Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 49 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 2 Skriven i 47 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Ilustracije
Danas u 1:21 pm od Poli

» Zanimljive skulpture
Danas u 1:20 pm od Poli

» Origami
Danas u 1:07 pm od Poli

» Kolaz
Danas u 1:05 pm od Poli

» Eksterijer
Danas u 1:01 pm od Poli

» Dvorišta, okućnice
Danas u 12:57 pm od Poli

» Fraktal art
Danas u 11:56 am od Poli

» Sreća
Danas u 8:59 am od Храст

» Potreban majstor amater za izradu plakara
Danas u 8:22 am od Храст

» Muzičke vesti s Balkana...
Juče u 9:07 pm od Brave Heart

» Check 123 i Europeana - kultura, umetnost, istorija...
Juče u 8:44 pm od Brave Heart

» Neobična a lepa arhitektura
Juče u 8:37 pm od Poli

» Brak kao institucija sve nepopularniji
Juče u 8:25 pm od Храст

http://s16.postimg.org/a3qjjtmrl/biogen_DVA.png
Пројекат руске културе у Србији
http://s21.postimg.org/43y2a3nav/ruska_kultura_u_srbiji1.png
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Intuicija ...

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Intuicija ...

Počalji od Korovjev taj Ned Jul 28, 2013 7:24 am

Svi mi koristimo i intuitivno mišljenje i nije malo odluka koje donosimo na osnovu takvog načina razmišljanja. Intuiciju koristimo onda kada nemamo uslove da donesemo potpuno racionalnu odluku, a to su nejasne situacije u kojima nemamo dovoljno elemenata, a često ni vremena, da potpuno apsolviramo problem i izvršimo racionalnu analizu pre odlučivanja.

Intuiciju, dakle, koristimo u nepoznatim, ili nedovoljno poznatim situacijama i to kroz proces kojeg u značajnoj meri nismo ni svesni. Temelji intuicije su naše nagomilano iskustvo i stepen mogućnosti apstrahovanja problema, odnosno sposobnost odabira najboljeg rešenja od mogućih alternativa.

Intuitivno mišljenje nije šesto čulo, iako podseća na njega i ono je, rekao bih, jedan od mogućih najefektnijih fenomenoloških izraza nečije inteligencije. Odluke koje se dobijaju njime nisu ni izbliza puko nabadanje, odnosno rezultat nečijeg nadahnuća, već su ozbiljan rezultat složenog i relativno dugog misaonog procesa.

Intuicija se može poboljšavati. Postoje metodi i načini kojima se ona diže na viši, pouzdaniji stepen.

Korovjev
Član
Član

Broj poruka : 28
Datum upisa : 27.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 7:31 am

@Korovjev
Nisu li ti metodi zapravo iskustvo?

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)

Avramova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 67328
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Korovjev taj Ned Jul 28, 2013 8:16 am

Avramova ::@Korovjev
Nisu li ti metodi zapravo iskustvo?

Pa, ne baš. Recimo, na uređaju se u određenim razmacima pali sijalica koja emituje neku od boja i to u nepredvidivom algoritmu. Oni koji "treniraju" intuiciju pre promene boje predviđaju koja će se boja pojaviti i pritiskaju tu "boju" na svom uređaju. Kada dođe do poklapanja boja na oba uređaja slučaj se evidentira. Većina od onih koji vežbaju podigne procenat "pogađanja" tokom treninga, neki čak i značajno. Verujem da ste me razumeli.

Korovjev
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 9:01 am

Razumela sam vas naravno, mada mi to više liči na proveru ali, ako kažete da se vežbom podiže procenat "pogađanja", onda je to to.

Smem li reći da mi je intuicija solidna ali je greška što se na nju uvek ne oslanjam. Treba li i ja da vežbam i kakve bi to vežbe bile?

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Korovjev taj Ned Jul 28, 2013 10:00 am

Do ispravnog mišljenja u smislu logike, kao nauke, možemo najpouzdanije doći indukcijom i, meni omiljenom, dedukcijom. Svi ostali načini imaju dosta veću mogućnost greške pa i zaključivanje intuicijom, bez obzira na neku našu pamet iz prostog razloga što je koristimo kada nemamo dovoljno imputa, ili vremena za potpuno racionalnu odluku  koja je uvek bolja od intuicije.

Još jednom napominjem da intuicija nema veze sa nekim osećajem, šestim čulom, trećim okom ;)i štati ja znam kakvim sve nadnaravnim sposobnostima, već je ona ozbiljno razmišljanje koje traje relativno dugo i u koje unosimo sve ono što znamo i, kao što sam napomenuo i u svom prethodnom postu, intuicija ima, na neki način, svoj nesvesni deo, koji se zasniva na iracionalnim sposobnostima svakog od nas, ali se intuicija ni u kojem slučaju ne može negirati da postoji i ne koristi dosta više nego što to ljudi obično i misle.

Korovjev
Član
Član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 10:09 am

Zašto mislite da je intuitivno manje dobro od racionalnog?

Šesta i ostala čula su obmana za lakoverne. (Gde li se dela njihova intuitivnost?).

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od furija taj Ned Jul 28, 2013 10:21 am

Intuicija postoji, pa makar i na osnovu nesvesnog "ucenja" koje je ostalo negde zapisano... Da li to neko prepoznaje i koristi, druga je stvar. Sto se mene tice, racionalno je cesto "uprljano" i zamagljno raznim stvarima koje su ponekad samo privid. Intuitivno je mnogo "cistije" i pouzdanije. Kad god sam se borila izmedju racionalnog i intuitivnog - pogresila sam kad sam izabrala racionalno.

furija
Član
Član

Broj poruka : 8031
Datum upisa : 09.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Ned Jul 28, 2013 12:25 pm

Ako nešto uradim oslanjajući se na intuiciju i pogrešim, manje sam srdita na sebe nego da sam slušala racio i pogrešila.

Πάντα ῥεῖ

Avramova
Administrator
Administrator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Visnja taj Ned Mar 02, 2014 12:06 pm

Moja intuicija je moj najveci saveznik, retko gresi.

Visnja
Član
Član

Broj poruka : 345
Datum upisa : 02.03.2014

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 1:38 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh