Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 38 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 38 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
https://s30.postimg.org/9t5o9ultt/weather2umbrella.jpg
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga

Politički teoretičari-ovamo!

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Politički teoretičari-ovamo!

Počalji od Fristajlo taj Uto Okt 19, 2010 8:09 pm

Sad treba da se setimo- ko jedino nije bio na vlasti sve vreme ove "demokratije"...

Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Okt 20, 2010 11:45 am

Ja. 🇭🇲

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69583
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Sre Okt 20, 2010 2:47 pm

Ne laži, sad je "demokratija", baš ti si na vlasti...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sre Okt 20, 2010 3:04 pm

Ček'... odgovoriću samo da smotam jednu. Učim se Titovim manirima.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Sre Nov 03, 2010 11:53 am

Trenutno teče vrlo zanimljiva debata o zadužbinarstvu u Skupštini. Slušao sam nekoliko izlaganja u pauzama utakmice, imalo se što šta zanimljivog čuti...
Opet nam uvaljuju neki strani koncept, potpuno neugradiv kod nas, usled naše tradicije zadužbinarstva i istorije filantropskih poduhvata u našoj novijoj istoriji.

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jan 10, 2011 11:03 pm

Preletah malo temom politika da vidim cim ste se u poslednje vreme bavili. I otvorim ovu stranicu,prijatno se iznenadim. Tema je krenula od jedne konkretne situacije ali se lepo razvila. Steta sto niko nije nasao za shodno da napravi malu storiju politicke misli. Ja sam danas napisala jednu reakciju na blogu (filozofija ) na tekst Pozitivizam: Ogist Kont . Ovaj zacetnik socioloske misli je jedan pd prvih koji je na vrlo jednostavan i pristupacan nacin objasnio neke pojmove.Kada bi bili upuceni u neka strucna promisljanja, mislim da bi pravili manje greske u shvatanju upravo tih osnovnih pojmova : drustvo, drzava, sistemi, ekonomija, politika. Ovako se krecemo vrlo konfuznim putem koji komplicira shvatanje ionako slozene situacije, ne samo u Srbiji, Evropi nego i celom svetu.
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 65

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Sre Jan 12, 2011 2:44 am

Gosn.Fristajlo, ne osecate li se prozvanim ...Cekam te na ovoj temi.
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Sre Jan 12, 2011 8:06 pm

L2 ::Gosn.Fristajlo, ne osecate li se
Ne, ja- perem se redovno...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Čet Jan 13, 2011 12:53 am

Hvala na "kulturnoj" ispravci.

Srce si sto si se javio. Treba mi pod hitno par stavova o patriotizmu. Jos bolje, nacionalizmu.
Trazim opravdanja za nacionalizam. Teorijski, ne postoji opravdanje ,niti moze postojati jer se kosi sa elementarnim humanistickim postavkama svih mogucih sistema( filozofskih, socioloskih ). Prakticno opravdanja na pretek. Najsvezija literatura i interesantne rasprave nalazim u geopolitici. To je mlada grana, jos uvek nedovoljno razvijena i stoga nekonzistentna. Mene vise interesuju stavovi obicnih ljudi. Ako si voljan da se lagano upustimo u raspravu. Moze?
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Čet Jan 13, 2011 9:04 pm

L2 ::
Treba mi pod hitno par stavova o patriotizmu. Jos bolje, nacionalizmu.
Trazim opravdanja za nacionalizam. Teorijski, ne postoji opravdanje ... Ako si voljan da se lagano upustimo u raspravu. Moze?
Naravno...
Elem, o nacionalizmu; njegova najveća vrednost je motivacione prirode, u trenucima kada je motivacija nekog naroda posustala, a treba napraviti pomak. Ako znamo da je jedna od osnovnih determinanti nekog naroda jezik- kao osnovni alat komunikacije među ljudima- stvar je zdrave pameti kolika je to prednost u sinhronizovanju nekog zajedničkog napora, poduhvata. To je polazna tačka. Sledeće je- uska povezanost verskog momenta sa nacionalnim, ne samo kod nas, već i u svetu; klanjanje istom Bogu je čak i nacije sa različitim jezikom znalo da miri i spaja u jedno; teritorija- kao dodatni motiv.
Pomenuh logiku. Po logici, nacionalizam i nema neko veliko uporište, osim u prednosti korišćenja istog jezika, kao ogromne prednosti u komunikaciji. No, praksa i istorijsko iskustvo su do te mere potvrdile pravo nacionalizma na egzistenciju, dajući mu primarno mesto u pogledu zaštite interesa nekog naciona, politički i ekonomski gledano, da se sa time ne može uporediti ni jedan drugi vid političke organizacije. čak i multinacionalne, multikonfesionalne države, federalne i konfederalno uređene trudile su se da od tih konglomerata stvore novonastalu naciju (SAD, SSSR, NR Kina...) te da na taj način utvrde zajednicu i definišu interese.
U političkoj praksi, bezbroj puta je se pokazalo da je odustajanje od nacionalnog interesa i negiranje nacionalne pripadnosti kao bitnog i nezaobilaznog faktora u planiranju i prioritetima jednog naroda pre ili kasnije bivalo kažnjavano nazadovanjem ili stradanjem. Teorijski, trebalo bi da nam je svejedno ko je kakve vere, boje kože, nacije, kojim jezikom govori; u praksi, to se dovoljno često ispostavilo kao vrlo rizičan "modus vivendi", jer- ljudi lažu...
Toliko, za početak...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Revizor taj Pet Jan 14, 2011 10:42 pm

Danas je najlakse postati politicar,Uclanis se u najjacu stranku,lepis plakatr i delis flajere,ovo ono...budes doopeuvlakac i za malo te postave u celo stranke,a posle sve ide kao po loju.Navezbas par recenica,vrtis ih u krug i ti si faca.Posle te nafriziraju,malo se udebljas i te fore i plivaj bato dok ti stranka ne rikne.
Revizor
Radoznali član
Radoznali član

Broj poruka : 115
Datum upisa : 13.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Sub Jan 15, 2011 3:24 pm

Danas je najteže i u isto vreme najveći uspeh biti vodeći političar u sopstvenoj kući.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Ned Jan 16, 2011 8:26 pm

Fristajlo ::
U političkoj praksi, bezbroj puta je se pokazalo da je odustajanje od nacionalnog interesa i negiranje nacionalne pripadnosti kao bitnog i nezaobilaznog faktora u planiranju i prioritetima jednog naroda pre ili kasnije bivalo kažnjavano nazadovanjem ili stradanjem. ...

Istorijat americke nacije je skolski primer savremenijeg konstituisanja jedne nacije.Da ne bih ovde iznosila detaljno koje je sve nacije asimiliralo prvobitno jezgro WASP (belci anglosaksonskog porekla i protestantske vere) i naravno vaznost gradanskog rata pitam se ( pitam te ) kako tretirati etnicke grupe u Americi. Kako oni sami sebe tretiraju.
O americkoj naciji je mnogo pisano i zapravo ovaj primer moze potvrditi tvoje poslednje zapazanje. Mogli bi reci da su Indijanci nastradali, a Irci asimilovani. Isto tako bi mogli zakjuciti da Kinezi i Japanci ostaju verni svojim tradicijama te da nikada nece biti asimilovani. I na kraju dodati da uprkos svim pomenutim razlicitostima americka nacija ipak pokazuje jak stepen homogenizacije.
Nacije su koliko homogen, toliko rastegljiv pojam. O naciji kao konsitutivnom segmentu drzave mozemo govoriti sa dosta pouzdanosti. Ali kada krenemo na nacionalna osecanja - nailazimo na klizav teren. Tu je kamen spoticanja kultura. "Zajednicka kultura", odrastanje i zivljenje u jednoj sredini i jednom vremenu, nije garancija za ista nacionalna osecanja. A po teoriji bi trebalo da bude.

Mislim da se uprkos svemu slazemo, a tu ideju nose geopoliticke teorije, da se nacija ne moze negirati. Uslovi pod kojima ona stice pravo ( ili ga odrzava) na drzavno konstituisanje je problem koji ide uz nju.Zapravo to je jedan od najtezih problema sa kojima se i dan danas susrecemo.
Iz odnosa prema nacionalnom pitanju proizilaze politicki stavovi,nista manje aktuelni i vazni.

za sada toliko
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Revizor taj Ned Jan 16, 2011 11:39 pm

L2 :: Nacije su koliko homogen, toliko rastegljiv pojam. O naciji kao konsitutivnom segmentu drzave mozemo govoriti sa dosta pouzdanosti. Ali kada krenemo na nacionalna osecanja - nailazimo na klizav teren. Tu je kamen spoticanja kultura. "Zajednicka kultura", odrastanje i zivljenje u jednoj sredini i jednom vremenu, nije garancija za ista nacionalna osecanja. A po teoriji bi trebalo da bude.

Moze li koji pouzdani redak teorije o klizavom terenu i nacionalnom osecanju??U cemu je osnovna razlika jedne nacije kada je u pitanju konstitutivni segment i nacionalno oosecanje?Ako sam ja odrastao u gradu sto bih nosio u sebi razlicito nacionalno osecanje u odnosu na nekoga ko je odrastaio u seoskoj sredini.Ja sam opancar a seljak je lekar.Ja sam imao sve na dlanu a seljak nije.Ista himna,iste granice.U cemu je fora?
Revizor
Radoznali član
Radoznali član

Broj poruka : 115
Datum upisa : 13.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jan 17, 2011 12:05 am

L2 ::
Istorijat americke nacije........
"Američka nacija" je konglomerat svega i svačega, i ne može se smatrati nacijom; elementarnim znanjima o istoriji te države može se doći do zaključka da je ta moć i veličina zasnovana na zločinima i nasilju retko viđenom u istoriji sveta.
Prvo, teritorija je oteta od domoradaca posle najvećeg genocida uopšte; sve sukobe i ratove finansirani su krupnim kapitalom- čitaj, interes najbogatijih. Engleski je službeni jezik samo zbog preglasavanja (54 prema 52, za nemački jezik!), mnoge teritorije su otete od okolnih država, prvobitni kapital je stvoren na ropskom radu, nadograđen ratnim profiterstvom u najkrvavijim sukobima u svetu, bili su utočište najozloglašenijih ratnih zločinaca, terorista i diktatora. Kriminal je u toj zemlji stvar svakodnevice, i njime se bave neretko i najveći uglednici sistema; korupcija je legalizovana samo da bi se odagnalo krivično gonjenje, i nazvano "menadžerskom provizijom"- i da ne nabrajam dalje.
SAD nisu država u pravom smislu; sagledavajući sve ovo gore što rekoh, a sa tim se možemo sporiti, ali ne i osporiti- ja to sve vidim kao jedan udruženi zločinački poduhvat koji je prerastao u toliko moćan sistem da je evoluirao u paradržavni sistem, kopirajući postojeće državne sisteme u svetu.
U kojoj državi je monetarna politika i federalne rezerve u privatnom vlasništvu? Toliko, za SAD...

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jan 17, 2011 12:19 am

U kojoj državi je monetarna politika i federalne rezerve u privatnom vlasništvu? Toliko, za SAD...

Mislim da to prosečnog Amerikanca i ne tangira.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jan 17, 2011 12:27 am

Avramova ::

Mislim da to prosečnog Amerikanca i ne tangira.
Tangira ga itekako, samo i ne zna za to; i oni su izloženi tom sistemu, samo na drugačije načine. Idu u ratove, rade u fabrikama tih vlasnika svega postojećeg, plaćaju porez kojima se finansiraju razni projekti grupe moćnika, koji taj sistem održavaju već preko 200 godina.

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jan 17, 2011 12:38 am

Ok, znam da se odražava na život ali ako ne zna šta se radi a država mu pruži kakvu takvu mogućnost da radi i živi, onda se neće mnogo upirati i političariti kao npr. mi. Nemaju vremena jer su u potrazi za poslom koga ipak pronadju, pa opet ponovo i dok mi možemo samo da se nadamo, a retko ko i da se uposli, oni žive.

Nas sve tangira, mi sve to vidimo i što je još gore, ćutimo.

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jan 17, 2011 12:44 am

ODGOVOR REVIZORU :
Na pocetku bi trebali da se slozimo oko pomova koje koristimo. Ako ne mislimo na isto necemo se u startu razumeti.

I. POD POjMOM KULTURA, koji se koristi kada je rasprava o naciji u pitanju,misli se na vise elemenata . Nabrojacu neke koji su usvojeni u visokom procentu kod vecine sociologa.
1. - zajednicki jezik,
2. - obicaji i navike,
3. - zajednicka istorijska sudbina,
4. - religija itd...
Dakle ne govorimo o "kulturi"seljaka i gradana.Pa kada bi i o tome pricali, govoreci sa pozicija opste kulture, potpuno je irelevantno pominjati pripadnost - urbanu ,odnosno seosku.
TERMINI DRZAVA i NACIJA :
.
A.
Drzava je nastala u robovlasnickom drustvu
Nacija tek u 18 veku;
B.
Drzava je drustvena struktura i instrument vladajuce klase ;
Nacija je KOLEKTIV,GRUPA koju vezuju oni prethodno navedeni elemnti kulture( na odredenoj teritoriji )

Postoje jednonacionalne drzave, ali i visenacionalne..Konacno odgovor.
Tacno se zna ( ustavom ) koja je drzava jednonacionalna, a koja visenacionalna i tu NEMA SPORA. Mozemo ja i ti pricati sta hocemo. I drugi naravno. USTAV je akt kojim se to pravno regulise. Sta se provodi u praksi ZNAMO.
NACIONALNA SVEST nije zacrtana nikakvim PRAVNIM AKTOM.. Ona je duhovni profil povezanih delova naroda : svest o jedinstvenoj pripadnosti i potrebi sve cvrsceg uzajamnog povezivanja kao izraz konkretnih društveno ekonomskih. politickih i kulturnih procesa.
Ti sada zavrsi pricu o nacionalnoj svesti. Imas dnevno pred nosom razmirice izmedu ljudi "razvijene "i "nerazvijene" nacionalne svesti. Ko moze reci koja je svest razvijena, a koja ne; ko je taj koji procenjuje sta je dobro za naciju, a sta ne .Gde je u svemu tome drzava, ostale etnicke grupe, cak i nacionalne.To je taj problem,klizavi teren o kome sam govorila.
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jan 17, 2011 1:10 am

Avramova :: oni žive.
Sve gore, i to od rezervi, koje se tope. Raslojavanje je strahovito, to na dobro izaći neće. Unutražnji i spoljni dug su neverovatni, oko 70% svega je u rukama nekoliko stotina ljudi. U zemlji sa skoro 300 miliona ljudi to je tempirana bomba sa pokvarenim tajmerom.

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jan 17, 2011 1:14 am

Fristajlo:
Nemam pozitivan stav prema Americi,njenoj ukupnoj politici.Ali to je moj licni stav. Kada je americka nacija u pitanju svi znamo ne samo primere iz istorije, vec i one sasvim sveze,koje idu u prilog cinjenici da su rase ,etnicke i nacionalne grupe cesto u neravnopravnom polozaju( blago receno).U razgovoru o bilo kojoj temi moramo biti precizni i razdvojiti akta od realne situacije. Znaci slazem se sa tobom da je americka nacija "konglomerat svega i svacega "ali je de facto NACIJA koju potvrduju akta, koju priznaju svi Ameri ( mnogi su na nju i ponosni ) a priznaje je i svet. To ti je nesto kao "Jugoslovenska nacija " - bila i nestala. Medutim, ono sto ljude u Americi cini nacijom je realnost. Naciju vezuju ekonomski odnosi i sto rece Avramova, mozes ti imati osecaj da si marsovac, mozes negovati svoje marsovske obicaje, govoriti jezikom koji niko ne razume, ali zivi se od HLEBA.. To je NAJBITNIJA spona izmedu pripadnika jedne nacije. Teritorija na kojoj zive i RAD.
Istorija Amerike ? Koga briga istorija. Robove je prve "izmislio"Kolumbo ..Pa sta. Nece li deca tajkuna ( kao i mafijaska u Americi ) biti ugledni clanovi drustva. Ja neke znam i to dobro,koji su opljackali srbiju.Vrlo su ugledni ljudi. Puni para, zive kao Bogovi i oni i deca. Niko im nista ne zamera..osim mene koja im obavezno natrlja nos. PRIJATELJSKI naravno.I sa velikim uzivanjem.Taka sam.

Amerika polako tone. To je vec realnost. Finansijskoj oligarhiji nije bitna nacija vec LOVA.Kako ce sve teci,polako. Titanik ne sme da propadne brzo jer bi sa njim potonuli i drugi.

Poslednji izmenio L2 dana Pon Jan 17, 2011 1:23 am, izmenjeno ukupno 1 puta
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Avramova taj Pon Jan 17, 2011 1:19 am

Onda ne vredi što je bomba tempirana. Džaba.

Poznajem mladi bračni par, skoro su dobili vize za SAD, vrlo brzo su oboje dobili posao, već voze automobil, skućili su se. On je promenio dva posla, ona, farmaceut nije dugo čekala i odlično je plaćena. Biće još bolje dok ne ispuni uslov, možda nostrifikacija diplome i sl., ali posao i dalje teče,

Dokle tako, čeka li ih iznenadjenje od zemlje koja je u startu ispunila njihova isčekivanja?

Πάντα ῥεῖ
Avramova
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Fristajlo taj Pon Jan 17, 2011 1:25 am

L2 :: Ko moze reci koja je svest razvijena, a koja ne; ko je taj koji procenjuje sta je dobro za naciju, a sta ne .Gde je u svemu tome drzava, ostale etnicke grupe, cak i nacionalne.To je taj problem,klizavi teren o kome sam govorila.
Svaka nacija ima neko veće, telo (akademiju nauka, senat, kongres, vladu etc.) koji se bave strategijom i planiranjem razvoja, pravca zajedničkog delanja. Za to se koriste organi države, koji operativno provode te strategije i planove; bar u teoriji, krajnje uprošćeno, treba da izgleda tako.
Multinacionalne države, opet u teoriji, prave neki konsenzus, dogovor oko zajedničkih ciljeva, gde svi svoje interese uklapaju u taj zajednički; no, u praksi, najčešće se sprovodi tzv. majorizacija, odnosno najveća ili najuticajnija grupa svoj nametne kao opšti- što nužno proizvodi tenzije i sukobe, manjih ili većih razmera. Koncept nacionalne države je jednostavniji za "hendlovanje" (na novosrpskom) jer ne sadrži opasnosti od frakcionašenja; koncept federalizma se urušava vrlo lako, sa prvim problemima...
Po pravilu, etničke manjine u nacionalnim državama imaju redukovana prava; no, mudrim ponašanjem prema nosiocu državnosti, odnosno naciji- osnivaču, strpljivim i konstruktivnim pristupom u komunikaciji i zaštiti interesa, lakše je postići dobar status i u takvim zajednicama. Stvar logike- bolje je biti dobar gost u bogatoj, nego siromašan domaćin u svojoj kući. domaćin

Fristajlo
Legendarni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od digitalmandrak taj Pon Jan 17, 2011 1:30 am

Dokle tako, čeka li ih iznenadjenje od zemlje koja je u startu ispunila njihova isčekivanja?

Dok im jednog dana ne nadju slike klinaca u kompjuteru...U kadi ili bazencicu...
digitalmandrak
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 12500
Datum upisa : 22.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od L2 taj Pon Jan 17, 2011 1:31 am

Imam dosta prijatelja u Americi i odrzavam redovno kontakte. Avramova u pravu si. Posao je lako dobiti,velike su mogucnosti za kupovinu kuce,i ostale pogodnosti nisu zanemarive. Samo jedan podatak. Supruga jednog prijatelja je imala napad slepog creva : Kostalo ga je 30 000 dolara. Sta mislis odakle je to platio? Kada bih ti ispricala celu pricu zgrozila bi se. Ako upitas siromasnije ljude kako se leci,ne daj Boze kako bi se izlecio od raka : nikako, osuden sam na smrt.
Nije bas tako, premda tako svi karikiraju situaciju. Ali, bili smo svedoci Obaminog pada sa predlogom za socijalno osiguranje. Trn u oku. Odvojiti tolika sredstva za narod, ma dajte molim Vas.
Dnevno sam u konaktu sa dobrim prijateljem. U mesec dana on prokstari celu Ameriku uzduz i popreko. Veceras mi se javio. Mrtav sam. Taj tempo ne znam ko moze izdrzati. Uostalom imam decu pred sobom. Odlaze ujutro vracaju se nocu. Imaju, kao sto kazes sve - samo ne zivot.
L2
Profi član
Profi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći