Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 50 korisnika na forumu: 2 Registrovanih, 0 Skrivenih i 48 Gosta :: 2 Provajderi

Davidova, Tomtom

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Ekološka rješenja?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Ekološka rješenja?

Počalji od Buca taj Pon Jun 21, 2010 12:25 am

Orhidejin komentar s druge teme o navodno ekološki zdravom Simpovom namještaju navede me da otvorim temu.

Do prije nekog vremena na sve strane ste mogli čuti o "ekološki zdravim" sijalicama. Nije baš da me uopće ne zanimaju ekološke teme, pa sam vremenom sve sijalice zamijenila za štedne.

Ovih dana naiđoh na članak:

Štedne sijalice nisu najpogodnije za zdravlje ljudi?

Svjetlost ovih sijalica je bitno drugačija od dnevnog svjetla što zamara ljudski organizam.

Prva asocijacija na energetsku efikasnost su kompaktne fluorescentne (komp-fluo) sijalice, koje se smatraju kao jako dobra mjera energetske efikasnosti za domaćinstva.

Međutim, situacija u praksi pokazuje da komp-fluo sijalice nisu toliko ekološki opravdane kako se potencira u reklamnim kampanjama.

Prvi nedostatak upotrebe tih sijalica je što djeluju na izrazito mali dio potrošnje energije u prosječnom domaćinstvu, saopćio je Centar za edukaciju i podizanje svijesti o potrebi povećanja energetske efikasnosti.

Istraživanja o potrošnji energije u domaćinstvima pokazuju da samo pet posto od ukupne energije se utroši na rasvjetu, stoga mjere energetske efikasnosti u osvjetljenju prostorija neće donijeti uštede poput racionalizacije upotrebe ostalih konzumenata energije u domaćinstvima, tvrdi se u saopćenju.

Drugi pokazatelji poput potrošnje energije i drugih resursa prilikom proizvodnje komp-fluo sijalica, reciklaže i utroška energije prilikom transporta od proizvođača do potrošača govore o izuzetno štetnom djelovanju komp-fluo sijalica na okoliš.

Kao posebno problematična oblast se izdvaja reciklaža ovih sijalica, jer većina komp-fluo sijalica sadrži živu.

Kvaliteta svjetla (svjetlosni spektar) kojeg daju komp-fluo sijalice se bitno razlikuje od dnevnog svijetla što stvara dodatne napore ljudskom organizmu da se priviknu novim uslovima, tako da upotreba ovih sijalica nije ergonomski preporučiva.

Koristite li neka ekološka rješenja?
Buca
Radoznali član
Radoznali član

Broj poruka : 388
Datum upisa : 11.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Re: Ekološka rješenja?

Počalji od Orhideja taj Pon Jun 21, 2010 1:17 pm

Tačno sam znala ko je otvorio temu kad sam vidjela naslov.

Kad sam rekla za Simpo čvrsto stojim iza svojih riječi. Radila sam u jednoj drvnoj industriji ovde i kao pripravnik sam morala znati cjelokupan zaokružen proces proizvodnje.
Samo Simpo i još jedna fabrika namještaja u Francuskoj prave spužvu na zdrav način za ljude. Sve ostale sadrže poliol, tdi i amine za održavanje gustoće. Poliol i tdi se dovoze u cisternama, prati ih dokumentacija šta uraditi ukoliko dođe do izlijevanja u prirodu, na kamionima postoji upozorenje obaveznog razmaka od cisterne i sl.upozorenja koja su obavezna za prevoz otrovnih materija.
Sve to nije zdravo za nas koji spavamo svakodnevno i sjedimo.
Nemojte me krivo shvatiti ja ne reklamiram Simpo, ne radim tamo, jeste skup ali se isplati, uz je još zdrav pa eto.

O sijalicama malo kasnije.
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Buca taj Pon Jun 21, 2010 5:42 pm

Orhidejo, pogledaj drugu temu.

Nego - nešto mi je slab odaziv na temu. Možda ovaj lik stvarno ima pravo :-) (Ne rade mi smajlići.):

Ugledni australski znanstvenik: Ljudski rod će izumrijeti u sljedećih 100 godina!

AUSTRALSKI profesor biologije na sidnejskom državnom fakultetu predviđa da će ljudska vrsta izumrijeti u sljedećih 100 godina. Frank Fenner smatra da će izumiranje ljudskoga roda biti rezultat prekomjernog rasta broja stanovnika na Zemlji i nenadzirane zlopuorabe dobara. Nakon ljudske, slijedi izumiranje drugih, životinjskih vrsta.
"Proces nije moguće zaustaviti. Prekasno je, više od toga ne mogu reći, iako se mnogi pojedinci trude taj kobni proces zaustaviti", objašnjava Fenner.
Frank Fenner je 95-godišnji znanstvenik koji je primio brojne nagrade za iskorjenjivanje virusa Variola, a i autor je 22 stručne knjige. Iskorjenjivanje bolesti je objavio na skupštini Svjetske zdravstvene organizacije 1980. godine i još uvijek se to smatra jednim od najvećih uspjeha te organizacije.

Na rubu propasti

Ljudi će uskoro izumrijeti

Kataklizmičku teoriju o skorom izumiranju ljudske vrste zastupa ugledni australski umirovljeni profesor makrobiologije Frank Fenner. On tvrdi da je prekasno da se bilo što učini, a posebno zabrinjava što u svojim tvrdnjama nije usamljen u znanstvenoj zajednici.

Ljudski rod će izumrijeti u sljedećih stotinu godina. Tvrdi to Frank Fenner, ugledni umirovljeni profesor mikrobiologije s australskog Nacionalnog sveučilišta. Fenner smatra kako ljudi neće biti u stanju nadživjeti nagli porast stanovništva i nekontrolirano trošenje prirodnih dobara.

"Ljudski će rod izumrijeti u sljedećih stotinu godina, ali i brojne životinjske vrste. Sada je prekasno da se bilo što učini kako bi se to spriječilo", kazao je Fenner.

Prema podacima UN-a, Zemlju trenutno naseljava 6,8 milijardi ljudi, no do sljedeće godine taj će broj prijeći sedam milijardi.

Njegov kolega Stephen Boyden je nešto optimističniji kada je riječ o izumiranju ljudske vrste. Iako ističe da je Fennerova teorija vjerojatno točna, on ipak, piše Večernji list, naglašava da postoji nada za preživljavanje ukoliko se ljudi hitno ekološki osvijeste.

21.06.2010.

(Članci prenešeni s index.hr i Danas.hr, a objavljeni u posljednja dva dana.)
Buca
Radoznali član
Radoznali član

Broj poruka : 388
Datum upisa : 11.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Orhideja taj Pet Jul 23, 2010 11:43 am

Tek sad vidjeh ovo. Zabrinjavajuće?

Mislim da do izumiranja kompletnog ljudskog roda neće doći, nauka je otišla predaleko a opet na korak od majke prirode koja je jača od svega.
Slažem se da je ljudi previše, kao mravi smo, samo kupimo sebi a ne dajemo ništa zauzvrat. Sjećaš se u jednom danu da je stradalo pola miliona ljudi, u cunamiju, priroda ma kako mi gledali još je jača od nas, dovoljan je cunami, tornado, zemljotres ili vulkan i nestaće više hiljada ljudi.
Međutim meni opet nije jasno to neko prokletsvo koje je ušlo u ljudski rod i stalno kaže JOŠ, JOŠ.
Mnogi predviđaju ponovno buđenje vulkana u Jeloustonu koje bi izazvalo opštu katastrofu cijele sjeverne polulopte, život bez sunca (od veličine vulkanskog oblaka), stalnu noć, zimu i temperature daleko ispod nule. Život bez sunca znamo šta znači, ugiba sve što je živo i zeleno.
Malo ružnog ali od nema ništa, život ide dalje.
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: