удара“ омогућава Американцима да се отргну у војно-техничком погледу од свих других земаља света и постану глобални војни монополиста. То јест, да се претворе у диктаторе савременог света. За сваки случај САД се обезбеђују од удара одмазде од стране Русије и Кине инсталирањем система стратешке ПРО.

И најзад – 2010. година. Да би појефтинила решавање горе наведених задатака, администрација Барака Обаме у оптицај ставља „голубији“ антинуклеарни програм. Представљајући нову нуклеарну доктрину, председник САД је изјавио да његова земља преузима обавезу да неће користити нуклеарно оружје чак ни у случају биолошког или хемијског напада на њу. Понеко у Русији је одмах прекорео ауторе руске војне доктрине: као, Москва заостаје иза Вашингтона јер још не одустаје од могућности да прва нанесе нуклеарни удар. Не треба ићи испред локомотиве, господо! Америка може проћи већ и без нуклеарних удара, у њеним арсеналима има доста стратешких средстава у ненуклеарном арсеналу.

У суштини, такозвана нова нуклеарна доктрина САД служи тој истој „новој политичкој стратегији безбедности“, прецизније речено, њеној политици апсолутне некажњености. САД незадрживо убрзава војне расходе, доследно претвара НАТО у жандарма планете и истовремено планира „маневре са бојевим гађањем“ на територији Ирана са циљем провере ефикасности концепције „брзог глобалног удара“. А успут причају о свеопштем ненуклеарном свету.

http://rs.fondsk.ru/article.php?id=2909
drdoktor
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1448
Datum upisa : 06.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Čet Maj 05, 2011 6:24 pm

Evo jednog teksta iz današnje "Politike"; ko zna autora, može da se zamisli...

Културни додатак

НОВИ АМЕРИЧКИ ПЕСИМИЗАМ

Чешемо се кључем од кавеза

Нема те домаћице која у данашње време може да
спречи госте да једни другима рецитују небројене примере лажи и глупости
на које наилазе у штампи и на ТВ. Што више падају у жар, то се више
труде да надмаше један другог, не марећи за јело. Кад год се нађем с
пријатељима, знам да се свесно напрежемо да променимо тему и причамо о
унуцима, присећамо се прошлих дана, али не задуго

Чарлс Симић: Вређамо свест о властитој прошлости (Фото АП)

Не сећам се када сам последњи пут чуо да је неко заиста
оптимистичан у погледу будућности ове земље. Искључујем политичаре,
инвестиционе банкаре и генерале, пошто је у опису њихових радних места
да дају оптимистична предвиђања о свему– од наше понируће економије, до
наших самоубилачких ратова, као и доказане нарцисе навикнуте да
затварају очи пред околностима у којима се њихови амерички сународници
налазе.
Све доскора, безрезервни пророци пропасти и мрака били су реткост
међу нашим пријатељима и познаницима. Углавном су се могли наћи међу
старијима, којима је у животу запала неуобичајена порција трагедија и
разочарања, тако да њихов суморни поглед на свет није деловао примењиво
на нас остале. Углавном бисте сусретали хроничне оптимисте, идеалисте,
чак и нибуровске реалисте; сада срећемо људе свих генерација и порекла,
који једва чекају да вам испричају како је све пропало, и, у личнијем
тону, колико је њима самима тешко – не само да саставе крај с крајем,
већ и због тога што не могу да схвате зашто је земља коју су мислилида
познају постала непрепознатљива.
Погледајте само тај напад на права државних службеника у Висконсину
којису нови гувернер ове државе Скот Вокер и група сенатора прогурали
кроз законодавно тело без кворума, без било какве расправе. Исто се
десило и у неколико других држава у срцу земље. У овим новим Сједињеним
Државама, наставници, синдикалци, жене, деца, незапослени и безнадежни
представљају узрок неподношљивог дефицита, и поново преовлађује
филозофија сурове компетитивности која треба да нас учини великим.
Готово да нема те домаћице која у данашње време може да спречи госте
за вечером да једни другима рецитују небројене примере лажи и глупости
на које наилазе у штампи и на ТВ. Што више падају у жар, то се више
труде да надмаше један другог, не марећи за јело у тањирима. Кад год се
нађем с пријатељима, знам да се свесно напрежемо да променимо тему и
причамо о унуцима, присећамо се прошлих дана и филмова које смо гледали,
али не задуго. Опет се на крају све сведе на опште обесхрабрење и
деморалисаност, као да потиштеност због свега што нам раде није
прикладна тема у пристојном друштву.
У атмосфери растуће бриге и хистерије, у којој се прави узроци и
размере ужасног стања наше нације намерно прикривају и замагљују од
стране политичког естаблишмента и корпоративних медија, није чудо што
свуда владају конфузија и гнев. Као што свако ко је путовао по земљи и
разговарао с народом зна, Американци не само да су лоше обавештени, већ
су у потпуном незнању по питању већине ствари које погађају њихове
животе. Зар не би било лепо када би наш председник био сасвим отворен
према нама и рекао нам да је наша оскудица значајним делом изазвана
ратовима које водимо у Авганистану и Пакистану, стотинама војних база
које издржавамо широм света, огромним пореским олакшицама за богате и
финансијским спасавањем Волстрита.
Као што знамо, ништа од тога нисмо у прилици да чујемо. По
председниковој рачуници, саопштавање истине Американцима угрозило би
његову кампању за реизбор, јер не би могао да прикупи милијарду долара,
колико му је овај пут потребно. Људи који имају тај новац и који су
спремни да дају прилоге зањегову кампању врло добро знају шта би им
информисани бирачи у функционалној демократији урадили кад би схватили
ко је испразнио националну касу да би напунио властите џепове.
Нема сумње, он и његова странка учиниће све да заобиђу истину и
предложиће наоко привлачна решења – као што су предлог новог система
здравствене заштите који не само да повећава обим обухваћених, већ
умногоме иде у корист осигуравајућих друштава а мало тога чини да се
смање трошкови здравствене заштите. Надају се да ће те мере заварати
већину гласача који се неће потрудити да сазнају детаље, а такође
послати јасан сигнал класи парајлија да неће имати ни најмање
непријатности.
У оваквим приликама, они који и даље инсистирају да нешто дубоко не
ваља с демократијом која неће да се усредсреди на све веће разлике у
приходима, на чисто лудило наших бескрајних војних подухвата у
Авганистану, на беду болесних и незапослених, биће оптужени да су
нереалистични и стално ће их подсећати да би са другом странком на
власти ствари биле још горе. Разлог због којег се песимисти множе је тај
што у овој земљи вређамо интелект и свест о властитој прошлости,
одбијајући да признамо да је корупција извор наших бољки. Није потребан
велики ментални напор да схватимо да ни у Вашингтону ни у локалним
срединама, нема ефикасне политичке силе која би била кадра да ишта
озбиљно предузме не би ли развејала нашу самообману да треба да будемо
светски полицајац, јер би свако разумно решење озбиљно задирало у профит
ове или оне интересне групе.
Каже се да мајмун чеше буве кључем од свог кавеза. То може да звучи
или веома смешно, или веома тужно. На несрећу, то је стање у којем се ми
сада налазимо.
(Превела В. Рогановић)
Upečatljivo...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Uto Okt 18, 2011 1:04 pm

Anketa na BLICU.... u clanku Vašington veruje da Rusi u Nišu ipak grade vojnu bazu

Kakav bi trebalo da bude vojni status Srbije u budućnosti?

Da postane članica NATO.
14.3%
Da uđe u NATO i prihvati razmeštanje raketnog štita na svojoj teritoriji.
4.1%
Da ostane vojno neutralna.
30%
Da prihvati gradnju ruskih vojnih baza na svojoj teritoriji.
51.4%.

inace ima u tekstu i jedno expertsko misljenje dostojno LJ. Stojadinovica...
"Januš Bugajski, šef Programa za studije jugoistočne Evrope u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Vašingtonu, koji je inače blizak trenutno vladajućim demokratama u SAD, naime, ocenjuje za “Blic” da “Moskva svakako ima ambiciju da iz centra za vanredne situacije u Srbiji razvije rusku vojnu bazu, ali da možda ne poseduje sredstva za to, s obzirom na narastajuća finansijska i ekonomska ograničenja sa kojima je Rusija suočena."
Stvarno su u krizi a Narodna banka Rusije je u problemu gde da skladisti zlato...
SKYKING
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1461
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Uto Okt 18, 2011 1:33 pm

SKYKING ::
Da prihvati gradnju ruskih vojnih baza na svojoj teritoriji.
51.4%.

. . . . . . . . .

Stvarno su u krizi a Narodna banka Rusije je u problemu gde da skladisti zlato...

E, SKY, daješ mi inspiraciju ili za zdrav smeh, to kada si duhovit, ili da i ja nažvrljam jednu pa neka je i šašava.

Npr. ja sam za opciju da prihvatimo gradnju ruskih vojnih baza na svojoj teritoriji. Kako je KiM Srpski, neka voljeni nam Rusi izvole tamo napraviti čistac, fino naprave bazu i njihovo zlato će biti skladišteno i na sigurnom. Pre toga, zna se šta im je činiti. Al' bez muke nema ni koristi i naravno i za njih i za nas.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Uto Okt 18, 2011 2:58 pm

Mi, vecinska Srbija se, normalno, slazemo sa vasim stavom...
SKYKING
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Uto Okt 18, 2011 3:52 pm

Sky,moze jedno pitanje? Cemu tolika nada u Rusiju? I da li mislis da se jedna velika sila ponasa bitno drugacije od druge velike sile prema malim zemljama?
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Uto Okt 18, 2011 4:28 pm

Mi, vecinska Srbija samo realno sagledavamo situaciju.
Posmatraj samo Rumuniju i Bugarsku i njihovo ponasanje po pitanju vojnih baza. Trce da se poture. Mozemo malo i o Madjarskoj koja je davala vazduhoplovnu bazu Tazar amerikancima kao i o skoro svim nasim susedima koji su na slican nacin pomogli da uspesno budemo bombardovani.
Za tu uslugu se mnogo dobija.
Amerikanci su svesni da ne mogu da prave poligone za raketna gadjanja po EU, da se zabranjuje transport zbog zastite okoline itd itd pa se sele blize Rusiji. Bugari se, na primer ne zale kada neke rakete nekontrolisano bapaju po njihovoj zemlji. To je procees koji traje vec nekoliko decenija.
Rusija mora parirati.
Ako je Tito igrao na tu kartu, i ma koliko ga ti mrzeo, dobro mu je islo, zasto da mi, u ovako ocajnom stanju, to ne probamo.
Nisam koristoljubiv, gadi mi se to, ali ocekujem od njih da pvo zastite svoje interese pa time, posredno i nase.
Ako bude sagradjen Juzni tok, a Rusija je vecinski vlasnik samo u Srbiji, sigurno ce traziti nacin kako ga stititi.
To je ono sto mi daje nadu da ne potpadnemo pod ropstvo renoviranoj austrougarskoj u vidu EU.
SKYKING
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Uto Okt 18, 2011 7:52 pm

digitalmandrak ::Sky,moze jedno pitanje? Cemu tolika nada u Rusiju? I da li mislis da se jedna velika sila ponasa bitno drugacije od druge velike sile prema malim zemljama?
Da dodam i ja nešto, i nepitan...
Naša nada u Rusiju je, u sadašnjoj konstelaciji snaga, više nego osnovana, a i uslov opstanka, manje-više.
Prvo- Rusija je prebogata svim strateškim resursima, i ogromno tržište, potpuno otvoreno za nas- što se ne može reći za EU i zapad, kome smo i nepotrebni i nepoželjni- to je, valjda, do sada jasno.
Drugo- ta velesila nas nikad nije vojno ugrozila, čak i kad je na to imala pravo; sam se seti kada je to bilo. O našim "zapadnim prijateljima" mi je glupo da govorim, a nemam ni toliko vremena- koliko su nam puta "dolazili u goste" sa puškom.
Treće- zapad je u silaznoj putanji moći, Rusija u uzlaznoj; energenti, kojima raspolaže, ključni su za svako oživljavanje naše devastirane ekonomije, (tržište sam već pomenuo) a i zahtevnost tog tržišta je takva da možemo da ga zadovoljimo. Treba prestati jednom za svagda sa zabludom da mi treba da se zamajavamo sa zapadom, koji nas neće nikad tretirati kao ravnopravne; nama su dodelili ulogu sirovinske baze i jeftine radne snage, i to takve koja će uvek prva primati udare recesije. Videti takav status kao razvojnu šansu Srbije je, naprosto- idiotizam, ili ogoljena izdaja (izabrati po želji)...

Ako je NATO i protivno našoj volji napravio bazu tu, pod našim nosem- ne vidim što bi nama smetalo da dozvolimo sami to Rusima? Jasno je da ne možemo da isteramo bahati zapad sami; no, sa Rusima kao saveznikom- to i nije tako nemoguće.
Čemu Bondstil služi- znaš i sam, i verujem da se slažeš da je u našem interesu da se to zlo ukloni iz Srbije. Ako je ruska baza nešto što tome može pomoći- ja sam za to.
I, na kraju- koje su nam alternative?
EU puca po svim šavovima, i ko je iole realan- vidi da je pitanje vremena njen raspad. Taj koncept je propao, i treba od njega odustati, i ne gubiti više ni vreme ni energiju na to. Sami- ne možemo, u ovom zverinjaku, kakav je svet postao. Ako već moramo sa nekim- valjda je logično izabrati nekog ko te nikad nije bombardovao, kinjio, ponižavao i vređao, i još ti nudi saradnju na ravnopravnim osnovama?
Treba se konačno rešiti tih "tripova" o carskoj, primitivnoj ruskoj sili; to je propagandistička mašinerija zapada decenijama "pumpala", da bi razbucala SSSR, i konačno prelomiti u glavi- nas na zapadu- mrze. To je fakat; zavaravati se o mestu Srbije u Evropi je zabluda toliko puta dokazana, da je već krajnje vreme da se ne guramo u društvo, koje nas nikad neće prihvatiti.
Priča o selu i gradu, i poziciji u toj sredini; pri tom, postaje diskutabilno- šta je selo, a šta grad...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jurivaka taj Uto Okt 18, 2011 8:50 pm

Istorija jeste učiteljica života, ali samo za one koji je nauče i pamte. Osim toga, znati prošlost, vrlo je važno zbog toga što se tako lakše snalazimo u sadašnjosti, s jedne, a s druge strane, lakše predviđamo i buduće događaje, sobzirom na cikličnost društvenih pojava. Istorija se ponavlja, samo se to teško oučava zbog različitog društvenog konteksta u kome se se ta ponavljanja dešavaju. Imajući sve ovo u vidu, odgovor na pitanje: Zapad ili Istok, vrlo je jednostavan i jedino moguć - Istok! To nam sugeriše istorija.
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Uto Okt 18, 2011 9:06 pm

Jurivaka :: Imajući sve ovo u vidu, odgovor na pitanje: Zapad ili Istok, vrlo je jednostavan i jedino moguć - Istok! To nam sugeriše istorija.
Osim istorije, to nam u ovom trenutku sugeriše i čist interes. Nabrojao sam sve razloge zašto; treba se samo rešiti te zablude da je put ka boljitku u smeru zapada, jer, naprosto- nije.
Ekonomski- mi nemamo izbora; ne trguješ sa onim s kim želiš, već sa kim možeš. Matematika je neumoljiva.

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od SKYKING taj Uto Okt 18, 2011 9:35 pm

Ovo sto pisem nema veze sa legitimnim pitanjem digitalmandraka....
Cesto se postavlja pitanje nekog strateskog izbora pred mnoge narode. Pred Srbiju mozda i suvise cesto. Ali postavljati pitanje izbora Rusija ili Evropa je stvarno bez ikakvog smisla i predstavlja samo gubljenje vremena.

Odgovor je prost.
Evropa je rasisticka u svojoj biti. Posle vekova dominacije mozda je i normalno da se osecaju kao neko ko je iznad svih nas na Balkanu. Teoriju o bioloskoj superiornosti su razradili, normalno Nemci, pre vise od jednog veka. Svega tu ima pa cak i teorija da se rasna cistota moze odrzavati samo selekcijom kroz ratove.
Mozda se delimicno i zbog toga toliko ratovalo na ovim prostorima...
Mi pogresno smatramo da su Arijevci samo Nemci ali se u Evropi smatralo i smatra da su tu i delovi Francuza, Englezi, Skandinavci, Holandjani itd...
I mi bi, kao, trebali da udjemo u tu grupaciju kao ravnopravni. Malo sutra.
Pored mrznje koja se otvoreno manifestuje jos od ubistva kralja Aleksandra i kraljice Drage i bacanja njihovih tela, mrznje pojacane atentatom u Sarajevu... postoje i neki dogadjaji u novijoj istoriji koji predstavljaju ponizenje za zapad. To nam nikada nece oprostiti.
Otisao sam malo u sirinu da objasnim prostu cinjenicu da rasisti ne zele jedan, u biti pravdoljubiv, narod u svome drustvu.
Razlozi su... ocuvanje te njihove CISTOTE
SKYKING
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od cvjeticanin taj Uto Okt 18, 2011 9:42 pm

Zdrav razum uradi ono što njemu najbolje paše pa tako i Rusi rade i vjerovatno jednog dana i oni ulaze u NATO
Kada raskrste sa komunističkim načinom razmišljanja i počnu sa istokom da razgovaraju sa zdravim razumom i idejama. Imaju starog oružja i hoće da to iskoriste pa time i uslovljavaju istok,ne rijetko pružaju podrške i inicijative za ukudanje embarga na oružje Hamasu . i sl.. sulude ideje.To sve u cilju da iskamče koji dollar i ništa više.. bijedno ..Evo sad ide i pjesma za vas Aj se malo maštajte

Poslednji izmenio cvjeticanin dana Sre Okt 19, 2011 12:23 am, izmenjeno ukupno 1 puta
cvjeticanin
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3752
Datum upisa : 24.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fi Pi taj Uto Okt 18, 2011 9:48 pm

Kako je ovaj, majku mu božu polukomunističku znao uvek pravu stranu u pravo vreme.

Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 51

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole